[Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Whites86 » 17 czerwca 2018, 16:20

Tomasz napisał(a):
Whites86 napisał(a):
Tomasz napisał(a):Ten przewód pod łyżkami to kabel oświetleniowy?

nie, to linia zasilająca jakiś budynek za lasem

To będziesz ciągnął od najbliższego słupa gdzie jest linka oświetleniowa x metrów kabla żeby kilka łyżek zaświeciło ? Czy masz inny pomysł ?

już Ty się nie martw jak to zrobie ;) i nie kilka tylko jedna, nie mam w pracy tyle czasu by się bawic niewiadomo z czym,
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Alexander » 17 czerwca 2018, 16:22

Nie martwię się tylko jestem ciekawy jak sobie z tym poradzisz ;) Czy będziesz kabel do jednej prowadził od innego słupa czy zrobisz prowizoryczną przewieszkę :P
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez AsXSn » 17 czerwca 2018, 16:34

Można wbić się zaciskami w tą linkę i w łyżce założyć wyłącznik zmierzchowy i po kłopocie :D
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez oskard » 17 czerwca 2018, 17:43

Whites86 napisał(a):w takim razie pokaż mi na podstawie fotografii łyzek, róznice miedzy nr1 na szkicu, a tym co przedstawiles jako dowód pokazując moja fotke lyżki

Proszę bardzo - dam na dowód zdjęcie z postu Cieszyna ze str. 167, na którym obydwie wersje załapały się obok siebie. Na pierwszym planie widoczny jest nr 1 z zestawienia Lampy, zaś dwie następne to identyczne jak ta, którą uwieczniłeś:
cieszyn napisał(a):Obrazek


Lampa napisał(a):Łyżka z poniższego linku ma dosyć ciekawy kształt jak na Mesko, podobny trochę do A20, dodatkowo ma takie pofalowania blachy w okolicach haczyka zamykającego klapę.
Wydaje mi się że jedna z moich łyżek mogła mieć taki kształt, ale niestety jest to sztuka która ma dolną klapę w połowie zjedzoną przez rdzę.
http://lighting-gallery.pl/gallery/imag ... e_id=27996

Ten kształt jest dość popularny, jak się okazuje. Pełno ich było w Bydgoszczy, czego dowodzą liczne foty Lumixa26. Bardzo dużo bydgoskich ORZ-6oo miało taki kształt, a okazało się nawet, że również te z warszawskiego AWF-u (te takie całe zżarte przez rdzę, tu widać szczegóły: viewtopic.php?f=16&t=47&start=2330#p134657). Musi to być kształt opracowany od razu po przeniesieniu produkcji do Mesko, bo te łyżki z AWF-u miały zróżnicowane mocowania odbłyśników - raz na 4, a innym razem jeszcze na 2 śruby, czyli tak jak w A-20 robiono. Sądzę, że z uwagi na znikomą liczbę meskowskich łyżek z dwiema śrubami w odbłyśniku, można stwierdzić że tak mocowano ten element może przez pół roku najwyżej.
Tak w ogóle to ten kształt jest właśnie na cytowanej przeze mnie fotce Cieszyna jako ten najbliżej (najbardziej z prawej), a w Twoim zestawieniu pod nr-em 1.

Michal napisał(a):Osobiście nigdy nie zawracałem sobie głowy takimi duperelami- jest łycha stalowa z pierścieniem i już, ewentualnie 400W z odwrócona oprawką, a to czy z A 20 czy z Mesko, czy trochę wypukła czy wklęsła to jakoś nie ma dla mnie znaczenia , na pierwszy rzut oka są niemal identyczne. ;)

To znaczy powiem tak - jak dla mnie to nijak nie wartościuje tych łyżek w hierarchii, że ta lepsza, tamta gorsza - wszystkie są cennymi klasykami. I w sumie nie ma też konieczności - w przypadku zamiarów stworzenia kompletnej kolekcji polskiego oświetlenia - zgromadzenia wszystkich odmian i wyeksponowania ich obok siebie, bo te odmienne wersje nawet nie miały przecież żadnych oddzielnych oznaczeń, wszystkie nosiły to samo miano. No ale fajnie by było rozpoznać temat i zinwentaryzować to, choćby po to, by jak się komuś trafi niekompletna (bez klapy czy pierścienia), albo dziurawa, aby na podstawie pozostałych części wiedział, jakiej odmiany danej części powinien szukać, jeśli nie chce tworzyć hybrydy z kilku fabryk i roczników złożonej, tylko mieć wszystko dopasowane tak, żeby zgodnie z historią było :). W końcu gdzie, jeśli nie na naszym forum, prowadzić takie badania? :D
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Alexander » 18 czerwca 2018, 21:56

Z tego wynika że samych kształtów dolnej klapy mamy aż cztery, z czego 3 to wyrób MESKO...Jeszcze dodać sposób mocowania oprawki do odbłyśnika, rodzai odbłyśnika oraz dolnej klapy robi się x rodzai..ciekawe ile jeszcze ich jest nie odkrytych :roll:

Podsumowująć, tak się prezentują aktualnie odkryte kształty/wykonania:

Producent: A20
Obrazek
Obrazek
Autor: Lampa


Producent: Mesko
Kształt: 1
Obrazek
Obrazek
Autor: Elektroservice


Kształt: 2
Obrazek
Obrazek
Autor: Lampa


Kształt :3
Obrazek
Obrazek
Autor: Whites86

Teraz zamknięcie dolnej klapy i materiał :P

Producent: A20
Materiał: stal
Zamknięcia: haczyk
Obrazek


Producent: Mesko
Materiał: stal
Zamknięcie: haczyk/2 śrubki

Haczyk:
Obrazek
Autor: Lampa


Śrubki:
Obrazek
Autor: Tomasz



Materiał: aluminium
Zamknięcie: 2 śrubki

Obrazek
Autor: Lampa


A teraz coś co w ogóle jest dziwadłem..mieszaniec góra stalowa dół aluminiowy :shock: :
Obrazek
Autor: Oskard

To na razie tyle, chyba wszystkie wersje wersji 1, czekam na wasze opinie :) Kiedyś tam ogarnę wersji i wykonania zwykłych łyżek, bo nie pasuje mi ten podział neona...
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez oskard » 18 czerwca 2018, 22:32

Heh, dobra i szczegółowa robota :). Ale wziąłeś się za coś, co ja robię od ponad tygodnia (i mam już to w 80% wykonane), mimo iż pisałem na poprzedniej stronie, że jestem w trakcie i w tym tygodniu to zamieszczę :roll::
Postaram się jakoś w nadchodzącym tygodniu dokończyć to, co robię - mianowicie zrobić zestawienie w oparciu o Twoje rysunki i zdjęcia znalezione w tym wątku, wybrane pod kątem idealnego ustawienia oprawy profilem, tak aby kształt był dobrze widoczny. Może jakoś się usystematyzuje te wersje, jakoś wiekowo pogrupuje. Na pewno ta ostro wybrzuszona będzie pierwsza, bo to nie ulega wątpliwości - A-20 robiło tylko jeden wariant kształtu i było prekursorem w produkcji tej oprawy.


Ogólnie dobrze że zwróciłeś uwagę też na pomniejsze detale oprócz wyoblenia komory osprzętu, ale nr 1 powinien być ostatni, jako kształt który jako jedyny z trzech został wyznaczony do dalszej produkcji już ze zmienionym mocowaniem. Ja przyporządkowałem to jako nr 3 (a 4 wliczając łyżki z A-20), a nr 2 w ogólnej rachubie pozostaje numerem 2, ale jest 1 spośród meskowskich - bo właśnie w nim zdarzają się te najstarsze odmiany z Mesko - z odbłyśnikiem mocowanym na 2 śruby.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Lampa » 18 czerwca 2018, 22:43

oskard napisał(a):Ogólnie dobrze że zwróciłeś uwagę też na pomniejsze detale oprócz wyoblenia komory osprzętu, ale nr 1 powinien być ostatni, jako kształt który jako jedyny z trzech został wyznaczony do dalszej produkcji już ze zmienionym mocowaniem. Ja przyporządkowałem to jako nr 3 (a 4 wliczając łyżki z A-20), a nr 2 w ogólnej rachubie pozostaje numerem 2, ale jest 1 spośród meskowskich - bo właśnie w nim zdarzają się te najstarsze odmiany z Mesko - z odbłyśnikiem mocowanym na 2 śruby.

To porównanie wg mnie wyszło całkiem fajnie, dobre zdjęcia dobrane do porównania i wydaje mi się że chyba nawet chronologicznie została wybrana dobra kolejność, czyli najpierw A20 a potem Mesko i ich kolejne wersje.
Jeśli chodzi o mocowanie na dwie śruby wystepójące w wersjach stalowych i aluminiowych, to występowało ono przy osłonach o kształcie zbliżonym do tego drugiego czyli pierwszego jaki robiło Mesko.
Lampa
 

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Alexander » 19 czerwca 2018, 06:22

Mocowanie na śrubki występowało tylko w 2 kształcie (a pierwszym z Mesko). Tutaj na przykładzie fabrycznie nowej łyżki.
Obrazek
Autor: Dominik93
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez oskard » 19 czerwca 2018, 14:11

Lampa napisał(a):To porównanie wg mnie wyszło całkiem fajnie, dobre zdjęcia dobrane do porównania i wydaje mi się że chyba nawet chronologicznie została wybrana dobra kolejność, czyli najpierw A20 a potem Mesko i ich kolejne wersje.
Jeśli chodzi o mocowanie na dwie śruby wystepójące w wersjach stalowych i aluminiowych, to występowało ono przy osłonach o kształcie zbliżonym do tego drugiego czyli pierwszego jaki robiło Mesko.

Tomasz napisał(a):Mocowanie na śrubki występowało tylko w 2 kształcie (a pierwszym z Mesko).


Owszem, jest dość szczegółowe i w miarę czytelny podział na poszczególne odmiany. Tylko tak jak mówię, moim zdaniem ten kształt 1 z Mesko powinien być jako ostatni, nawet jeśli wszystkie 3 odmiany opracowano w tym samym czasie i stosowano zamiennie, to ze względu na to, że właśnie na tej odmianie kształtu przeprowadzono zmianę sposobu mocowania, upodabniającą ostatnie egzemplarze pierwszych wersyj łyżek do wersji II i późniejszych, powinna być ona ostatnia w kolejności - tak dla porządku, żeby nie mylić czytelnika.
Poczekajcie jeszcze trochę, będzie kilka dłuższych wolnych chwil to dokończę tą zabawę i przedstawię tutaj :). Przyporządkowałem tak umownie symbole dla ułatwienia, żeby nie mówić pełnymi zdaniami typu "kształt pierwszy z Mesko a drugi w ogóle", i w oparciu o te symbole będzie można dalej prowadzić inwentaryzację nowszych generacji, zmieniając tylko jedną cyfrę. Ale to już się zajmie ktoś inny - ja się wypaliłem na tych stalowych, nie myślałem że to tak czasochłonne i że tak wprawne oko i pamięć trzeba mieć, by się tym skutecznie zająć :?...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez swietlik » 23 czerwca 2018, 20:51

Bardzo fajne porównanie. Na pierwszy rzut oka wszystkie stalowe łyżki wyglądają niby tak samo a jednak różnią sie konstrukcyjne ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron