[Gliwice] Dworzec PKP

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez neon44 » 6 stycznia 2014, 10:49

wczorajsze zdjęcia z dworca

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez famabud » 6 stycznia 2014, 11:10

Jak ten żarówkowy zegar przetrwał? :shock: Fajnie, rtęć na hali dworca, można się leczyć. :mrgreen:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez JeD » 6 stycznia 2014, 11:57

Powiało klimatem, świetny ten zegar :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez KaszeL » 6 stycznia 2014, 14:46

OMG ale relikt epoki zaprzeszłej. Nadaje się już tylko do kompletnej demolki - z tego nic nie będzie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez trojmiejski » 6 stycznia 2014, 14:58

Co to tu jest co tak wali światłem sodowym?
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 85123.jpeg
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez famabud » 6 stycznia 2014, 14:59

Jakaś oprawa stosowana do oświetlania tuneli drogowych.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez Utilizer » 6 stycznia 2014, 15:03

Ale masakra z tymi rtęciówkami. To nie są ORZ-1 na pewno :P
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez Lampka » 6 stycznia 2014, 19:22

Fajnie, że zrobiłeś lepsze zdjęcia, niż ja (i dokładniejsze) ;) Ja próbowałem robić zbliżenia na te oprawy w hali głównej - komorę osprzętu mają identyczną, jak ORZ-1, ewentualnie ten talerz może być inny.
Natomiast do tych zegarów żarówkowych już tak przywykłem przez lata, że nawet nie rzuciło mi się w oczy, że to ładne zabytki :) Wydaje mi się, że żarówki, znajdujące się poza zakresem liter, nie są w ogóle używane i niektóre mogą być bardzo stare.
Pod peronami w tym tunelu, na ścianach za tymi długimi niebieskimi płytami, za którymi mało co świeci, są BN-240 - w większości opraw nie ma świetlówek, albo są zużyte, szczególnie od góry. Na oświetlenie na gliwickim dworcu zawsze, od początku zwracałem wielką uwagę, czasem nawet specjalnie chodziłem się tam przejść, żeby zobaczyć przeróżne popsute świetlówki, z których niektóre jeszcze jakoś działały. Już w 2000 roku, większość rur w tych BN była zużyta, wtedy były to grube Pile 40w, z których do dziś niektóre nadal są wkręcone w te oprawy.
Dawniej w tym przejściu, z miejscach, gdzie jest soda, były rzędy opraw 2x40w, ale bez kloszy (te klasyki z PKP, z porowatym pryzmatycznym kloszem lub białym ze ściętymi narożnikami, ale tu bez kloszy), które znikły jakieś 8-10 lat temu. Do tego, przy miejscach, gdzie były wyjścia na perony, przy końcu sufitu, znajdowały się po 4 oprawy z porowatym kloszem, 1x40w, które też znikły około 2005 roku lub wcześniej. Na zdjęciu, gdzie widać widok na peron 1, po prawej stronie widać chyba ślady po tych oprawach.
W miejscu, gdzie są te zaniedbane oprawy z kloszem, gdzie rury T8 działają na zwartych zapłonnikach, jeszcze jakieś 5 lat temu były oprawy 2x40w, z mlecznym kloszem, ściętym na narożnikach (klasyki PKP). W holu, gdzie są np. kible, też były te oprawy, ale w wersji z porowatym kloszem (też znikły z 5 lat temu).
W niektórych tablicach przy poszczególnych peronach, tam, gdzie wyświetla się stojący akurat na danym peronie pociąg, w niektórych są grube rury 65w Pila. W innych są po dwie 40w na stronę.
Natomiast w holu głównym, z tyłu, tzn. w tej tylnej trójce opraw na suficie, widocznej na 1 zdjęciu, środkowa rtęciówka (400w - a inne są 250w), starego Polama, ma zużytą jedną z elektrod i świeci z efektem prostownikowym, działając tak już ponad pół roku. Ma też bardzo skopcony jarznik, co widać po jasności jej świecenia. Rtęciówka obok niej po prawej stronie, nie działa już od kilku lat. Na całym suficie, jest jeszcze jedna taka rtęciówka 400w Polama, jak ta, co świeci z efektem prostownikowym, w trójce opraw, po drugiej stronie hali, w oprawie pośrodku, jak ta. Jednak ona jeszcze jest sprawna i normalnie, całkiem jasno, świeci.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez neon44 » 6 stycznia 2014, 19:57

KaszeL napisał(a):OMG ale relikt epoki zaprzeszłej. Nadaje się już tylko do kompletnej demolki - z tego nic nie będzie.


Wreszcie skomentowałeś jakieś moje zdjęcia ;) :lol: :mrgreen: Gliwicki dworzec ma być podobno przebudowywany w najbliższej przyszłości. Gorzej jest na dworcu w Bytomiu.

:arrow: Lampka jestem pod wrażeniem dokładności Twoich opisów. Czy warto jeszcze coś sfocić na dworcu :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Gliwice] Dworzec PKP

Postprzez LemuRR11 » 7 stycznia 2014, 17:11

Oby tylko nie wywalili tego zegara :) Bo on jest akurat SUPER ;)
Mozaika na ścianie też fanie wygląda. Gdyby tylko o to dbali...
Avatar użytkownika
LemuRR11
 
Posty: 162
Zdjęcia: 50
Dołączył(a): 25 lipca 2011, 15:36
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości