Warszawska Kolej Dojazdowa

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez trojmiejski » 15 kwietnia 2022, 21:13

Jako, że dotychczas nie było dedykowanego wątku o WKD, postanowiłem taki założyć. Dotychczas przewijały się zdjęcia WKD które można było podpiąć pod wątki warszawskie. Obecnie zrobiłem zdjęcia na stacji Podkowa Leśna Główna. Ta stacja jak wiele przystanków WKD jest nadal oświetlona ORZ-7-2. Kiedyś te oprawy były masowo konwertowane z rtęci na sodę. Obecnie zdziwił mnie widok, że w przypadku egzemplarzy w Podkowie postanowiono wkręcić metalohalogeny. Jak oglądałem oprawy na innych przystankach z okna pociągu, część nadal ma sodę. Zapraszam do oglądania:
Obrazek

W tle zmieniono oświetlenie torów odstawczych na Teceo. Na pierwszym planie stary semafor wyświetlający niespotykany w innych miejscach sygnał z dwoma zielonymi światłami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na budynek dworcowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok w kierunku Warszawy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok w kierunku Grodziska Mazowieckiego i Milanówka:
Obrazek

Obrazek

Zbliżenie na oprawę Mesko:
Obrazek

Widok na lampę:
Obrazek

Można odczytać napis informujący, że ten metalohalogen to Philips Master CityWhite CDO-TT Plus 150W/942:
Obrazek

Inna sztuka na peronie 1 dla odmiany:
Obrazek

Obrazek

Widok w kierunku budynku dworca:
Obrazek

Obrazek

Pod wiatą oświetlenie zapewnia Strada OUR-250 przerobiona na MH (zdjęcia nie mam) oraz wciśnięte w rogi wiaty dwa wyposażone w marketowe LEDy reflektory pozyskane z jednostek EN94:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez latarnik » 16 kwietnia 2022, 18:33

Cieszy przeróbka opraw MESKO na metalohalogeny, to wielka rzadkość :D
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez trojmiejski » 16 kwietnia 2022, 18:49

WKD ogólnie lubi metalohalogeny, Warszawa Śródmieście WKD też jest oświetlona wyładowczymi Malagami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na innych przystankach WKD też jest dużo ORZ-7-2, czasem Elgo Leda. W sumie tylko na dwóch przystankach widziałem LEDy w postaci opraw Philips Coreline Malaga.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez AsXSn » 16 kwietnia 2022, 19:37

Z tego co widzę to samo WKD nie stosuje regulacji dot. oświetlenia swoich terenów, która dopuszcza tylko oprawy posiadające klosz w postaci płaskiej szyby
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1064
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez trojmiejski » 16 kwietnia 2022, 19:47

Jeśli dobrze kojarzę, to ta regulacja dotyczy infrastruktury PKP PLK, a linia WKD jest właśnością WKD, nie podlega pod PLK.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez Paweł » 16 kwietnia 2022, 22:12

WKD stosuje MH od wielu lat i te oprawy rtęciowe były przerabiane od razu na MH 150W. Nie wiem czy w OUSc/e były od razu z MH ale takie źródła 2 lata temu były jeszcze na stacji Warszawa Reduta Ordona, Pruszków (po 2 sztuki na słupie ocynkowanym) czy Otrębusy a peron Warszawa Zachodnia też był z MH, w tym OURW-250 (od jakiegoś czasu SGS102). Metisy na Warszawa Ochota również od zawsze z MH.
MH w ORZ7-2 były lub są nadal na stacjach Warszawa Raków (pomieszane z WLS), Reguły, Podkowa Leśna Wschodnia, Polesie (również OURW bez kloszy), Milanówek Grudów (głównie OURW bez kloszy) i Grodzisk Mazowiecki Radońska (OURW, ORZ7-2)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez trojmiejski » 17 kwietnia 2022, 10:28

A to jest zaskakująca informacja. Już od dawna widziałem na zdjęciach ogólnokolejowych, że w tych ORZ nie ma rtęci lecz lampy tubularne, lecz te zdjęcia ze swojej natury nie pokazywały w detalach pozwalających na rozróżnienie co to za dokładnie lampy tubularne. Malagi na Warszawa Zachodnia WKD widziałem, ale nie sfotografowałem, była też na wysięgniku do wiaty schodów przymocowana ORZ-7-2 z zachowaną rtęcią. Ten peron był częściowo rozgrzebany gdyż jak ogólnie przebudowują całą Zachodnią, to raczej dziwne by było jakby nie uwzględnili przeróbki peronu WKD. OURW sfotografowałem w 2013:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2015:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Warszawska Kolej Dojazdowa

Postprzez trojmiejski » 19 kwietnia 2022, 11:21

W tym nagraniu widać kilka starych zdjęć, w 1:13 ORZ-7-2, w 2:36 kwadratówki oświetlające tory odstawcze Podkowa Leśna Główna, w 2:41 Grodzisk Mazowiecki Radońska z OURW i ORZ-7-2, w 3:16 oraz 4:03 starsze zdjęcie szopy w Grodzisku gdzie za EN94-01 widać łyżkę z pierścieniem, w 3:53 nowsze zdjęcie z szopy ze Stradą, w 5:45 widać przystanek z OUR-125, w 11:18 znowu szopa w Grodzisku z OURW i Stradami, w 11:33 znowu OUR-125. Jako bonus w 2:56 widać malowidło na ścianie z kabiną EN94, w ramach malowidła dość wiernie namalowano oprawę świetlówkową OUKS:

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33


Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości