Offtop - dyskusja o statecznikach do SOXa

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez elek » 24 marca 2013, 15:48

toomm40 napisał(a):czyli z tego wynika ,że można by zastosować statecznik rtęciowy 50 watt dla soxa 55 W? mam tu na myśli krótkie odpalenie dla celów domowych , nie wielogodzinną pracę . też mi sie wydawało ,że soxy pracują na trafie rozproszeniowym , podobnie jak neony ?

Na chwilę można odpalić ale sugerowałbym monitorowanie prądu ja odpalałem SOX 35W na FL 4000 i był lekko przeciążony z kolei na elektronice od MH 35W świecił super.

Whites86 napisał(a):
ousd napisał(a):A czy może być IDS 2.2?

najlepiej jak jest 2 przewodowy TUZ , w 3 przewodowym musisz odlaczac zero po zapłonie lampy

Ale po co ? można zostawić, przy włączonej lampie nie powinien działać, SOX 55W ma spadek napięcia w okolicach 100V a to podobnie jak lampy sodowe.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez Whites86 » 24 marca 2013, 19:23

elek napisał(a):Na chwilę można odpalić ale sugerowałbym monitorowanie prądu ja odpalałem SOX 35W na FL 4000 i był lekko przeciążony z kolei na elektronice od MH 35W świecił super.

odpalałem swojego soxa 35W na dławiku FL 4000 i swiecil super, lampa nie wykazywała żadnych oznak przeciążenia a i sam dławik był ledwo cieply

elek napisał(a):
Ale po co ? można zostawić, przy włączonej lampie nie powinien działać, SOX 55W ma spadek napięcia w okolicach 100V a to podobnie jak lampy sodowe.

tak się składa ze mój TUZ dawał impuls caly czas po odpaleniu lampy, musialem mu odpinać zero
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez elek » 24 marca 2013, 19:34

To może miałem jakiś lewy dławik jednak dobrze by było mieć podgląd prądu na lampie.

A z tym TUZ'em to ciekawe, normalnie one powinny mieć próg zadziałania około 170V i po spadku napięcia na lampie poniżej tego poziomu nie powinien się włączać.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez Whites86 » 24 marca 2013, 20:01

elek napisał(a):To może miałem jakiś lewy dławik jednak dobrze by było mieć podgląd prądu na lampie.

A z tym TUZ'em to ciekawe, normalnie one powinny mieć próg zadziałania około 170V i po spadku napięcia na lampie poniżej tego poziomu nie powinien się włączać.

no nie robie se jaj, tak samo jak miałem podlaczonego 2 przewodowego tuza to wyraźnie było go slychac nawet gdy lampa już dość konkretnie była rozgrzana
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez Lampka » 24 marca 2013, 20:52

Z działaniem TUZa po zapłonie i rozgrzaniu lampy sam się spotkałem u sody 70w Osram. Po rozgrzaniu TUZ zaczynał bzyczeć, a lampa świeciła takim bardziej żarówkowym kolorem. Jak raz podpiąłem tam miernik, to natychmiast lampa zgasła i dobrze, że mi nie spaliło woltomierza.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez litak1 » 24 marca 2013, 21:05

działa nie działa a co to za różnica jest dla lampy, sam TUZ trójprzewodowy nie jest w jakiś sposób "odłączany" fizycznie jak tutaj piszecie tylko przy niższym napięciu zaprzestaje wytwarzać impulsy całkowicie lub zmiejsza ich gęstość (dłuższy czas ładowania kondensatora zapłonowego przez stosunkowo duży opór na wejściu) przy świecącej lampie te impulsy nie mają żadnego znaczenia i są (dla takiego napięcia ) tak jakby zwarte przez już istniejące wyładowanie w lampie którego spadek jest około 100-150V czyli dla tych 4-5kV to jest w praktyce zwarte, a moc impulsów nie zwiększa mocy lampy w istotny sposób może o 2W w dobrych Tuzach z dużym wypełnieniem ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez elek » 24 marca 2013, 21:23

Whites86 napisał(a):
elek napisał(a):To może miałem jakiś lewy dławik jednak dobrze by było mieć podgląd prądu na lampie.

A z tym TUZ'em to ciekawe, normalnie one powinny mieć próg zadziałania około 170V i po spadku napięcia na lampie poniżej tego poziomu nie powinien się włączać.

no nie robie se jaj, tak samo jak miałem podlaczonego 2 przewodowego tuza to wyraźnie było go slychac nawet gdy lampa już dość konkretnie była rozgrzana


Wygląda na to że impulsy napięcia przy ponownym zapłonie lampy po przejściu przez zero są na tyle wysokie że są w stanie naładować konda wyzwalającego w zapłonniku i tym samym go uruchomić.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez Lampka » 24 marca 2013, 21:39

Lampka napisał(a):Z działaniem TUZa po zapłonie i rozgrzaniu lampy sam się spotkałem u sody 70w Osram. Po rozgrzaniu TUZ zaczynał bzyczeć, a lampa świeciła takim bardziej żarówkowym kolorem. Jak raz podpiąłem tam miernik, to natychmiast lampa zgasła i dobrze, że mi nie spaliło woltomierza.


Ten efekt nie ma miejsca przy wszystkich lampach, tylko z dwoma lampami tak mi się dzieje (obie są Osrama). Inne zużyte sodówki normalnie gasną cyklicznie.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Osram SOX 55w i Polamp WLS 400w

Postprzez Elektroservice » 24 marca 2013, 21:41

Zwykły 3 przewodowy układ zapłonowy można odłączyć tak samo szybko jak 2 przewodowy. Każdy układ zapłonowy przestaje generować impulsy w momencie gdy odłączymy mu N.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia strona

Powrót do ousd

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości