[Poznań] Dworzec PKP

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

poznan

Postprzez lgboguszewski » 15 stycznia 2010, 17:37

I jeszcze rtęciowy kwiatek przed dworcem w Poznaniu Obrazek
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [PKP] Oświetlenie

Postprzez swietlik » 15 stycznia 2010, 19:54

:arrow: lgboguszewski Dzięki za zdjęcie :!:
To chyba jedyny rtęciowy kwiat w Poznaniu, w dodatku świecą się na nim wszystkie oprawy :)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 2 kwietnia 2013, 17:27

Myślę,że niektórzy z Was znają już to miejsce bardzo dobrze. To stary poznański Dworzec Główny, na razie jeszcze działający. Dziś z kolegami KaszeL, Tomm40 i Dominik93 (razem z dziewczyną) odwiedziliśmy to miejsce, żeby spojrzeć na ten obiekt z innej perspektywy i rozwikłać kilka zagadek związanych z oświetleniem, pomógł nam Pan Piotr Kryszak z Zarządu Nieruchomościami PKP Poznań , a o szczegółach technicznych opowiedział nam i pokazał Pan Stanisław Bączyk, długoletni pracownik PKP Energetyka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz spojrzenie w górę, ponad ażurowy sufit (zwany żyletkami) i wskakujemy na górę

Obrazek

Każda z zamontowanych tam opraw to nic innego, jak łatwo zdejmowany panel z osprzętem, odbłyśnikiem i oprawkami świetlówki, zakończony wtyczką. W razie potrzeby naprawy po prostu wyciąga się wtyczkę z gniazda i zabiera oprawę do remontu. Bardzo pomysłowe i łatwe w obsłudze rozwiązanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz korytarzem przechodzimy nad drugą częsć hali, tę, gdzie z sufitu wystają same oprawki do świetlówek. Jest to przestrzeń pomiędzy dachem budynku, a stropem. Tak to wygląda

Obrazek

Okazało się,że osprzęt umieszczony jest na wolnostojących rozdzielnicach, od nich rozchodzą się pojedyncze przewody ku każdej oprawce z osobna. Na rozdzielnicach jest opis którego rzędu świetlówek dana rozdzielnica dotyczy i której z kolei rury. Tu mała ciekawostka : Gdy przed spotkaniem dałem sobie godzinkę czasu na "kontemplację", zauważyłem mrugającą świetlówkę. Policzyłem który to rząd z kolei, mając nadzieję,że ta informacja mi się przyda. Udało się, odszukaliśmy który to zapłonnik i go wyjęliśmy (widać, jak leży na gnieździe bezpiecznikowym) Czyli go uratowaliśmy ;) Dodam,że w całej hali głównej jest około 560 świetlówek :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak obecnie wygląda rozdzielnica zasilająca oświetlenie hali

Obrazek

Tak wyglądała kiedyś. Wszystko OK, ale problem polegał na tym,że wszystko opierało się na wykorzystaniu styczników. Niestety, w momentach, gdy następowały krótkotrwałe zaniki napięcia, wszystkie styczniki puszczały, oświetlenie nie załączało się powtórnie, zawsze potrzebny był ktoś, kto z powrotem włączał wszystkie zielone przyciski. Jako,że nigdy nie praktykowało się choćby częściowego wyłączania tego oświetlenia, nie miało to sensu, przerobiono to na układ prostszy i mniej awaryjny (widać powyżej)
Obrazek

Na koniec dygresja.. To już ostatnia moja wizyta na tym dworcu, od czerwca hala kasowa z sufitem żyletkowym przestanie istnieć, rozpocznie się rozbiórka, albo gruntowny remont budynku. Jaki los go spotka, nikt nie wie.. Ja bardzo żałuję, to kawał naszej historii
Ostatnio edytowano 3 kwietnia 2013, 11:03 przez CDM, łącznie edytowano 2 razy
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez ousd » 2 kwietnia 2013, 17:29

:shock: a może uda się odratować stateczniki :)
ousd
 

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez JeD » 2 kwietnia 2013, 17:34

Ale jazda z tymi panelami z osprzętem :) , naprawdę fajnie to wygląda (ło) :roll: , nie mniej fajne fotki ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez Whites86 » 2 kwietnia 2013, 17:40

dobrze ze miałem szanse zobaczyć ten dworzec na zywo :) extra fotorelacja :) dzięki wielkie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez amisiek » 2 kwietnia 2013, 17:42

Najstarsze stateczniki robią wrażenie. A pomysł z użyciem esek po prostu świetny, o wiele lepszy od styczników, nie zrzuca w przypadku zaniku.
Jestem przekonany, że te stateczniki trzeba uratować, one przeżyją niejedno nowsze oświetlenie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 2 kwietnia 2013, 19:08

Może jeszcze KaszeL coś wstawi fajnego. Ale jak dla kogoś, kto mieszka w Poznaniu od prawie zawsze i często tam bywał, jest to naprawdę podróż w czasie..no i jak dla mnie jest to też w pewnym sensie spełnienie marzenia ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez Marek140 » 2 kwietnia 2013, 19:15

Bardzo mi się podobają te stelaże z dławikami :)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 2 kwietnia 2013, 20:03

Bardzo byłem ciekawy jakie dławiki tam pracują. To oświetlenie już istnieje 51 lat i pracuje w trybie ciągłym, więc było jasne,że dławiki musiały się popalić, zastanawiałem się właściwie tylko nad tym, czy jeszcze coś ocalało z tych oryginalnych. Co ciekawe, nie występują tam dławiki SZF jako podmianki, myślę,że zarówno wymiary rozdzielnicy, jak i gęsta zabudowa na tablicy to wykluczały, zdarzają się natomiast na tej części "żyletkowej"
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości