[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 2 grudnia 2011, 23:06

Witam
Skoro jest to wątek o kolekcjach, to tutaj mogę spokojnie pochwalić się moją nieskromną kolekcją, którą prowadzę i uzupełniam już od dłuższego czasu. Są to różnego rodzaju lampy, głównie wyładowcze, bo te interesują mnie najbardziej. Dawniej zbierałem głównie świetlówki, we wszystkich odmianach i typach, ale obecnie zbieram wszystkie rodzaje lamp wyładowczych, np. sodowe, rtęciowe, neonówki i wszystkie pozostałe. Poza tym interesuję się i badam (także z pasji) ich działanie, zwłaszcza pod koniec ich trwałości, kiedy to dzieja się najciekawsze zjawiska.
Szczególnie zabrałem się za kolekcjonowanie i zbieranie starych świetlówek kompaktowych typu SL* (nie produkowanych już przez żadną firmę, zintegrowanych z ciężkim statecznikiem magnetycznym, zamiast elektronicznego) i tych mam już ponad 500 szt, z różnego czasu (od 1980r, gdy Philips rozpoczął ich produkcję, aż do 2000 roku, kiedy ją zakończył). Jednak najnowsze takie świetlówki, wytwarzane jeszcze przez Narvę mam z 2007 roku :D
Poza tym mam też różne elektroniczne świetlówki kompaktowe, których już dawno nie liczyłem ale będzie ich gdzieś drugie tyle, różnych producentów i z różnego czasu. Mam też troche lamp rtęciowych, w tym jedną z 1968 roku, z przezroczystym kloszem, marki Telam.
Moją kolekcję można zobaczyć tu: http://www.lighting-gallery.net/gallery ... ?cat=11270
Jak narazie nie ma tam jeszcze dużo, stopniowo będę dodawał i uzupełniał zdjęcia :D

P.S. Jak zależy wam na ciekawych okazach, to polecam wycieczkę do puknktów recyklingowych i miejsc, gdzie zbiera się zużyte lampy, bo to prawdziwa kopalnia różnych ciekawych znalezisk :D
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez qba » 3 grudnia 2011, 00:06

najlepsze te wczesne kompakty. On naprawde jest z 1980r? Taki sam jak w programie "Sonda" (odcinek nagrany na początku 1984r). Po raz pierwszy kompakta Phillips SL ujrzałem w 1989r w Zgorzelcu. Leżał w sklepie gospodarczym pod ladą obok żarówki OF-71.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez KaszeL » 3 grudnia 2011, 00:29

No proszę, unikatowa kolekcja komapktów. Tych pierwszych czarnych SL'ek to ci zazdroszczę :) Gratuluję kolekcji, tak trzymać :P
Ja kompaktów mam jak na lekarstwo, kilka prismaticów trzeciej generacji i jedną compactę. Nic specjalnego w sumie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Marek140 » 3 grudnia 2011, 07:56

Kolekcja po prostu superrr :D Sam kiedyś miałem SL'a mlecznego.Ale został mi z niego tylko statecznik.
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 3 grudnia 2011, 21:19

KaszeL napisał(a):No proszę, unikatowa kolekcja komapktów. Tych pierwszych czarnych SL'ek to ci zazdroszczę :) Gratuluję kolekcji, tak trzymać :P
Ja kompaktów mam jak na lekarstwo, kilka prismaticów trzeciej generacji i jedną compactę. Nic specjalnego w sumie.


A z kiedy są te twoje SL'ki ? :) Na gwincie mają zawsze napisaną datę w formie kodu - cyfra oznacza rok produkcji, a litera miesiąc (np. 8A oznacza styczeń 1998). Compacty też ją mają, bo to Philips produkował je dla Osrama na zamówienie w swoich zakładach.

Co do tej z 1980 roku, to kupiłem ją przez niemieckiego Ebay'a, tam czasem oferują takie starocie. Na zachodzie kompakty były popularne odkąd się pojawiły. Ta najstarsza jest z "J0", czyli z września 1980 i waży z pół kilograma.
Te czarne obudowy były stosowane jeszcze do 1986 roku, potem w ich miejsce pojawiły się białe :P
Od 1993 roku SL* produkowano w troche "odchudzonej" wersji, niż wcześniej (64 mm średnicy) a w 1998 roku troche je unowocześniono, bo dławiki zminiaturyzowano i straciły troszke na wadze. A od 2000 produkuje się współczesną ich wersję, z elektroniką. Najnowszą udało mi się znaleźć mleczną z maja 2000 roku i to chyba zupełna końcówka tych z magnetycznym dławikiem, bo w ulotce wydanej we wrześniu tamtego roku są już elektroniczne.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez qba » 3 grudnia 2011, 21:48

Pierwszą jaką na żywo widziałem miała właśnie białą obudowę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 4 grudnia 2011, 15:41

Modele produkowane do 1993 roku miały takie płaskie na dole klosze, że można je na nim postawić, do góry gwintem :)

Podejrzewam, że przed 1990 rokiem ludzie przywozili takie świetlówki zza granicy, bo w Polsce raczej były jeszcze dużą rzadkością.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez KaszeL » 4 grudnia 2011, 16:50

Moje świetlówki mają kody 7M i 7H
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez qba » 4 grudnia 2011, 17:00

W Pile kompakty są produkowane od ok. 1991r, ale dochodziły mnie słuchy, że robiono je już za PRLu. Teresa Kuczyńska w książce "Mieszkanie z Wyobraźnią" (Iskry, 1986r) w rozdziale o oświetleniu pisze o "świetlówkach przeznaczonych do mieszkań dających światło punktowe, o ciepłej barwie i nie pozbawione cienia". W.g. autorki były one wówczas nowością i wyróżniały się małym poborem mocy i czterokrotnie większą trwałością od zwykłych żarówek. Domniemam, że chodziło jej właśnie o pierwsze kompakty.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 4 grudnia 2011, 18:49

qba napisał(a):W Pile kompakty są produkowane od ok. 1991r, ale dochodziły mnie słuchy, że robiono je już za PRLu. Teresa Kuczyńska w książce "Mieszkanie z Wyobraźnią" (Iskry, 1986r) w rozdziale o oświetleniu pisze o "świetlówkach przeznaczonych do mieszkań dających światło punktowe, o ciepłej barwie i nie pozbawione cienia". W.g. autorki były one wówczas nowością i wyróżniały się małym poborem mocy i czterokrotnie większą trwałością od zwykłych żarówek. Domniemam, że chodziło jej właśnie o pierwsze kompakty.


Podobno ich produkcja rozpoczęła się tam w 1992 roku. Mam jedną polską SL*18, w dodatku świecącą dziennym światłem, która jest z września 1992 roku. Kupiłem ją nie w Polsce, a we Włoszech, na południu, gdzie świeci ich pełno i nadal można ich dużo spotkać tam na oświetleniu :D
Wcześniej produkcja świetlówek kompaktowych miała miejsce tylko w Holandii.

KaszeL napisał(a):Moje świetlówki mają kody 7M i 7H


Czyli są z sierpnia i z grudnia 1997 :) Tych mam dość sporo, widocznie były to jakieś większe partie. Ogółem najwięcej w Polsce spotykam ich z 1997 i też z 1995 roku, może wtedy były jakieś promocje, czy coś (wtedy kompakty generalnie były bardzo drogie, ale i trwałe). Dziwi mnie zawsze, że nie oznaczano żadnego miesiąca literą "I", tylko po H od razu jest J. Ale widocznie Philips ma swoją filozofie... :mrgreen:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Następna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości