[Lampka] SOXy

Re: [Lampka] SOXy

Postprzez litak1 » 29 czerwca 2013, 11:46

W wyładowaniu łukowym oprócz termoemisji elektronów z elektrod jest jeszcze termojonizacja gazu w wysokiej temperaturze oraz brak podziału wyładowania na strefy (ciemnie crookesa faradaya astona oraz kolumnę wyładowania i plamkę katodową) o różnym spadku napięć. Jak wiemy wyładowanie w świetlówce ma taki podział ale widoczny jest on tylko gdy zasilimy ją prądem stałym. Dobrze wtedy widoczne stają się plamka katodowa ciemnia crookesa i kolumna anodowa (reszta stref nie występuje przy tym ciśnieniu i w argonie+Hg). Jak wiadomo wyładowanie jarzeniowe przechodzi płynnie w wyładowanie łukowe więc w świetlówce są też cechy tegoż drugiego rodzaju czyli termoemisja czy nawet krater anodowy. Tutaj masz rację że świetlówka, która jeszcze nie odpaliła tylko jarzy się lekko na całej długości i dużym spadku napięcia, to jest to wyładowanie jarzeniowe w większym procencie, niż gdy świeci w sposób znamionowy ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [Lampka] SOXy

Postprzez Lampka » 8 lipca 2013, 18:05

Oto moje SOXy, które mam. Wszystkie pochodzą z odzysku i tylko jedna z nich nie działa (jedna z tych 55w - jest zużyta i pękła jej rurka koło katody). Ten egzemplarz z lustrem także świeci ;)

Obrazek
Obrazek

Moje soxy 55w:

Obrazek

Moje 2 soxy 18w (ostatnio znaleziony Osram oraz Philips z 1989 roku, który był moim pierwszym soxem i trafił mi się jakieś 2 lata temu):

Obrazek


Teraz zatem szykujemy się do odpalania właśnie tego drugiego soxa 18w - czyli egzemplarza marki Philips. Pochodzi ona z września 1989 roku (kod J9):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


To odpalamy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Coraz bardziej się rozjaśnia przy katodach...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widać, że sód już zaczął odparowywać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Różowa poświata dawno znikła, a lampka rozświeciła się.

Obrazek
Obrazek

Daje monochromatyczne, żółte światło.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] SOXy

Postprzez JeD » 8 lipca 2013, 20:01

Świetne fotki. Szkoda że nie masz jeszcze 135W. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron