[Lampka] Świetlówki kompaktowe typu SL* z 1993 r.

[Lampka] Świetlówki kompaktowe typu SL* z 1993 r.

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 16:20

Świetlówek kompaktowych z trzeciej generacji, produkowanych w okresie od 1993 do 1998 roku mam najwięcej, zatem postanowiłem ukazać poszczególne roczniki produkcyjne w osobnych wątkach.
W lutym 1993 roku miała miejsce zmiana technologiczna w zakładach Philipsa. Świetlówki kompaktowe elektroniczne PLC*Electronic, o czterech paluszkowatych rurkach przybrały nieco inną nazwę - PL*Electronic/C. W szerszej ofercie pojawił się też model PL*Electronic/T, czyli wersja rurkowych świetlówek o trzech szeroko łukowo zgiętych rurkach. Natomiast świetlówki kompaktowe SL* zaczęto produkować w zupełnie nowym formacie - o mniejszej średnicy i innym kształcie obudowy i klosza. Już z maja 1993 roku można spotkać modele w nowej formie, najbardziej znanej i popularnej przez całe lata 90-te. Na początku 1993 roku zmieniła się także szata graficzna opakowań, chociaż układ danych pozostał prawie ten sam. Kolorystyka stała się zielona. Prawie wszystkie SL od 1993 roku są polskiej produkcji, tylko kuliste modele (SL*D, SL*R i SL*D-E) wytwarzano do lata 1996 roku w Holandii.
Datę produkcji na świetlówkach marki Philips można odczytać bardzo prosto. Każdy miesiąc to kolejna litra alfabetu (pominięta jest tylko litera "I", więc po "H" od razu jest "J", a grudzień to "M"). Natomiast cyfra roku jest ostatnią cyfrą danego rocznika, np. 3 oznacza 1993 rok. Co 10 lat kolejność cyfra - litera zmienia się miejscami i w latach 90-tych konfiguracja była "cyfra - litera", a w latach 80-tych "litera - cyfra", podobnie, jak po 2000 roku. Na zdjęciach wyszczególniony jest zawsze ów kod daty, podobnie, jak niektóre inne szczegóły.

Oto model z maja 1993 roku, już w nowej wersji technicznej:


Obrazek

A teraz kolejne świetlówki, z innych miesięcy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

SL*Comfort:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A oto moja pierwsza świetlówka SL, którą kupiłem, gdy byłem w Anglii na święta Wielkanocne w 2007 roku. Jej zakup to był zupełny przypadek - poszedłem raz do tamtejszego marketu Woolworths, w centrum miasteczka, w którym byliśmy z rodzinką, żeby pooglądać świetlówki na półkach, jak to często miałem w zwyczaju. Nagle podnosząc jedno z pudełek ze współczesną świetlówką kompaktową GE (których w Anglii jest pełno), jedno z mnóstwa pudełek, które stały na półce na sprzedaż, zobaczyłem, że jest ono jakieś wyjątkowo ciężkie. Gdy się przyjrzałem, okazało się, że w środku siedzi świetlówka SL*Comfort o mocy 13w. Przejrzałem jeszcze inne pudełka, ale to było jedyne z taką niespodzianką w środku. Kupiłem ją więc, a przy sprawdzeniu potem okazało się, że prawdopodobnie jest to nówka, która z jakiegoś powodu znajdowała się w tym pudełku zamiast świetlówki GE, która tam być powinna (pewnie jakaś podmianka, co czasem się zdarza w marketach). W ten właśnie sposób trafiła do mnie pierwsza SLka w kolekcji. Wcześniej, gdy byłem dzieckiem, mieliśmy w domu mleczne SL i to te z wcześniejszej generacji, produkowane do 1993 roku, ale niestety tuż przed tym, jak zacząłem konkretnie zbierać świetlówki i interesować się tym, ostatnia z nich się straciła. W ten sposób aż do 2007 roku nie miałem żadnej SL w moich zbiorach, ale potem, gdy ją znalazłem, to zacząłem intensywnie ich poszukiwać i w szybkim tempie nazbierałem większość z tego, co tu pokazuję.
Oto zatem zdjęcie tej pierwszej mojej SL, wraz z paragonem, który zachowałem na pamiątkę.

Obrazek

Świetlówka ta ma oczywiście gwint B22d i została wytworzona w Holandii, co wówczas było już rzadkie, gdyż od 1992 roku wszystkie mleczne i pryzmatyczne SL produkowano głównie w Polsce. Jedynie modele kuliste, czyli SL*Decor i SL*Reflector do lata 1996 roku produkowano jedynie w Holandii.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości