[Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

[Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

Postprzez Lampka » 30 października 2014, 11:12

Niedawny zakup przez Allegro. Oprawa oświetleniowa świetlówkowa dla rurki 6W, radzieckiej produkcji. Dostałem w komplecie z rurką 6W Telam z lutego 1971 roku, zapewne znajdującą się tam od nowości (nie można wykluczyć, że sama oprawka może pamiętać tamte czasy). Gdy paczka przyszła, zdziwiło mnie nieco, dlaczego jest ona bardzo lekka. Co się okazało? W środku znajduje się nie dławik, jak w klasycznych układach, ale elektroniczny powielacz napięcia z prostownikiem :) Oryginalny, radzieckiej produkcji, układzik elektroniczny, zapewniający zimny start i redukujący ciężar oprawy. Jak widać, prototypy stateczników elektronicznych, już wtedy były chętnie wykorzystywane i instalowane nawet jako kompletne układy w produkowanych na wschodzie oprawkach :) Oto foty.
Na początek kompletna oprawka w takim stanie, jak ją dostałem. Telam, znajdujący się w komplecie, był już zużyty i migotał z brzęczeniem, świecąc słabo, co było normalną cechą zużywania się świetlówek na powielaczach napięcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po włączeniu. Świetlówka świeci słabo, lekko migotając. Nakręciłem także filmik.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No to rozbieramy ;)

Obrazek
Obrazek

Po rozebraniu, okazało się rzeczywiście, że w obudowie znajduje się prosty układ elektroniczny :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spisałem wartości elementów, które dało się odczytać. Są tam: 4 diody prostownicze (brak oznaczonych wartości), a także 2x 1,0 мкф, 4x млт-2 K82 J84, 2x 1n01 (kondensatory) oraz 2x млт 400K.
Druga elektroda świetlówki jest sprawna, więc zamieniłem ją końcami i złożyłem w całość. I oprawka dalej świeci blaskiem oryginalnego Telama ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Złożona do kompletu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

Postprzez MercuryFenix » 30 października 2014, 11:36

Daj schemat tej przetwornicy :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

Postprzez kamil » 30 października 2014, 14:32

MercuryFenix napisał(a):Daj schemat tej przetwornicy :)

Wpisz w google "powielacz napiecia do zasilania świetlówki" pełno tego ci wyskoczy ;)
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: [Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

Postprzez Lampka » 30 października 2014, 14:48

To jest bodajże ta wersja układu, w której kondensatory stanowiące ograniczniki prądu są 2, czyli ich pojemność jest rozłożona na 2 kondensatory.
W sumie to chyba najlepsza z wersji tego układu, w całości bezdławikowego - gdy nieraz je konstruowałem w tej właśnie wersji, to odpalały nawet powyginane rurki z kompaktów, z czym większość spotykanych powielaczy napięcia z prostownikiem nie daje sobie rady.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] тверъ ль 6 - radziecka oprawa świetlówkowa 6W

Postprzez slaweklampy » 31 października 2014, 07:27

Układ elektroniczny jest tańszy. Ciekawe, czy dałoby radę do niego dorobić ciepły zapłon.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin


Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości