Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Dyskusje na temat oświetlenia wokół szkół, szpitali, kościołów, centrów handlowych i tp

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez Kuba123 » 17 stycznia 2023, 23:46

Wyjątkowo pokraczne.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez OUKS340 » 18 stycznia 2023, 01:33

Już chyba bardziej brzydkiej oprawy nie dało się zaprojektować :roll: Taki krab pustelnik.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez KaszeL » 18 stycznia 2023, 10:33

A ja powiem przekornie, mi się podoba. Nawet bardzo. Moim zdaniem podstawowym zadaniem oprawy oświetleniowej ma być użyteczność i trwałość. Zwróćcie uwagę, jak duże radiatory mają moduły LED. Tutaj raczej nie będzie dochodziło do przegrzania. Układ optyczny też wygląda nieźle. Moim zdaniem to do takich, dość odważnych projektów należy przyszłość oświetlenia. Musimy się nauczyć inaczej na nie spoglądać. Nie bez przyczyny łychy wszelkiej maści wyginęły.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez Kuba123 » 19 stycznia 2023, 14:05

Technicznie pewnie ta oprawa nie ma sobie nic do zarzucenia, radiatory faktycznie są umiejscowione w przemyślany sposób, bo nie gromadzi się w nich syf, pogarszający wydajności oprawy. Ja odniosłem się jedynie do jej wyglądu, który - uważam - jest równie ważny jak parametry, w końcu oświetlenie to także element ktajobrazu.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez trojmiejski » 19 stycznia 2023, 21:42

Tak wygląda Scorpio w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inną stację oświetlają oprawy metalohalogenkowe chińskiej produkcji, tu sprowadzone przez węgierskiego dystrybutora, aczkolwiek wiem, że ogólnie na świecie to te oprawy sprzedawano pod wieloma markami i nazwami handlowymi:
Obrazek

Obrazek

Kwarcowy metalohalogen Osram HQI-T:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez PhilipsMalaga212 » 10 października 2023, 13:08

Oświetlenie stacji paliw ORLEN na ul. Pełkińskiej w Jarosławiu są to SL100
Obrazek
Miłośnik opraw rtęciowych
Avatar użytkownika
PhilipsMalaga212
 
Posty: 389
Dołączył(a): 5 lipca 2023, 19:31
Lokalizacja: Jarosław

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez OUKS340 » 11 października 2023, 00:34

Oj czy aż takie ciekawe. ORLEN do oświetlenia terenu stacji paliw stosuje różne oprawy. Ma wrażenie,że zależy to od regionu. Nawet w naszym mieście na każdej stacji paliw są inne. LUNOIDA, Sellenium itp. ;)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez Wojtek26162 » 11 października 2023, 06:28

U mnie większość tych obajtexów została zmodernizowana na LED, ostał się dosłownie jeden gdzie są jeszcze SL-100 z mieszanką sody i MH, ale za czasów wyładowczych to nie było zbyt dużej różnorodności opraw bo właśnie w większości były SL-100, czasem Malagi i był jeden co miał SGS 203 z MH.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez qba » 11 października 2023, 09:03

Kuba123 napisał(a):Technicznie pewnie ta oprawa nie ma sobie nic do zarzucenia, radiatory faktycznie są umiejscowione w przemyślany sposób, bo nie gromadzi się w nich syf, pogarszający wydajności oprawy. Ja odniosłem się jedynie do jej wyglądu, który - uważam - jest równie ważny jak parametry, w końcu oświetlenie to także element ktajobrazu.

Jest ważny ale dla projektantów najważniejsza jest zasada "ma świecić nie wyglądać", stąd tyle paskudnych opraw. Projektanci nie wysilają się, aby nadać im jakiś wygląd, bo przecież można zaprojektować oprawę w kształcie kalkulatora lub packi na muchy, która nie będzie pasować wizualnie nie tyle do zabudowy, ile nawet do słupa na którym wisi.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Ciekawe oświetlenie stacji benzynowych

Postprzez trojmiejski » 13 listopada 2023, 15:09

Na tej stacji na której w styczniu 2023 pojawiły się pokazane przeze mnie Miloo Scorpio to wcześniej były GE Eurostreet. W sumie chronologia jest taka, że od wczesnych lat 90-tych (co najmniej od 1993 jak nie wcześniej) do okresu 2008-2010 były rtęciowe Nokalux VG 10 (ostatni raz na zdjęciu uchwyciłem w 2008, nie pamiętam ile jeszcze były po tym zdjęciu, na pewno w 2011 już były zainstalowane GE Eurostreet), potem były owe Eurostreet i teraz są Scorpio. Eurostreet przed zniknięciem oczywiście uchwyciłem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z przeżywalnością opraw na stacjach bywa bardzo różnie. Podałem przykład stacji, która doczekała się dwóch podmian, których jestem świadom. Tymczasem w Koszwałach jest stacja, która ma działające Nokalux VG 10 do dziś (choć w nielicznej ilości i ze słabymi LEDami, ale jednak działające):
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie innych terenów otwartych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości

cron