[Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez KaszeL » 16 września 2013, 22:25

Elektroservice napisał(a):Moc żarówki potrzebnej do odpalenia tego kompakta to 33W.
Takiej żarówki jednakże niestety nie ma (można próbować uzyskać łącząc równolegle inne mniejsze moce) :D
A co do obliczeń to aby obliczyć moc żarówki należy wykorzystać wzory prawa ohma, a dokładniej wzór na obliczanie mocy który wygląda w przypadku odbiornika rezystancyjnego (a takim jest żarówka) tak: P=UxI, gdzie P-moc, U-napięcie, I-prąd.


No to coś mi się tutaj nie zgadza, bo mi wyszło, że potrzeba coś około 180W :P Pokaż obliczenia, zobaczmy kto ma racje :P
Poza tym, gdzie jest odpowiedź na drugie pytanie?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez Elektroservice » 16 września 2013, 22:32

Ja to obliczyłem w taki sposób, że skoro mamy 2 odbiorniki w szeregu to przez oba płynie taki sam prąd. W tym przypadku założyłem, że prąd ten wynosi 300mA a więc 0,3A. Wzór na moc to P=UxI i z tego wzoru wychodzi, że przy napięciu 220V żarówka o mocy 66W pobiera prąd równy właśnie 0,3A. Dla napięcia 110V (bo potrzebujemy uzyskać połowę napięcia zasilania) jest to 33W. Tyle, że to są obliczenia dla jednego odbiornika, a tu mamy w szeregu aż dwa odbiorniki i pierwszy jest "ogranicznikiem" prądu dla drugiego :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez KaszeL » 16 września 2013, 22:33

Elektroservice napisał(a):Ja to obliczyłem w taki sposób, że skoro mamy 2 odbiorniki w szeregu to przez oba płynie taki sam prąd. W tym przypadku założyłem, że prąd ten wynosi 300mA a więc 0,3A. Wzór na moc to P=UxI i z tego wzoru wychodzi, że przy napięciu 220V żarówka o mocy 66W pobiera prąd równy właśnie 0,3A. Dla napięcia 110V (bo potrzebujemy uzyskać połowę napięcia zasilania) jest to 33W. Tyle, że to są obliczenia dla jednego odbiornika, a tu mamy w szeregu aż dwa odbiorniki i pierwszy jest "ogranicznikiem" prądu dla drugiego :roll:


Ale zaraz, zaraz. Czy aby na pewno 66W żarówka na 220V zasilana z 110V pobiera tylko 33W? Jesteś tego absolutnie pewien? :) Udowodnisz?.... :D
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez trojmiejski » 16 września 2013, 22:36

Wraz ze spadkiem napięcia też spada prąd więc żarówka pobierająca 0,3A przy 220V będzie pobierała mniej przy 110V.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez KaszeL » 16 września 2013, 22:37

trojmiejski napisał(a):Wraz ze spadkiem napięcia też spada prąd więc żarówka pobierająca 0,3A przy 220V będzie pobierała mniej przy 110V.


Na pewno? Pokaż nam to na wzorach, to przecież banalna matma :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez trojmiejski » 16 września 2013, 22:43

A tu się pomyliłem
P=U*I
Jeśli P=66W to 220V*0,3A oraz 110V*0,6A

Nadal się zastanawiam w kontekście całości obwodu.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez KaszeL » 16 września 2013, 22:46

trojmiejski napisał(a):A tu się pomyliłem
P=U*I
Jeśli P=66W to 220V*0,3A oraz 110V*0,6A

Nadal się zastanawiam w kontekście całości obwodu.


W kontekście tego konkretnego obwodu Twoje założenia są błędne. Żarówka o mocy 66W na 220V zasilana ze 110V nie spowoduje, że popłynie w obwodzie prąd 0,6A
Innymi słowy, nie szukamy odpowiednika żarówki 66W dla napięcia 110V. Szukamy jaka żarówka na 230V zasilona ze 110V wymusi w obwodzie prąd 0,3A. Jak to obliczyć?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez Elektroservice » 16 września 2013, 22:49

I tu właśnie jest problem. Popełniłem błąd w obliczeniach, gdyż zapomniałem, że jeśli zasilimy żarówkę niższym napięciem, to jednocześnie spowoduje to spadek prądu płynącego przez tą żarówkę. Jedyny parametr który jest stały (a też nie do końca z uwagi na zależność rezystancji włókna żarówki od temperatury) jest rezystancja tejże żarówki.
Spróbowałem jeszcze raz obliczyć moc żarówki potrzebnej do zasilenia kompakta i tym razem wychodzi na to, że potrzeba żarówki o mocy około 132W. Obliczyłem to w taki sposób, że najpierw obliczyłem jaka rezystancja spowoduje przepływ prądu 0,3A przy napięciu zasilania równym 110V (napięcie sieci przyjąłem 220V więc połowa napięcia sieci to 110V a właśnie tyle ma się odłożyć na obu odbiornikach). Z wzoru prawa ohma R=U/I wyszło, że R w przybliżeniu = 366ohm. Wiemy więc już jaka rezystancja jest potrzebna aby w obwodzie popłynął prąd o napięciu 0,3A. Następnie obliczyłem jaki prąd popłynie w obwodzie z rezystancją 366ohm który zasilimy z 220V i prąd ten wynosi 0,6A. Skoro obliczony jest prąd i znana jest wartość napięcia mozna te dane podstawić do wzoru P=UxI i wyliczyć moc jaką osiągnie żarówka która ma rezystancję 366ohm przy napięciu 220V. Moc tej żarówki wyniesie 132W - takich żarówek również nie ma, jednakże i tak nie mam do końca pewności, czy prawidłowo to wszystko obliczyłem, bo przecież świetlówka która ma pracować w szeregu z tą żarówką nie stanowi zwarcia, posiada przecież opór czynny - induktancję :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez KaszeL » 16 września 2013, 23:03

Elektroservice napisał(a):I tu właśnie jest problem. Popełniłem błąd w obliczeniach, gdyż zapomniałem, że jeśli zasilimy żarówkę niższym napięciem, to jednocześnie spowoduje to spadek prądu płynącego przez tą żarówkę. Jedyny parametr który jest stały (a też nie do końca z uwagi na zależność rezystancji włókna żarówki od temperatury) jest rezystancja tejże żarówki.(...)


No i jaki z tego wniosek?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lampka] GE FLG-17 16w - magnetyczny kompakt prosto z USA

Postprzez Elektroservice » 16 września 2013, 23:06

Wniosek z tego taki, że dobranie prawidłowej mocy żarówki potrzebnej do tego eksperymentu jest bardzo trudne z uwagi na konieczność stosowania dużych przybliżeń w obliczeniach. Tak więc reasumując - nie polecam tej metody odpalania kompakta (czyli dobierania żarówki tak aby odłożyła się na niej połowa napięcia zasilającego) :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości