[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 26 marca 2013, 23:20

Świeci mniej więcej połowa z tych kompaktów i liniowe też. Kołowych nie sprawdzałem jeszcze.
Oprócz tych lamp co pokazałem, późnym popołudniem odebrałem z poczty kolejną swietlówkę, której foty pokazę wkrótce. Jest to demonstracyjny model świetlówki kompaktowej Osram, z 1988 roku. Różni się tym, że ma przezroczystą obudowę, przez którą widać cały układ :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 26 kwietnia 2013, 10:42

Rtęciówki, mixy, penningi...

Obrazek

Frater 125w.

Obrazek
Obrazek

Jeden z Penningów w akcji.

Obrazek
Obrazek

Ciekawe świetlówki UV-C

Obrazek

Oto jedna z fajniejszych ciekawostek. Osram Ultra Vialox, nadająca się m.in do podświetlania w terrarium. Dziwię się, że ktoś takie lampy do recyklingu wywala, jest w pełni sprawna, dość przydatna, a na dodatek droga, jak nie wiem co :roll:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mógłbym sfocić jeszcze różne kompakty i SLki, jakie mi przybyły w ostatnim czasie ;)


A teraz jeszcze czarna neonówka (to już nie recykling).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 26 kwietnia 2013, 14:04

To pochwal się jakie są to MIX-y, WLSP i LRF, oraz pochwal się czy ten FRATER działa ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez neon44 » 26 kwietnia 2013, 20:22

Imponujaca kolekcja
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11129
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 26 kwietnia 2013, 20:35

XXXJeDXXXX napisał(a):To pochwal się jakie są to MIX-y, WLSP i LRF, oraz pochwal się czy ten FRATER działa ;)


Zwykłe Mixy są firmy Spectrum, przy czym model 500w jest trochę zużyty. WLSP mam Osram 330w oraz Pila 340w, są też 2 na 210w. Frater działa, to nówka.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 30 kwietnia 2013, 20:49

Dzisiejsze ciekawe nowości :)

Na początek adapter z transformatorkiem, dla żarówek 6V. Jest to przejściówka z gwintem E27, do instalacji normalnie w miejscu żarówki. Można powiedzieć, że jest to stary "prototyp" lampy energooszczędnej. Adapter ten może mieć ładne kilkadziesiąt lat (sądząc m.in po gwincie). Na obudowie napisane ma tylko w jednym miejscu jakiś 3 - literowy skrót (pierwsza litera to "D"), a na gwincie jedynie "220" w jednym miejscu (chodzi o napięcie). Podobny adapter, jak poniżej pokazany, niedawno widziałem na Allegro, ale ten, który dziś odebrałem z poczty, pochodzi akurat z Ebaya.de ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Napis na gwincie:

Obrazek

W akcji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Teraz kolejne ciekawostki, które przyjechały dziś do mnie prosto z Holandii. Jedna, to model typu SL*Reflector jakiejś lokalnej chyba firmy; Pope. Druga to jeden z pierwszych i najstarszych elektronicznych modeli świetlówek kompaktowych SL, ale ze statecznikiem elektronicznym. Wyposażona jest w normalny, pryzmatyczny klosz, wytworzono ją w Holandii w sierpniu 1984 roku, a jedna zawiera układ elektroniczny. W paczce przyjechał także adapter dla świetlówki PL-S marki Sylvania, razem ze świetlówką w komplecie.

Na pierwszy ogień pokażę elektronicznego modela SL-E Prismatic. Modele pryzmatyczne w wersji elektronicznej, nie pojawiały się już potem holenderskiej produkcji. Jest to model z sierpnia 1984 roku, z czasów, gdy magnetyczna wersja lamp SL Prismatic, zawierała obudowy czarne. Swoją drogą dziwne, że elektroniczne lampy z pryzmatycznym kloszem, nie zastąpiły modeli magnetycznych. Na rynek USA, dla napięcia 120V, w fabryce Philipsa w Meksyku, świetlówki SL produkowano ze statecznikiem elektronicznym już w latach 80-tych, ale w Europie jeszcze przez długie, długie lata świetlówki SL produkowano jednak z dławikami. W tej świetlówce rurka wyładowcza mocowana jest tak samo, jak w modelach z dławikiem (do metalowej blaszki). Klosz minimalnie zwęża się do dołu, nie ma na całej długości jednakowej średnicy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W akcji (ma ciepły start).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sama świetlówka wygląda bardzo podobnie, konstrukcyjnie nieomal tak samo, jak świetlówki SL z dławikiem, ale najnowszej generacji.

Obrazek
Obrazek

Teraz model Pope SL*Reflector 18w. Jest to jedna z marek pokrewnych, dla których Philips produkował świetlówki kompaktowe. Najczęściej dla innych marek, Philips produkował świetlówki SL w wersji pryzmatycznej, mlecznej, czy kulistej, ale jak widać, istniały i takie marki, dla których Philips produkował także modele z reflektorowym kulistym kloszem. Takie właśnie świetlówki spotykano pod marką Pope.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze czas na adapter Sylvania Diamant, tym razem dla świetlówki PL-S. Adapter stanowi komplet ze świetlówką tej samej marki.

Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 30 kwietnia 2013, 21:12

Ten adapter z E27 na chyba E10 to jest jak dla mnie totalna bzdura :lol:
Co to ma oświetlić ? :mrgreen:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 30 kwietnia 2013, 21:20

Nie wiem czemu to miało służyć, ale oświetla baardzo niewiele :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez slaweklampy » 1 maja 2013, 07:55

Lampka napisał(a):Nie wiem czemu to miało służyć, ale oświetla baardzo niewiele :P


Natężenie oświetlenia na poziomie pojedynczych lux wystarczy do orientacji w ciemności. Sam mam w garażu żaróweczkę 12V 4W nad stolikiem i to w zupełności wystarcza.

Zrób zdjęcie tego świecącego adaptera w ciemnym pomieszczeniu.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6053
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Whites86 » 1 maja 2013, 10:02

Lampka napisał(a):Nie wiem czemu to miało służyć, ale oświetla baardzo niewiele :P

to jest lampka którą stosowano w czasie wojny zamiast standardowych żarówek gdy w nocy nie można było uzywac silnego oświetlenia, tez mam taka lampke niedługo pokaze
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości