[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez litak1 » 22 lutego 2013, 20:54

Racja, widziałem taką z rozszczelnieniem i lustrem na całej powierzchni HQI-E Osrama tylko w wersji 70W. Na razie jest jeszcze wkręcona w oprawę (nie ma potrzeby jej wymieniać bo to oświetlenie nie jest używane, a z wymianą wielki problem :? )
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 22 lutego 2013, 20:56

Ja mam gdzieś w rupieciarni HQI-E 400 z całkowicie zaczernioną od środka bańką.
Przy próbie odpalenia coś w środku odpadło i za pomocą tego latającego luzem czegoś wytarłem sporą ilość luminoforu z bańki dzięki czemu widać wnętrze lampy - jak ją poszukam to sfocę :P
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez KaszeL » 22 lutego 2013, 22:03

A mi wczoraj zdechł CDM-TD 150W/942 podczas pracy. Lampa się przewróciła i odpadło jedno mocowanie jarznika. Co ciekawe lampa nadal świeciła, tylko dużo ciemniej. Teraz na bańce zewnętrznej jest nalot z soli, a nie takie lusterko jak w sodzie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8671
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 22 lutego 2013, 22:53

Musiał jarznik się minimalnie rozszczelnić od upadku - ciekawe że nie rozsypał się całkowicie :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 22 lutego 2013, 23:16

Te z równoległymi rurkami (3U) świecą, jaki mają zapłon, czy ta świetlówka kołowa, ta z pudełka świeci ? ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 23 lutego 2013, 20:26

Koło świeci, ciepły zapłon.
Z resztą te 3U obok siebie, Philipsa to różnie. Jedna, ta mała, świeci i ma ciepły zapłon - jest starsza, z 97 roku. Druga, nowsza ma zimny zapłon, jest z 2002 roku.
Z pozostałych to różnie, jedne świecą, inne nie, jedna świeci jak się ją stuknie ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 19 marca 2013, 20:33

Dziejsze odwiedziny w hurtowni elektrycznej zaowocowały nowymi ciekawymi recyklingowymi nabytkami :D
Trafiło mi się m.in. wiele rzadkich lamp LRJ 400w, klasycznych produkowanych przez Polamp, w tym przypadku z 1980 roku. Część z tych lamp jest w dobrym stanie, ewentualnie klasycznie zużyte, ale część ma mniejsze lub większe lustro na balonie. Inne lampy, jakie przybyły, to zwykłe rtęciówki, mixy i świetlówki, o czym wiele nie będę się rozpisywał. Znalazłem też jedną swietlówkę 18w wytworzoną w zakładzie Narvy, ale mającą napisy typowe dla Osrama.
Ogólne zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spośród świetlówek, znalazłem kilkanaście PL-S 11w, które - jak zobaczyłem później - zostały przerobione na zimny start. Wydłubano z nich zapłonniki i mają klasyczne dla zimnego startu zaciemnienia. Pochodzą z października 1998 roku, więc nie są nowe. Oto i one:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Świetlówka no name, wytworzona w zakładzie Narvy, być może dla innej firmy, np. dla Osrama:

Obrazek

I wreszcie najciekawsze. Lampy Polamp LRJ 400w z 1980 roku :) Swoją drogą ciekawe, gdzie tyle czasu były wkręcone. Czyżby w łyżkach OURJ-400... 8-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W akcji (jeden z egzemplarzy w dobrym stanie technicznym) ;)

Przy pierwszych próbach odpalenia (na własnym układzie z zapłonnikiem bimetalicznym dla świetlówek + żarówka dla ograniczenia prądu przez niego płynącego), zaświeciła się tylko blado, jak zmordowane rtęciówki, co chwilę gasnąc:

Obrazek

Jednak wkrótce udało się ją stabilnie odpalić ;)

Obrazek

Elektrody były z początku silnie rozżarzone na pomarańczowo:

Obrazek

Lampa rozświecała się od niebieskawej, zielonkawej, aż do jasnej, dziennej, lekko ciepłej barwy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aparat nieco przekłamuje kolory, w rzeczywistości aż tak ciepłej barwy nie miała:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez litak1 » 19 marca 2013, 21:06

No pięknie Lampka będziesz miał teraz obiektów badawczych :D odpalaj te LRJki ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 26 marca 2013, 20:49

Zdjęcia z odpalania każdej ze sprawnych lamp w wątku o LRJ ;)

A oto nowe nabytki, wszystko z jednej hurtowni :P Dokładnie przebrałem całe mnóstwo kompaktów i świetlówek, wybierając wg uznania różne stare świetlówki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nówki, które też dostałem:

Obrazek

SOXy i pare świetlówek:

Obrazek
Obrazek

W jednym z tych SOXów pękła elektroda, efekt zużycia:

Obrazek

Wybrałem sobie też kilka zwykłych świetlówek i lamp, w tym znalezione pojedyncze czwórki:

Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 26 marca 2013, 21:26

Opowiedz co świeci, to lubię najbardziej, świetne lampki :!: :D , świetne fotki :!: :!: :!: :lol: ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość