Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Dyskusje na temat opraw oswietleniowych i źródeł światła stosowanych w powyższych miejscach

Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez Przemekelektryk » 30 stycznia 2017, 08:56

Witam. Co sądzicie o rozwiązaniu jakim są Latarnie Solarne LED. Jakie macie z tym tematem doświadczenia?
Przemekelektryk
 

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez famabud » 30 stycznia 2017, 18:09

Mają sens tylko tam gdzie nie opłaca się dociągać zasilania, poza tym nie maja sensu. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez MRP200 » 30 stycznia 2017, 19:43

Jest to również kosztowne rozwiązanie, bo taki zestaw, w zależności od parametrów wyjściowych, kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tyś. złotych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez galad » 30 stycznia 2017, 22:14

Z czasem pewnie też zwierciadło solarne będzie się brudzić i matowieć a to znacznie obniży jego sprawność. Bateria ogniw zapewne li-ion też po pewnym czasie straci pojemność a to będą tylko dodatkowe koszty przy rewizji lamp których przy tradycyjnym sposobie zasilania by nie było. Jak dla mnie i w naszej strefie klimatycznej z opadami śniegu ja sensu stawiania takich wynalazków nie widzę.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez Przemekelektryk » 31 stycznia 2017, 08:58

Ja mam trochę odmienne zdanie. W mojej okolicy instalowane są w ostatnich latach latarnie solarne LED i przyznam, że sprawują się znakomicie. Nie zaobserwowałem dni aby latarnie nie świeciły. Doczytałem gdzieś, że już sama zmiana głowicy na LED daje około 250 zł oszczędności miesięcznie a latarnia LED w stosunku do konwencjonalnej oszczędzacza około 65% energii. Więc, solarna daje kolejne 35% oszczędności. Niech to będzie kolejne 130 zł oszczędności to razem mamy 380 zł miesięcznie zaoszczędzone na rachunkach za prąd, na tylko jednej latarni. Rocznie (12x380) daje to 4560 zł. Koszt latarni solarnej z LED, sama głowica, to około 6000 zł, więc po 18 miesiącach, góra 2 latach, inwestycja się zwraca, a kosztów w postaci rachunków nie ma do końca żywotności latarni, czyli około 12 lat. fakt, że co 5-6 lat trzeba wymienić akumulatory a to wydatek rzędu tysiąca PLN.
Zaciekawiły mnie właśnie głowice latarni, które mają panel solarny właśnie w głowicy, więc 'modernizacja' latarni ulicznej do solarnej wydaje się być bajecznie prosta i co najlepsze opłacalna. Zakładając nawet żywotność na 10 lat, i koszt głowicy 6 tysięcy plus 1 tysiaczek na wymianę baterii, to wychodzi, że dwa lata oszczędności na rachunkach zwracają koszt modernizacji, a pozostałe 8 lat to czyste oszczędności, dające ponad 35 tysięcy PLN na jednej latarni solarnej.
Co o tym myślicie?
Przemekelektryk
 

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez KaszeL » 31 stycznia 2017, 19:12

Myślimy kolego, że powinieneś nam przedstawić dane na podstawie których dokonałeś swoich obliczeń - ponieważ przynajmniej na pierwszy rzut oka wydają się niewiarygodne.

Dla przypomnienia, w Poznaniu oświetlenie uliczne świeci 4126 godzin rocznie.

Policzmy sobie koszt używania zwykłej lampki sodowej o mocy 70W uwzględniając straty na dławiku. 4126h * 0,080 = 330,08 kWh - tyle energii elektrycznej zużyje ta lampa rocznie. Przyjmując naszą domową dość drogą stawkę za energię elektryczną, koszt jej rocznego świecenia to 330,08 * 0,70 zł = 231,06 zł brutto.

Teraz w podobny sposób policzmy koszt utrzymania lampki LED o mocy 42W. To chyba będzie sensowny zamiennik lampy sodowej o mocy 70W. Dla uproszczenia, nie będziemy brali strat na zasilaczu pod uwagę, policzymy koszt utrzymania dla samej głowicy. Podstawiając to do poprzednich wyliczeń mamy 4126 * 0,042 = 173,29 kWh. Tyle energii zużyje ta lampka rocznie. Przeliczając to na złotówki mamy: 173,29 * 0,70 zł = 121,24 zł.

Różnica w koszcie utrzymania wynosi zatem: 231,06 - 121,21 = 91,85 zł ROCZNYCH OSZCZĘDNOŚCI. Czy jak kto woli jakieś 7,6 zł miesięcznie. Trochę słabo. Skoro głowica kosztuje 6000 zł to będzie się zwracać 6000 / 91,85 = 65,32 lat(!)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez OUSF » 31 stycznia 2017, 19:37

"Trochę" długo :twisted: :lol: :roll:
OUSF
 

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez galad » 31 stycznia 2017, 22:31

Nie ma to jak solidne wyliczenia. Kaszel ukłony dla ciebie że sprowadzasz na ziemię przedstawicieli handlowych różnych firemek które za górę kasy wciskają to po różnych gminach nieświadomym wójtom którzy dali się złapać na iluzoryczne oszczędności.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez Przemekelektryk » 1 lutego 2017, 13:41

Dzięki za merytoryczną i wartościową odpowiedź.
Mogę w takim razie poprosić o podobną analizę, tyle, że w odniesieniu do głowicy LED o mocy 40W.
Koszt takowej to średnio 1000 PLN. Jakie oszczędności na jednej latarni można uzyskać w skali roku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Przemekelektryk
 

Re: Latarnie Solarne LED jako oświetlenie miejsc publicznych

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2017, 19:51

Kolego, wystarczy podstawić odpowiednie dane - jestem pewien że sam dasz radę obliczyć :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie placów, skwerów, parków i ogrodów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości