[Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

[Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

Postprzez Lampka » 25 lutego 2013, 20:25

W tym wątku zamierzam pokazać moje adaptery dla świetlówek kompaktowych niezintegrowanych. Czyli dla takich świetlówek, jak PL-S, PL-C i innych.
Adaptery takie są bardzo ekonomicznymi projektami oświetleniowymi. Są to w zasadzie świetlówki kompaktowe, ale posiadające możliwość wymiany rurki wyładowczej po jej zużyciu. Niestety współcześnie sporadycznie można znaleźć tego typu adaptery w sklepach. W większości świetlówki kompaktowe mają rurkę wyładowczą zintegrowaną na stałe. W przeszłości jednak, gdy elektroniczne zintegrowane świetlówki kompaktowe były bardzo drogie i mało ich było na rynku, adaptery były bardzo popularne. Był to okres lat 80-tych oraz młodych lat 90-tych. Adaptery ze świetlówkami kompaktowymi niezintegrowanymi stanowiły jako całość zwykłą świetlówkę kompaktową rurkową, a ponadto wiele z nich miało możliwość nakręcenia dodatkowego klosza o różnych dostępnych kształtach. Zatem oferta świetlówek kompaktowych do domowego użytku już w latach 80 nie była mała, ale w większości opierała się na omawianych tutaj adapterach z wymienną rurką wyładowczą.
Adaptery posiadały w większości magnetyczne, klasyczne stateczniki, takie same, jak stosowane w produkowanych ówcześnie lampach kompaktowych typu SL. Jednak już pod koniec lat 80 w handlu pojawiły się także adaptery elektroniczne, lecz nadal przystosowane do współpracy ze świetlówkami PL, posiadającymi zapłonnik bimetalowy.

Pora zatem na zdjęcia.

Oto adapter Sylvania Lynx Diamant. Jest to adapter, dostępny głównie w drugiej połowie lat 80-tych, na Zachodzie, produkowany w Niemczech Zachodnich. Posiada statecznik magnetyczny. Istniała zarówno wersja przeznaczona dla świetlówek PL-S, jak i dla PL-C do mocy 13w. W komplecie, adapter posiadał od razu świetlówkę kompaktową PL-C 10 lub 13w - w zależności od wersji. Łączny pobór mocy we współpracy ze świetlówką 10w wynosi 15w.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Adapterów, produkowanych zarówno w Europie, jak i w innych częściach świata, np. w USA, było mnóstwo.
Cały szereg firm je produkował, m.in: Vossloh Schwabe, Osram, Philips, GE, Mazda, Enertron, Dayton Electric, Spartian, Sylvania, Tungsram, Mazda, Thorn, Light of America (LOA), Westinghouse, Panasonic, National, Matsushita, TCP (Technical Consument Products), Prolight, Orion, Feit Electric, Kulka, Teron Lighting, Eastrock Mfg. and Technology, Robertson, Bulbrite, Stylehouse, Killerwatt Corp, Arcotronic, Knobel, Tridonic, Spectro, May & Christe, Lumatech, Abco, Westerfield.



W Europie, szczególnie na Zachodzie popularne były także adaptery firmy Vossloh Schwabe. Dostepne były bez świetlówki w komplecie, miały możliwość instalacji zarówno świetlówek PL-S, jak i PL-C.

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Kolejny spotykany typ adapterów, to modele Tungsram. Ten typ adapterów był - co ciekawe - ze statecznikiem elektronicznym. Mimo tego jednak wykorzystywane były doń świetlówki kompaktowe typu PL-C 10 lub 13w, posiadające zintegrowany zapłonnik bimetalowy. Zapłonnik ten jednak nie przeszkadzał zupełnie w starcie, a raczej pomagał przy odpaleniu świetlówki. Produkowane były w drugiej połowie lat 80-tych. Oto taki właśnie adapter, z 1989 roku. Ten akurat egzemplarz kupiłem wraz ze świetlówką Sylvania PL-C (Lynx CFD 10w), zapewne znajdującą się w komplecie od nowości.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

Postprzez ousd » 25 lutego 2013, 21:17

Genialne te adaptery :mrgreen:
ousd
 

Re: [Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

Postprzez Lampka » 2 marca 2013, 11:38

Zatem czas na kolejny ;)

Adapter firmy Westfalia Technica. Adaptery tej firmy spotykane były głównie na rynku niemieckim, podobnie, jak te przedstawione wcześniej. Firma Westfalia Technica specjalizowała się w produkcji także sprzętu nagłaśniającego i elektronicznego, ale jak widać, adaptery dla świetlówek kompaktowych też sprowadzała. Adapter ten może nie być produkcji europejskiej, ma bowiem cechy świetlówek produkcji japońskiej (np. spód gwintu o niebieskawym zabarwieniu). Przeznaczony jest zarówno dla świetlówek PL-S, jak i PL-C, różnych mocy. Jest to adapter ze statecznikiem magnetycznym, na rdzeniu toroidalnym, jak w przypadku adapterów Sylvania. Poniższy egzemplarz pochodzi z okolic 1990 roku.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Razem ze świetlówką kompaktową Osram Dulux D 10w, wyprodukowaną w kwietniu 1990 roku i kupioną zapewne razem z tym adapterem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

Postprzez Marek140 » 2 marca 2013, 19:43

Mógłbyś pokazać te adaptery jak wyglądają w środku?
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: [Lampka] Moje adaptery dla kompaktów

Postprzez Lampka » 2 marca 2013, 23:40

Rozkręcać ich raczej nie będę. Chyba, że będę miał ich dużo jednego rodzaju, to któryś poświęcę.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości