[Lampka] Lampy kompaktowe typu SL* innych firm, niż Philips

[Lampka] Lampy kompaktowe typu SL* innych firm, niż Philips

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 22:07

U początku lat 80-tych, gdy Philips wprowadził świetlówkę kompaktową SL*, inne firmy oświetleniowe szybko także zaczęły dążyć, aby mieć takie produkty w ofercie. Niektóre, jak np. GE samodzielnie opracowały technikę produkcji tych świetlówek, wzorując się jednak na Philipsie. Główne zakłady produkcyjne, produkujące dla takich firm, jak GE, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic, Westinghouse, Satco, Toshiba, Yorkville, Ushio i wiele innych, znajdowały się w Japonii i świetlówki tych firm popularne były szczególnie na rynkach amerykańskich i innych odległych. Świetlówki Philips SL też tam trafiły, ale szczególnie upowszechniły się one na terenie Europy. Na naszym kontynencie Philips miał praktycznie monopol na produkcję świetlówek kompaktowych zintegrowanych z dławikami i wytwarzał je również we własnej fabryce, dla innych firm, na zamówienie. Przykłady firm, dla których Philips produkował świetlówki SL, to np. Osram, Splendor, Tungsram, Hema, Mazda, Sylvania, Narva, Leuci, Wotan, Sunlux, Radium, Lampeco, Pope. Dla większości z nich, Philips wytwarzał świetlówki SL już u początku lat 80-tych. Lampy te, dla poszczególnych firm, miały oczywiście własne nazwy, np. w przypadku Osrama i Wotana, nazywały się one Compacta, a w przypadku Sylvanii - Cheetah. Do połowy lat 80-tych jedynym wytwarzającym je zakładem była fabryka w Holandii (w Terneuzen), ale w drugiej połowie lat 80-tych, świetlówki te zaczęły być składane także w Austrii (w Wiedniu), w fabryce należącej do Tungsrama. Lampy składane w fabryce Tungsrama miały inny styl, a całą obudowę z plastiku, ale w środku znajdowały się komponenty Philips.

Dla większości z tych firm, Philips wytwarzał świetlówki SL do końca, czyli do 2000 roku, tak długo, jak je produkował. Dla niektórych, jak np. dla Mazdy, wytwarzał je nadal już po zastosowaniu elektroniki w środku, z resztą nadal, do tej pory można spotkać elektroniczne świetlówki kompaktowe Mazda SL-E, robione przez Philipsa.
Po zakończeniu produkcji SL przez Philipsa, produkcję dla siebie kontynuowała jeszcze Narva, wytwarzając świetlówki SL w niezmienionej zupełnie formie aż do 2007 roku. Jedynie, że modele wytworzone po 2000 roku mają plastikowe klosze, jak Tungsram, a nie szklane, jak Philips.

Oto świetlówki kompaktowe wytwarzane pod marką Osram:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Modele wytwarzane pod marką Splendor. Byla to marka przynależna Philipsowi, dla której wytwarzał też inne świetlówki.

Obrazek Obrazek

Sylvania Cheetah. Dla tej marki, w latach 80-tych Philips wytwarzał też niektóre serie świetlówek kompaktowych niezintegrowanych.

Obrazek Obrazek Obrazek

Radium NLS.

Obrazek Obrazek Obrazek

Mazda FEE. Modele kuliste dla Mazdy składane były w austriackim zakładzie Tungsrama, natomiast podłużne pryzmatyczne i mleczne, w fabrykach Philipsa.

Obrazek Obrazek

Leuci Sirio/N. Produkowane w wersji pryzmatycznej i kulistej. Do tej pory modele Sirio są produkowane, ale w Chinach, z elektroniką. Zachowały jednak przedział mocy ten sam, jaki miały za czasów produkcji przez Philipsa. Poniżej pokazane jest pudełko ze świetlówki z lat 80-tych, a obok egzemplarz Leuci z sierpnia 1998 roku (już w nowej formie konstrukcyjnej), w dodatku w wersji dziennej ;)

Obrazek Obrazek

Narva jako jedyna przejęła dalszą produkcję świetlówek SL po Philipsie. Wytwarzane były wciąż z dławikiem magnetycznym, w niezmienionej konstrukcji wewnętrznej, jak za czasów Philipsa, od 1998 roku. W ten sposób wytwarzano je jeszcze do 2007 roku.

Obrazek Obrazek Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6243
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Lampy kompaktowe typu SL* innych firm, niż Philips

Postprzez JeD » 11 marca 2013, 22:09

Żeby się nie rozpisywać we wszystkich działach, to powiem tak, Lampka Wykonałeś kawał wspaniałej roboty, dziękuje i kłaniam się nisko, naprawdę genialenie, z rumieńcami na twarzy czytałem tekst, i z zapartym tchem śledziłem miniaturki :) :!: :!: :!:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7142
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Lampka] Lampy kompaktowe typu SL* innych firm, niż Philips

Postprzez Whites86 » 11 marca 2013, 22:15

i to się chwali :mrgreen: na to wlasnie czekałem
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19177
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Lampka] Lampy kompaktowe typu SL* innych firm, niż Philips

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 22:53

Będzie jeszcze więcej odpowiednich wątków poświęconym różnym świetlówkom, także kompaktowym ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6243
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość