[Gliwice] Dworzec PKP

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

[Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez kapiwit » 29 października 2010, 16:27

Na stacji w Gliwicach są bodajże OUKSY 3x40w :) I jeszcze chyba jakieś 4 rurowe 8-)
kapiwit
 

gliwice

Postprzez Lampka » 3 lutego 2013, 18:48

Zerknijcie na to:
http://www.bazakolejowa.pl//index.php?d ... toid=29718

Jak najedziecie powyżej zdjęcia na hasło "galeria", to będzie widoczna cała panorama zdjęć.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [PKP] Oświetlenie

Postprzez neon44 » 4 lutego 2013, 10:50

Lampka napisał(a):Zerknijcie na to:
http://www.bazakolejowa.pl//index.php?d ... toid=29718

Jak najedziecie powyżej zdjęcia na hasło "galeria", to będzie widoczna cała panorama zdjęć.


Te betoniaki ogromne na dworcu w Gliwicach są fantastyczne. Oprawy z pewnoscia produkcji niemieckiej.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

gliwice

Postprzez Lampka » 1 września 2013, 13:44

Dworzec w Gliwicach :)

ORZ-1 na suficie w hali głównej.

Obrazek

W jednej z nich zużywa się rtęciówka - świeci z efektem prostownikowym i ma rozjarzoną jedną z elektrod (co słabo widać na zdjęciu).

Obrazek

Obok okienek z kasami, z jednej z drugiej strony znajdują się za szybą oprawy, od laaat nie używane.

Obrazek
Obrazek

Oświetlenie mniejszych holów. Jeszcze 3-4 lata temu wisiały tu oprawy z mlecznym kloszem o ściętych rogach oraz z prostokątnym porowatym kloszem, klasyki stosowane w PKP. Obecnie jest to, i tak totalnie już zaniedbane:

Obrazek

Przed wejściem do hali głównej dworca:

Obrazek

Tu kiedyś wisiały klasyki z nie działającą Pilą 40w, od około 4-5 lat coś takiego:

Obrazek

Pasaż, czyli dojście do peronów to tragedia, w większości holu nadal wiszą belki 2x36/40w, marki Predom, okryte od zewnątrz niebieską listwą na całej długości rzędu. Zawsze była tam bieda z oświetleniem - już od 2000 roku, jak zacząłem się interesować konkretnie świetlówkami, obserwowałem to wszystko zawsze, jak miałem okazję iść przez dworzec - zawsze było na co popatrzeć, bo albo jakaś świetlówka migała, albo świeciła z efektem prosotwnikowym :) Wtedy dominowały tam w zasadzie wyłącznie grube Pile 40w. Pamiętam, jak pod koniec 2001 roku w jednym z rzędów wymieniono dolne świetlówki na cienki Pile z Francji, a potem, wiosną 2004 roku, we wszystkich rzędach wymieniono dolne świetlówki na Tungsramy T12. Potem dopiero gdzieś w 2008 roku wymieniono tam cokolwiek, bo już było ciemno, także niektóre z górnych świetlówek, wkręconych w te oprawy. Obecnie jednak już prawie nic tam nie świeci, wielu świetlówek brakuje (są tylko puste miejsca), gdzieniegdzie ostały się jeszcze Tungsramy, wkręcone tam w 2004 roku, a także grube Pile T12, które wkręcono pewnie gdzieś w latach 90-tych. Na zdjęciu widać akurat Tungsrama (w tej oprawie od górnej strony znajduje się jeszcze stara Pila):

Obrazek

Tylko dojście do peronu nr 4 jest nowocześniej oświetlone, bo później powstało (wg wikipedii w 1993 roku, wg mnie - trochę później):

Obrazek

I tak jednak prawie nic tam obecnie nie działa.

Obrazek

Przy wyjściu na peron nr 3, znajduje się rząd tych nowszych opraw, w których nic nie było nigdy wymieniane, a zatem znajdują się tam świetlówki T8 marki Osram, nie działające już przynajmniej 10 lat:

Obrazek
Obrazek

Jedynie przejście na drugą stronę dworca, jest lepiej oświetlone - tam od czasu do czasu wymieniane są świetlówki.

A teraz tablica informacyjna, które nadal wiernie służą. Oświetlona jest świetlówką Pila o mocy 65w :) Świeci tam już bardzo długo, chyba odkąd pamiętam.

Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [PKP] Oświetlenie

Postprzez famabud » 1 września 2013, 13:51

Ale bieda to oświetlenie, zaniedbane strasznie. :x
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

gliwice

Postprzez JeD » 1 września 2013, 14:21

PRzydała by się tam porządna konserwacja. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [PKP] Oświetlenie

Postprzez Lampka » 1 września 2013, 14:39

Krążą ploty, że za rok ma być remont. Ciekawe, czy się sprawdzi.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez neon44 » 25 września 2013, 13:28

Ta ORZ-1 ma trochę inną komorę lampową. Więc moze to być inna wersja tej oprawy albo samoróbka
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez Lampka » 25 września 2013, 14:50

Ciekawa sprawa, ja kiedyś myslałem, że te oprawy są trochę za duże jak na ORZ-1, ale to chyba tylko było złudzenie. Załozono je pewnie około 1967 roku, bo z wtedy pochodzi mozaika na ścianie hali głównej. W większości z tych opraw świecą LRF 250w, ale przynajmniej w dwóch wkręcona jest 400w. Mi sie wydaje, że komora dławika jest taka sama, jak w innych ORZ-1.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez neon44 » 25 września 2013, 14:55

:arrow: Lampa dzięki za info i za foty. Może i ja coś pofoce na dworcu w Gliwicach jak już mamy dział :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 20 gości