Centrum nadawcze i podobne obiekty

Dyskusje na temat oświetlenia wokół szkół, szpitali, kościołów, centrów handlowych i tp

Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez amisiek » 5 czerwca 2017, 21:38

Oto oświetlenie terenu centrum nadawczego w Solcu Kujawskim, skąd nadawany jest pierwszy program Polskiego Radia na falach długich (225kHz) oraz lokalnie w emisji cyfrowej DAB+
Oświetlenie stanowią oprawy sodowe "kule" z rastrem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oświetlenie poletka antenowego jest niezbędne - w przypadku paskudnej pogody każde wyjście do domku antenowego (tak się nazywa budowla u podstawy masztu) to spore ryzyko. Zasilanie anteny sygnałem z megawatowego nadajnika odbywa się za pomocą linii zbudowanej z linek. Nie muszę dodawać co się stanie, gdy ktoś dotknie takiej linki. Ten sam problem był w Konstantynowie, tam też były latarnie wzdłuż ścieżki od nadajnika. Tam jednak były to ORZ7-1.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Whites86 » 6 czerwca 2017, 15:15

ja się dziwie jaki sens w dzisiejszych czasach jest nadawać na falach długich... ktoś tego jeszcze słucha ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez DarekG » 12 czerwca 2017, 22:33

Z tego co słyszałem to podobno jakiś czas temu w tym centrum nadawczym był wypadek. Konserwator został śmiertelnie rażony prądem.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Luk » 13 czerwca 2017, 11:37

Whites86 napisał(a):ja się dziwie jaki sens w dzisiejszych czasach jest nadawać na falach długich... ktoś tego jeszcze słucha ?


Może niektóre starsze osoby, które posiadają stare radioodbiorniki z falami długimi. Bo w obecnych urządzeniach, takich jak smartfony czy odtwarzacze MP4, można słuchać tylko fale FM, czyli ultrakrótkie.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Utilizer » 13 czerwca 2017, 12:53

Nie znam nikogo kto by korzystał z radia w telefonie :p
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Luk » 13 czerwca 2017, 18:31

U mnie w domu nie ma żadnego radioodbiornika, więc jak chcę posłuchać radia to podłączam słuchawki do smartfona i je uruchamiam :P
A tak poza tym radia słucham najczęściej w samochodzie
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Whites86 » 13 czerwca 2017, 18:54

amisiek napisał(a):spore ryzyko. Zasilanie anteny sygnałem z megawatowego nadajnika odbywa się za pomocą linii zbudowanej z linek. Nie muszę dodawać co się stanie, gdy ktoś dotknie takiej linki. Ten sam problem był w Konstantynowie, tam też były latarnie wzdłuż ścieżki od nadajnika. Tam jednak były to ORZ7-1.

co się stanie ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez KaszeL » 13 czerwca 2017, 19:13

Idź pomacaj SN to się dowiesz, napięcia podobne ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Whites86 » 13 czerwca 2017, 19:23

KaszeL napisał(a):Idź pomacaj SN to się dowiesz, napięcia podobne ;)

kopie jak z pastucha ;) dotykałem czynnej linii SN gołą ręką, coprawda bedac w izolowanym koszu, ale nie idzie pracować na tym bez rękawic ;) za mocno strzela w łapy
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez amisiek » 13 czerwca 2017, 19:46

Gorzej, bo to jest w.cz. Przepali na wylot, zrobi przy tym pożar. Dotknięcie źle dokręconego złącza przy nadajniku 1kW kończy się poparzeniem i to bardzo dotkliwym. Tu masz tysiąc razy więcej mocy. Dlatego w okolice fidera wchodzą tylko pracownicy i to też mają ograniczony czas przebywania. Wszelkie operacje strojenia, malowanie itp konserwacje wykonuje się podczas okna serwisowego przy wyłączonym nadajniku.
Już 10W "gryzie" w ręce, przy 100W na krótkich parzy jak cholera, przypadkowe dotknięcie elementu zasilanego anteny robi dziury w skórze dłoni. Na ultrakrótkich jeszcze bardziej, bo wiązka przy antenie jest wąska, najbardziej narażone są oczy.
Wbrew temu, co się wydaje, fale długie mają jeszcze sens gdy nie masz łącza internetowego. Sporo Polaków na Ukrainie słucha radia na długich, bo jedynkę da się tam odbierać (słabiej, ale słychać, szczególnie nocą). Mój znajomy mieszkał w Doniecku jeszcze przed całą awanturą, regularnie słuchał nocą jedynki na 225kHz na starym radzieckim odbiorniku Okiean. Teraz mieszka 80km od Lwowa i tutaj odbiera bez problemu jedynkę, czasami przy podniesionych warunkach odbiera także polskie stacje na UKF.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Oświetlenie innych terenów otwartych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości