Oświetlenie przejść dla pieszych

Dyskusje na temat oświetlenia wokół szkół, szpitali, kościołów, centrów handlowych i tp

Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez neon44 » 27 czerwca 2007, 00:27

Witam

Chciałbym poruszyć temat oświetlenia przejść dla pieszych na drogach krajowych. Używa się w tym celu tkzw "kasetonów". Jako źródło światła wybiera się halogeny, lampy sodowe i metalohalogenkow. W przypadku tych dwóch ostatnich źródeł światła używa się jedynie lamp z bańkami tubularnymi przezroczystymi.

Zastanawiam się jaki jest najlepszy sposób oświetlenia przejść dla pieszych :?: Co jest czynnikiem decydującym o wyborze źródła światła :?:

Ostatnio sfociłem przejście oświetlone metalohalogenkiem o barwie światła dziennego

Obrazek

Pozdrawiam
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez KaszeL » 27 czerwca 2007, 02:20

Wydaje mi się, że jednak w takim przypadku najlepsze są sodówki. Nie dość, że strumień światła największy, to jeszcze ich niemal monochromatyczne światło świetnie działa we mgle. Praktycznie w ogóle się nie rozprasza. Niestety źródła sodowe w tych kasetonach to rzadkość. W zdecydowanej większości widuje się metalohalogenki.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez mirek » 27 czerwca 2007, 09:10

W miejscowości Pińczów (woj. świętokrzyskie) w okolicach rynku oświetlenie przejść dla pieszych zrealizowane jest w następujący sposób:

Obrazek
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez andrzejlisek » 27 czerwca 2007, 10:16

W Czechach w Trutnovie bardzo charakterystyczne były lampy metalohalogenkowe nad przejściami. Niestety nie udało się zrobić zdjęcia (autobus albo jechał, a jak stał to w takim miejscu że nie widać oświetlenia przejścia).

Lampa była na dłuższym wysięgniku, zawieszona na wysokości mniej więcej 2/3 wysokości latarni.
Moim zdaniem lampa metalohalogenkowa jest dobrym rozwiązaniem, bo właśnie biała barwa wyróżnia się z oświetlenia ulicy sodówkami, przez to przejście jest bardzo widoczne, robi się na nim jakby biała plama świetlna.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez neon44 » 21 listopada 2007, 23:07

Dziwne bo w czasach PRLu zupełnie nie oświetlano przejść dla pieszych osobnymi oprawami
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez Bartek » 22 listopada 2007, 08:00

A w mojej okolicy to nie ma żadnego oświetlonego przejścia dla pieszych, nawet na głównej drodze :o Najbliższe jest w centrum Będzina, niedaleko targowiska(co do jego oświetlenia to nie jestem pewien)
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez Edziu » 23 listopada 2007, 17:24

W Toruniu na szosie lubickiej przy wyjeździe z miasta przejście było oświetlone niskoprężną lampą sodową, teraz już go nie ma bo zmodernizowano ulicę i zrobiono przejście podziemne.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez swietlik » 3 grudnia 2007, 21:40

KaszeL napisał(a):Wydaje mi się, że jednak w takim przypadku najlepsze są sodówki. Nie dość, że strumień światła największy, to jeszcze ich niemal monochromatyczne światło świetnie działa we mgle. Praktycznie w ogóle się nie rozprasza. Niestety źródła sodowe w tych kasetonach to rzadkość. W zdecydowanej większości widuje się metalohalogenki.

W Bninie pod Poznaniem takie właśnie przejście dla pieszych oświetlone sodówką.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez CDM » 4 grudnia 2007, 23:08

swietlik napisał(a):
KaszeL napisał(a):Wydaje mi się, że jednak w takim przypadku najlepsze są sodówki. Nie dość, że strumień światła największy, to jeszcze ich niemal monochromatyczne światło świetnie działa we mgle. Praktycznie w ogóle się nie rozprasza. Niestety źródła sodowe w tych kasetonach to rzadkość. W zdecydowanej większości widuje się metalohalogenki.

W Bninie pod Poznaniem takie właśnie przejście dla pieszych oświetlone sodówką.
Takie coś występuje takze w samym Poznaniu, chociażby na Gdyńskiej przy EC Karolin, czy na Jeżyckiej przy szkole. Jestem jak najbardziej za tym pomysłem, zwłaszcza w miejscach w ogóle nieoświetlonych, warunkiem jest jednak utrzymanie tego naświetlacza w sprawności i szybka reakcja na ewentualne awarie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie przejść dla pieszych

Postprzez CDM » 22 lipca 2008, 08:59

A to oświetlenie przejścia dla pieszych w Gdańsku. Czasem do tego wykorzystuje się też kwadratówki
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie innych terenów otwartych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości