[Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez kamil » 8 lipca 2013, 21:26

Mam takie pytanie odnośnie świetlówek Alinex to jest jakaś polska firma bo posiadam 5szt nowych świetlówek tej firmy i tylko pisze na nich Alinex 40W .
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 8 lipca 2013, 21:37

kamil napisał(a):Mam takie pytanie odnośnie świetlówek Alinex to jest jakaś polska firma bo posiadam 5szt nowych świetlówek tej firmy i tylko pisze na nich Alinex 40W .


Stare rosyjskie świetlówki. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez kamil » 8 lipca 2013, 22:09

Odpaliłem jedną i muszę powiedzieć że świeci to paskudnie w porównaniu z naszą piłą 36w :)
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez JeD » 8 lipca 2013, 22:17

kamil napisał(a):Odpaliłem jedną i muszę powiedzieć że świeci to paskudnie w porównaniu z naszą piłą 36w :)


T-12 to klasyka 8-) , po za tym nasza 40-tka miała więcej lumenów, niż zwykłe piły daylight-765. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 9 lipca 2013, 13:33

kamil napisał(a):Mam takie pytanie odnośnie świetlówek Alinex to jest jakaś polska firma bo posiadam 5szt nowych świetlówek tej firmy i tylko pisze na nich Alinex 40W .


Alinex to rzeczywiście rosyjskie świetlówki, ale w porównaniu do niektórych, wcale nie takie stare. Jest to produkcja już w latach 90-tych, po 1989 roku. Ruskie rury przez jakiś czas jeszcze były sprowadzane do Polski. Mam też jedną inną, niedawno znalezioną ruską rurkę 20w, która jest anonimowa, ale ma na sobie napisane, że jest z 1993 roku. Jednak rosyjskie rury także po '89 roku, dalej zachowały swój charakterystyczny styl działania i wykonania. Tak jest nawet do dziś z tamtejszymi rurami - widziałem kiedyś rosyjską galerię oświetleniową (zbieracze i kolekcjonerzy takich rzeczy są na całym świecie) i były tam świetlówki produkowane po 2000 roku, nawet i w 2010 roku, i one ciągle wyglądały tak samo z wykonania (może poza różnicą, że miały grubość T8). To, co do nas trafiało, było w większości podobnej jakości, co ówczesna tania Pila, czy Tungsram T12, więc Ra pewnie koło 60. Na wschodzie te rury występowały i występują nadal - w znacznie bogatszej ilości barw i stopniu jakości.
Trzeba zwrócić uwagę na niedawne rosyjskie świetlówki - Osram T12 Made in Russia, produkowane jeszcze w 2009 roku. Wyglądają nieco podobnie, to tych klasyków, nawet wiele z nich ma przy trzonku cienki pasek bez luminoforu, przez który widać elektrodę.

Nie pozbywaj się tych Alinexów, bo to jednak są klasyki :!: Ja, jak gdzieś znajduje, szczególnie 20w, to zwykle je biorę.

Na ruskich rurach, produkowanych po 1991 roku, nie ma już napisanego miejsca produkcji, jak wcześniej. Jedynie na ostatnich Razno, które produkowano pod tą marką jeszcze w 1990 roku, jest napisane "USSR". Ruskie świetlówki, produkowane po 1989 roku można łatwo rozpoznać po tym, że mają trzonek z dwoma równoległymi wyżłobieniami, wzdłuż ebonitu, z którego wystają bolce.

Jak ktoś chętny, to mam całe 3 kartony nowej radzieckiej Lismy 20w... :roll:


XXXJeDXXXX napisał(a):ALinex ryra ? ;)


Tak, oczywiście, że ryra :D Żarniki ma jeszcze w dobrej kondycji.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez kamil » 9 lipca 2013, 14:36

Dziękuje za dokładny opis ruskich świetlówek oczywiście nie mam zamiaru się ich pozbywać .
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 10 lipca 2013, 21:34

To w takim razie jeszcze kilka fotek, także w akcji.

Alinex, odpalony, świeci dziennym światłem. Barwa i Ra standardowe, czyli klasyka ruskich rurek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zbliżenie na skrętkę:
Obrazek


Teraz jeszcze rosyjska anonimowa świetlówka, z pierwszego kwartału 1993 roku, o której wspomniałem już wyżej. W napisie widać m.in datę produkcji. Na żadnej z tych świetlówek nie ma napisanego miesca produkcji, są one już z lat 90-tych, po upadku ZSRR. Widać, że jeszcze w latach 90-tych, ruskie rury dalej normalnie sprowadzano na nasz krajowy rynek, do sklepów, tak samo, jak powszechną Pilę, czy Tungsrama.

Obrazek

Rurki z takim właśnie napisem były też najpowszechniej spotykane na terenie ZSRR i po upadku ZSRR, na terenie Rosji, aż do czasów obecnych. Razno było marką głównie eksportową.

Obrazek
Obrazek

Jej barwa światła jest jakby nieco lepsza, w stosunku do tradycyjnych ruskich świetlówek. Może też dlatego, że to nówka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Takie trzonki są cechą charakterystyczną rosyjskich świetlówek, produkowanych po 1989 roku. Z podłużnymi wyżłobieniami wzdłuż ebonitu. Te trzonki, od 1989 roku stosowane są do czasów obecnych, w ruskich świetlówkach:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Teraz starsze Razno, zużyte z jednej strony, ale świecące normalnie, jak każda sprawna świetlówka, na mostku prostowniczym. Zużyta, cała czarna i totalnie stopiona jest elektroda od strony napisu firmowego. Druga katoda, jeszcze w pełni sprawna, w 3/4 ma odparowany emiter - na skrętce zostało jeszcze półtora oczka wolframu z emiterem. Wszystko to widać, dzięki szparze przy trzonku, które to szpary były chyba najfajniejszą cechą ruskich świetlówek ;) Mimo pewnych śladów zużycia drugiej, sprawnej elektrody, nie ma tam nawet charakterystycznych kołnierzy, które zwykle pojawiały się na starych świetlówkach. Jedynie z jednej strony jest mała "łezka".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oto właśnie druga końcówka, ze sprawną jeszcze elektrodą:

Obrazek
Obrazek

Widoczny żarnik w około 3/4 zużyty. W zasadzie zostało tylko półtorej "oczka" skrętki, z emiterem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz zestawiona razem z Pilą 20w, o trochę innym trzonku (z podłużnym ebonitem, a nie okrągłym, które w owym czasie, czyli w 1998 roku, były stosowane). Jest z 8J, czyli września 1998 roku.

Obrazek
Obrazek

W akcji, obok powyższej Razno:

Obrazek
Obrazek

Świetlówki działają na żarówkach - setkach, które idealnie dociążają świetlówki 18 - 20w.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 10 lipca 2013, 22:06

A stateczników 20W nie posiadasz ? :P
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Lampka » 10 lipca 2013, 22:18

A jakże, i to sporo, ale tutaj akurat zasilona jest na układzie żarówkowym, który poza większą stratnością, dla rur 20w jest tak samo funkcjonalny, jak dławkowy :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moja, całkiem spora kolekcja

Postprzez Elektroservice » 10 lipca 2013, 22:32

Zasilanie świetlówki przez żarówkę zamiast statecznika to jest moim skromnym zdaniem partacka prowizorka, którą się raczej nie ma co chwalić w internecie. Można to sprawdzić jako ciekawostkę czy to zadziała, ale do prezentacji rur w akcji zdecydowanie lepszy jest statecznik.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości