Stacja paliw

Dyskusje na temat oświetlenia terenów kopalni, hut oraz wszelkiego rodzaju zakładów przemysłowych

Stacja paliw

Postprzez Jack » 6 maja 2014, 14:00

Hm,stacji paliw jest dosyć sporo i chyba stosuje się tam rozwiązania typowe. Ewentualnie jeśli chodzi o pola dystrybutorowe to albo lampy symetryczne albo asymetryczne. W naszych gazetach branżowych pojawiają się teksty sponsorowane i reklamy.Ale jak przyjdzie do wyboru oświetlenia to tabula raza.

Mam teraz metalohalogeny .Teraz wchodzą lampy LEDowe. Może to dla znawców tematu jest trywialny problem ale dla mnie jest to ważne.Dobre oświetlenie na stacji daje poczucie bezpieczeństwa bo jasno to bezpiecznie a jednoczęsnie chodzi mi o koszty.6-7 lap świeci się całą noc a zimą to wiadomo,że baardzo długo.


Poniżej lampy które obecnie użytkuję.
Obrazek
Obrazek

Generalnie pod dystrybutorami mam 4 takie lampy,nie wiem z jakimi żarnikami ale dają radę.

Na placu mam taką lampę ,która oświetla plac monitorowany przez kamerę i tam jest słabo.Przy "sodówce" było lepiej.Może przekombinowałem z żarnikiem o zbyt słabej mocy.

Mam prośbę o doradzenie mi dobrego/ekonomicznego rozwiązania.
Jack
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 maja 2014, 13:30

Re: Stacja paliw

Postprzez famabud » 7 maja 2014, 11:36

Cóż, przede wszystkim to co nazywasz lampą to nie lampa, a oprawa oświetleniowa zewnętrzna, w tym przypadku naświetlacz. To, co nazywasz żarnikiem, to nie żarnik, czy żarówka, a wysokoprężna lampa wyładowcza. Na stacjach benzynowych nie polecam stosowania lamp sodowych z powodu bardzo słabego współczynnika odwzorowywania barw. Najlepsze są pod tym względem lampy metalohalogenkowe. Są nieco droższe od sodówek, ale świecą o wiele lepszym - białym światłem. Ważne jest by nie kupować produktów niskiej jakości, np. Kanlux, Brilum oraz dobierać lampy o mocy odpowiedniej do mocy podanej na tabliczce znamionowej oprawy oświetleniowej lub na stateczniku. Przy zastosowaniu mocniejszej lampy - lampa będzie niedociążona i będzie świecić słabo, nieodpowiednią barwą (u lamp MH będzie to najczęściej turkusowe światło), gdy wkręcimy za słabą lampę - lampa będzie przeciążona. W obu tych przypadkach możemy spodziewać się diametralnego spadku trwałości źródła światła. Ważne jest też by nie wkręcać lamp rtęciowych (LRF) do opraw sodowych, czy metalohalogebkowych, które mają dodatkowo wbudowany zapłonnik, który może uszkodzić lampę rtęciową.

To co pokazałeś to naświetlacze MH o mocy 70W do lamp metalohalogenkowych obustronnie trzonkowanych. Wg mnie to trochę za mało do oświetlania dystrybutorów, ale przydałyby się fotki ogólne tej stacji beznynowej, wtedy moglibyśmy coś więcej o tym powiedzieć.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Stacja paliw

Postprzez JeD » 7 maja 2014, 14:18

Jak masz fundusze ładuj w MH, jak nie masz zostają WLS-y. 150-tki naświetlacze powinny wystarczyć, a w LED-y lepiej się nie pakuj. ;)

Michał, nie każdy jest specem, i nie zna takich pojęć. Dla 95% ludzi lampa to oprawa, a żarówka to lampa. więc bez przesady.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Stacja paliw

Postprzez famabud » 7 maja 2014, 18:01

Michał, nie każdy jest specem, i nie zna takich pojęć. Dla 95% ludzi lampa to oprawa, a żarówka to lampa. więc bez przesady.

To forum ma też cele edukacyjne, toteż uświadomiłem naszego kolegę jakie jest poprawne nazewnictwo tegoż. :)


No ktoś musiał!
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Stacja paliw

Postprzez KaszeL » 7 maja 2014, 20:59

Fambud, no wybacz, ale tak się nie robi. Najeżdżasz na nowego kolegę z nazewnictwem, które jest tutaj najmniej ważne. Jack przyszedł do nas po konkretną poradę - a jak na razie jej nie otrzymał.

Jack, odnośnie sodówki, myślę, że masz słuszne obserwacje. Lampy sodowe dają więcej światła, ale ze względu na jego jakość nasze oko rejestruje je jako pozornie ciemniejsze. Natomiast w przypadku metalohalogena, wizualnie jest jaśniej, ale kamera może "widzieć" gorzej. Zasadnicze pytanie jaką lampę masz na placu? Taką samą jak przy dystrybutorach? Żeby cokolwiek doradzić musielibyśmy znać odpowiedź na to pytanie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacja paliw

Postprzez famabud » 7 maja 2014, 21:41

Fambud, no wybacz, ale tak się nie robi. Najeżdżasz na nowego kolegę z nazewnictwem, które jest tutaj najmniej ważne.

Wybacz, ale to już są pomówienia, ja na nikogo nie najechałem. Tylko wytłumaczyłem, jak dany sprzęt się nazywa.

Z resztą jak mamy poradzić w oświetleniu terenu, którego nie widzimy. Przydałoby się kilka zdjęć ogólnych stacji.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Stacja paliw

Postprzez JeD » 7 maja 2014, 21:43

famabud napisał(a):
Fambud, no wybacz, ale tak się nie robi. Najeżdżasz na nowego kolegę z nazewnictwem, które jest tutaj najmniej ważne.

Wybacz, ale to już są pomówienia, ja na nikogo nie najechałem. Tylko wytłumaczyłem, jak dany sprzęt się nazywa.

Z resztą jak mamy poradzić w oświetleniu terenu, którego nie widzimy. Przydałoby się kilka zdjęć ogólnych stacji.


To nie są pomówienia. Po prostu na początku skrytykowałeś kolegę i KaszeL ma rację, chłodne powitanie nie robi dobrze.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Stacja paliw

Postprzez famabud » 7 maja 2014, 21:46

To, co napisałem nie odbieram jako krytykę, tylko poradę, jeżeli jednak kogoś uraziłem to przepraszam, poprawię się. :oops:

Jack, zrób kilka zdjęć ogólnych tej stacji oraz całego sprzętu oświetleniowego jaki tam co noc oświetla Twą działalność, a na pewno coś poradzimy. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Stacja paliw

Postprzez KaszeL » 7 maja 2014, 21:48

famabud napisał(a):
Fambud, no wybacz, ale tak się nie robi. Najeżdżasz na nowego kolegę z nazewnictwem, które jest tutaj najmniej ważne.

Wybacz, ale to już są pomówienia, ja na nikogo nie najechałem. Tylko wytłumaczyłem, jak dany sprzęt się nazywa.

Z resztą jak mamy poradzić w oświetleniu terenu, którego nie widzimy. Przydałoby się kilka zdjęć ogólnych stacji.


Pozwól, że ocenę tej wypowiedzi pozostawię sobie. Następnym razem podobne uwagi zachowaj dla siebie i wszystko będzie w porządku.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacja paliw

Postprzez Jack » 7 maja 2014, 22:25

Luzik.Jak wszedłem na forum to od razu zauważyłem,że trafiłem w dobre miejsce tzn. występuje duża różnica w wiedzy , toteż pomyślałem,że znalazłem się w miejscu właściwym.
Naukę odebrałem tylko proszę jej nie egzekfujcie bo zapewne będę jeszcze mylił pojęcia.Ale taka totalna noga nie jestem bo dawałem radę z fizyki i te pojęcia nie są mi obce:moc,lumeny,luxy,itp.

Sprawa wygląda u mnie typowo.Mało tego,że chciałbym mieć oświetlenie właściwe to sprawą ważną była obniżka kosztów za prąd ale też nie będąc w tym zakresie hobbystą nie chciałem nieracjonalnie inwestować środki w oprawy.

Pole dystrybubutorowe składa się z dwóch wysepek i budynku. Na budynku mam dwa naświetlacze,na zewnętrznej wysepce dwa następne.One są ustawione krzyżowo i dodatkowo na środkowej wysepce jeden naświetlacz. W zasadzie to oświetlenie daje pozytywne wrażenie. Dodatkowo przy dystrybutorze LPG mam jeden naświetlacz i jeden na dojeździe.

Już się zorientowałem,że ta technologia metalohalogenowa ma w miarę tanie oprawy,dobre światło i bardzo przyzwoitą energochłonność.

Mam zatem dwa pytania tak na szybko :
1) Czym różni się naświetlacz od lampy metalohalogenowej ?
2) Jakie miałbym korzyści gdybym wymienił swoje naświetlacze Jolly na markowe lampy metalohalogenowe (jakie)?
Jack
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 maja 2014, 13:30

Następna strona

Powrót do Oświetlenie terenów przemysłowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości