Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1995 rok

Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1995 rok

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 16:53

Ten wątek poświęcony zostanie świetlówkom kompaktowym typu SL*, produkowanym w roku 1995. Na zdjęciach pokazane zostaną modele z różnych serii, w wersji SL Comfort, SL Prismatic, a także SL Decor – które wraz z lampami SL Reflector, jako jedyne spośród modeli SL, nie były produkowane w Polsce.

W 1995 roku produkcja świetlówek kompaktowych SL toczyła się normalnym rytmem (jak innych lamp) i lampy te Philips produkował prawie wyłącznie w polskiej fabryce w Pile. W holenderskiej fabryce w Terneuzen, Philips produkował w owym czasie jedynie modele lamp SL z kloszem kulistym. Świetlówki kompaktowe SL* produkowane były w wersji pryzmatycznej i podłużnej mlecznej, w dwóch wyraźnie odznaczających się kategoriach pod względem ich przeznaczenia do sprzedaży. Pierwszą, zasadniczą kategorią, były modele wytwarzane na eksport i do sprzedaży ogólnej (na wszystkich europejskich rynkach). Zawierały one nadruki w "klasycznym" stylu. Z jednej strony obudowy znajdował się napis "PHILIPS", a pod nim określone miejsce produkcji, za to nieco dalej obok znajdowało się logo firmowe. Natomiast po drugiej stronie obudowy znajdowała się reszta danych, napisana w dwóch linijkach odkreślonych od siebie. Świetlówki te pakowano do pudełek o napisach w różnych językach i klasycznej szacie graficznej. Jednak obok tej wersji, istniała też druga wersja tych właśnie lamp, produkowana ze specjalną dedykacją na rynek krajowy. Od modeli produkowanych ogólnie wyróżniała je przede wszystkim doklejona litera B w trójkącie (na niektórych modelach wpisana w nadruk - np. na modelach SL*Prismatic 25W od listopada '95). Oznaczenie to stanowiło polski symbol bezpieczeństwa i było aktualne na terenie Polski. Ponadto, świetlówki z tych serii pakowano do pudełek o przede wszystkim polskich napisach, na których znajdowała się wyraźna informacja, że świetlówki te dopuszczone są do sprzedaży wyłącznie na terenie Polski. Zdjęcie przykładowego pudełka takiej świetlówki zostało ukazane także w tym wątku. Latem 1995 roku wystartowała w Polsce także produkcja modeli PL*Electronic/C, czyli tych z czterema prostymi rurkami, połączonymi nad obudową i u góry. One także produkowane były w Polsce m.in. z przeznaczeniem na rynek krajowy i pakowane do pudełek o takich samych napisach, jak modele SL. Wśród świetlówek liniowych i innych lamp Philips, jak również wśród świetlówek kompaktowych produkowanych wyłącznie w Holandii (PL*E/T, PL*E/Decor, SL*Decor, SL*Reflector), nie produkowano serii z przeznaczeniem na rynek krajowy. Miejsce świetlówek liniowych, lamp wysokoprężnych, czy żarówek, zajmowały wyroby podrzędnej marki Pila. Świetlówki liniowe, jak również żarówki marki Pila były tańszą wersją lamp Philips, produkowaną docelowo na rynek krajowy tak samo, jak świetlówki kompaktowe niektórych typów pod marką właściwą.

Oto zdjęcia przykładowych modeli SL Comfort z mojej kolekcji, z różnych miesięcy z 1995 roku.

Obrazek
Obrazek

Obok wersji świetlówek kompaktowych o barwie światła standardowej, czyli ciepłej (827), Philips produkował również wersję o dziennej barwie światła. Dotyczyło to modeli SL Prismatic i SL Decor, a także PLE/T. Świetlówki te nie były jednak dostępne na rynku polskim. Eksportowano je na rynki zagraniczne, jako elementy oferty uniwersalnej, choć z pewnością istniała możliwość sprowadzenia tych lamp także w kraju. Nie pojawiały się one jednak w żadnym polskim katalogu Philips, przynajmniej w tamtym okresie. Najpowszechniej można je było uświadczyć na południu Europy, choćby we Włoszech, gdzie świetlówki te chętnie stosowano np. jako oświetlenie kempingów i hoteli w nadmorskich kurortach. Można rzec, że południe Europy, a szczególnie tereny nadmorskie, stanowiły obszary, gdzie lamp SL (głównie Prismatic) stosowano najwięcej. Oświetlały one prawie każdy sklep, czy hotel. Obecnie trend ten nadal się utrzymuje, gdzie w miejsce dawnych modeli SL instaluje się ich elektroniczne wersje, dostępne obecnie. Na południu Włoch ogólnie barwą światła dominującą i najczęściej spotykaną, była barwa 4000 – 6500K i z pewnością również to dyktowało fakt, że tam lamp SL Prismatic, czy PLE/T o barwie dziennej, spotykanych było najwięcej. Świetlówka SL Prismatic 18W w barwie dziennej, widoczna na zdjęciu pochodzi z miasteczka Vieste na płw. Gargano i została wkręcona 31.10.1995 roku, czyli ponad pół roku po jej wyprodukowaniu w lutym ’95. Działała tam cały czas do września 2010 roku, gdy ją odzyskałem.

Obrazek
Obrazek

Jesienią 1995 roku przeprowadzano pierwsze akcje promocyjne, mające na celu popularyzację świetlówek kompaktowych wśród polskiego społeczeństwa. Projekt ten nazwano PELP, a jego rozwinięcie to „Projekt popularyzacji efektywnego oświetlenia w Polsce”. Podobne akcje prowadzono też w innych krajach, ale pod nieco innymi nazwami, lecz tym samym logo. Akcja obejmowała promocję i sprzedaż wybranych typów świetlówek w niższych cenach, jak również miała na celu informowanie konsumentów o zaletach stosowania świetlówek kompaktowych. Wśród świetlówek, objętych promocją, w opakowaniach umieszczano dodatkowe informacje. Prowadzono konkursy, oparte jednocześnie na badaniu rynku. W pudełkach modeli określonych promocją umieszczano także kartę gwarancyjną, której to gwarancji udzielano na 18 miesięcy. Akcje te dotyczyły modeli produkowanych w Polsce, a zatem PLE/C i SL Prismatic & Comfort. Nie obejmowały one świetlówek kompaktowych niezintegrowanych typu PL-S, które także produkowano w Polsce. W trakcie akcji wykorzystano również ulotki i plakaty z wizerunkami objętych promocją świetlówkami, gadżety reklamowe (np. dmuchany balon w kształcie lampy SL Comfort), a także reklamę telewizyjną. Poniżej widoczne jest przykładowe pudełko świetlówki SL Comfort, z widocznymi napisami, dedykującymi świetlówkę do sprzedaży tylko w Polsce, jak również widać tutaj naklejkę dotyczącą projektu PELP. W projekt ten zaangażowane były również inne firmy niż Philips - np. GE.

Obrazek

Modele SL*D Electronic, czyli elektroniczna wersja kulistych świetlówek SL Decor, już w okresie produkcyjnym 1994/1995 zastąpiona została przez nowy, elektroniczny model PLE/D. Świetlówki te wykonywano w postaci takiej, że na kwadratową obudowę lampy PLE/T nakładano klosz, przymocowany do plastikowej nakładki na tą kwadratową obudowę. Świetlówki te zawierały nadruki w nieco innym stylu, niż modele produkowane wcześniej, z wyłącznie napisem „Philips” z jednej strony i opisem danych znamionowych oraz znaczkiem firmowym na sąsiedniej ściance. Takie nadruki, jesienią 1995 roku pojawiły się szerzej, na większości modeli świetlówek kompaktowych produkowanych w holenderskiej fabryce. Jednak nie na wszystkich. Tylko modele PLE/T oraz SL Decor o mocy 9W, aż do czerwca 1996 roku zachowały nadruki w klasycznym stylu wykonania. Kolejną cechą, jaka zmieniła się w 1995 roku, było wykonanie obudowy holenderskich modeli. Od początku okresu produkcyjnego 1995/1996, czyli od jesieni 1995 roku, modele PLE/C oraz SL Decor, produkowane w Holandii, zyskały plastikowe trzonki, jedynie z drobnymi metalowymi elementami. Jednocześnie umożliwiło to zmniejszenie wysokości obudowy tych świetlówek. W typoszeregu modeli PLE/C pojawiła się też nowa moc – 5W, zarówno w wersji E27/B22d, jak i E14. Mimo faktu, że produkowane w Holandii świetlówki zyskały plastikowe trzonki i nowe nadruki, to w Polsce wszystko produkowane było nadal w dotychczasowej technice. W Polsce aż do 1998 roku, plastikowych trzonków w ogóle nie stosowano. Gdy latem 1995 roku ruszyła produkcja elektronicznych modeli PLE/C w polskiej fabryce, produkowano je na rynek krajowy i wykonywano tak samo, jak holenderskie modele do wiosny 1995 roku. Nie wykluczone nawet, że linie, wytwarzające te świetlówki wcześniej w Holandii, przetransportowano do Polski, a w ich miejsce, w holenderskim Terneuzen zainstalowano nowe linie, na których składano modele już z plastikowym trzonkiem. Od lata 1995 roku, spośród nowo produkowanych w Polsce modeli PLE/C, na rynek ogólny (czyli też na eksport) produkowano jedynie modele o najwyższych mocach – 20 i 23W, które jako jedyne w ogólnym typoszeregu mocy, zachowały metalowe gwinty, jako, że produkowano je w Polsce. Wszystkie świetlówki produkowane na rynek krajowy miały oznaczenie B, wpisane lub doklejone na obudowie. Modele produkowane także na rynki zagraniczne, nawet jeśli wytwarzano je w Polsce, tego oznaczenia zwykle nie miały. W niektórych egzemplarzach świetlówek produkowanych w Polsce, na których kod daty produkcji nabijano na trzonku, był on nabijany do góry nogami. Wśród holenderskich świetlówek tak się nie zdarzało. Jednak na plastikowych trzonkach, nie odciskano symbolu danej fabryki produkującej świetlówki (jak na metalowych), lecz sam kod cyfra – litera. Oto zdjęcie przykładowych modeli SL Decor z mojej kolekcji.

Obrazek

Klosze modeli SL Comfort i SL Decor / Reflector wykonane były w owym czasie z porowatego, lekko nierównego grubego szkła, co także dodawało lampom ciężaru. Jednak już pod koniec roku pojawiły się pierwsze serie modeli kulistych z kloszem wykonanym z równego i cieńszego szkła. Stopniowo wszystkie świetlówki kompaktowe z kloszem pojawiły się w wykonaniu klosza właśnie takim, choć w przypadku lamp typu Comfort, zmiana ta nastąpiła dopiero rok później. Nowe klosze o zupełnie gładkim profilu, mocowano do metalowej obręczy, a tę z kolei na zatrzask do obudowy, natomiast wersja porowata, czyli poprzednia, w całości wykonana była ze szkła (łącznie z częścią imitującą obręcz mocującą). Klosze pryzmatyczne jednak przez cały czas wykonywano tak samo, jak wcześniej.

Świetlówki SL, podobnie jak inne kompaktowe Philips, dosyłano do sklepów i hurtowni na bieżąco i dostępne były tam one nawet z tego samego miesiąca, w którym zostały wyprodukowane. Taka tendencja utrzymywała się praktycznie stale w owym czasie, szczególnie w przypadku egzemplarzy produkowanych w kraju. Dotyczyło to zwłaszcza przypadków, gdzie zamawiana była hurtowo większa ilość tych świetlówek. Modele SL były najchętniej stosowane w nowych projektach oświetleniowych w postaci oczek wpuszczanych w podwieszany sufit, z których wystawał tylko klosz lampy. Były one także – zwłaszcza modele pryzmatyczne – dedykowane do oświetlenia na dworze (w zamkniętych oprawach).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron