[Elgo] OUS/OUR Strada

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

[Elgo] OUS/OUR Strada

Postprzez neon44 » 20 czerwca 2007, 16:36

Witam

Pierwsze oprawy oznaczone wtedy OUS i OUR zdjechały z taśmy produkcyjnej w 1987 roku. Oprawa dziś nazywana Stradą była ulepszoną wersją kwadratówki. Zmniejszono rozmiar oprawy i nadano jej nowy lekki kształt. Oprawa w latach 90-tych zaczęła szturmować Polskie miasta a następnie wsie. Dziś Strady są jednymi z najczęściej zakładanych opraw w Polsce. Obecnie trwa ich spora ekspansja na tereny wsi i małych miasteczek gdzie zastępują stare oprawy rtęciowe. W tym roku Strada obchodzi 20-te urodziny i powoli zbliża się czas jej odejścia.

Strady miały ten sam problem co kwadratówki brak szczelności klosza
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Elgo] Strada

Postprzez Paweł » 20 czerwca 2007, 18:20

neon44 napisał(a):Strady miały ten sam problem co kwadratówki brak szczelności klosza

Dokładnie, choć producent uważa inaczej ;)

Mam pytanie: Czy te najstarsze Strady produkowane mniej więcej do połowy lat 90-tych nie były malowane proszkowo czyli aluminium nie było niczym pokryte ?
Z kolei potem były już malowane ale miały nietrwałą farbę, widzę codziennie taką oprawę z której praktycznie cała farba się "zmyła" ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Elgo] Strada

Postprzez KaszeL » 20 czerwca 2007, 18:22

Ja myślę, że powinni powoli już skończyć produkcję tych opraw.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Elgo] Strada

Postprzez Paweł » 20 czerwca 2007, 18:34

KaszeL napisał(a):Ja myślę, że powinni powoli już skończyć produkcję tych opraw.

Jestem tego samego zdania. Mimo że jest to ładna oprawa to jednak nie przystaje ona za bardzo do dzisiejszych nowoczesnych opraw które lepiej rozprowadzają światło i są szczelniejsze...
20 lat produkcji to chyba zbyt długo...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Elgo] Strada

Postprzez swietlik » 20 czerwca 2007, 19:28

Bardzo podoba mi się ta oprawa :D ,wolę nazwe OUS (OUS-a) niż STRADA :D .
Minusem jest brudzący się od wewnatrz klosz i te dwa odbłyśniki po bokach. Jak są wypolerowane jak lustro to oprawa daje po oczach w pewnym momencie jak się jedzie ulicą.
Uważam, że te oprawy nadają się bardziej do oświetlania wielkich terenów (składowiska, place itp) niż do oświetlania dróg.
Mam pewna teorie związaną z trwającą jeszcze produkcją tych opraw.
Mianowicie ZOD modernizuje oświetlenie. Ściąga OUS-y i jeśli są one w miare nowe to wiozą je do Elgo. Elgo coś im odpala za te oprawy, wymienia odbłyśniki, klosz itp. maluje i sprzedaje.
W Poznaniu było dużo nowych OUS-ów i wątpie żeby trafiały one na złom po zdęciu. Coś muszą z nimi robić ;) .
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Elgo] Strada

Postprzez pekaes » 20 czerwca 2007, 19:37

Szkoda że produkcja tej oprawy już się kończy, jest to całkiem ładna i prosta oprawa, bardzo często stosowana w Polsce i nie tylko. Jedyną wadą tej oprawy jest kiepski odbłyśnik. Jestem ciekaw czy po zakończeniu produkcji STRADY i LEDY w miastach i na terenach przemysłowych pojawią się nowe oprawy elgo takie jak np. NOVUM
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [Elgo] Strada

Postprzez Paweł » 20 czerwca 2007, 20:48

Uważam że LEDA będzie jeszcze długo produkowana i to ona będzie zastępowała trumienki na wsiach - to widać np. w woj. mazowieckim. Poza tym jest to chyba najtańsza oprawa na WLSy mniejszej mocy. Ona i tak została ulepszona, nie daje po oczach jak STRADA, ładnie się prezentuje gdy wisi nisko bo jest małych rozmiarów. Nie zgodzę się z tym że wygląda jak przygnieciona STRADA , przecież po co jej głębszy kosz ? To STRADA mogła by mieć mniejszy...
STRADA została zaprojektowana w latach 80-tych a wtedy technologia trochę inna niż stosowane najnowsze rozwiązania techniczne i optyczne...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Elgo] Strada

Postprzez mirek » 20 czerwca 2007, 21:15

:arrow: DocBrown

Po pierwsze, ściśle rzecz ujmując to zarówno STRADY jak i LEDY są produkowane zaledwie od kilku miesięcy
Po drugie, nie było żadnych OUS'ów i OUR'ów z mlecznym kloszem - w katalogu wyraźnie jest napisane: klosz z przezroczystego metapleksu
Po trzecie, wszyscy już dobrze wiedzą że nie podobają ci się MALAGI i SL100, nie musisz pisać tego w każdym poście
Po czwarte, kończąc produkcję LEDY Elgo staciło by znaczną część rynku bo to prawdopodobnie najlepiej sprzedająca się ich oprawa drogowa.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Elgo] Strada

Postprzez qba » 20 czerwca 2007, 21:23

Jerszce nie widziałem nowego OUSa z oryginalnie mlecznym kloszem, ale nie wątpię, że taki istniał, skoro robiono mleczne kwadratówki. Jak już kiedyś ktoś na forum stwierdził, te mleczne mogły być stosowane do oświetlania tuneli, hal produkcyjnych itp, by nie powodować olśnienia. U mnie w mieście Ostatnie strady zdjęli z ulic 2 lata temu. Świecą jeszcze na terenachj przemysłowych oraz przed jednym marketem. Rzeczywiście konstrukcja jest już nieco przestarzała. Pierwsze pojawiły sie w moim mieście w 1987r, najpierw zastępując UOSFy, które pospadały w czasie wichury, a potem w centrum, w miejsce ORZ7 i OURW2250. Z początku wogóle nie podobały mi się. Zwłaszcza, gdy zastępowały trumienki i łyżki ORZ. Przez pewien czas na przełomie lat 80 i 90 strada w wersji OUS400, była jedyną oprawą zakałdaną w mieście. Nawet na mniej ważnych ulicach uszkodzone oprawy zastępowano stradą.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Elgo] Strada

Postprzez mirek » 20 czerwca 2007, 21:27

Panowie no ale jakiś dowód na te mleczne klosze by się przydał - bo z hipotezami różnie bywa :roll:
qba napisał(a):Ostatnie strady zdjęli z ulic 2 lata temu

A u mnie ostatnie OUS 400 powiesili 3 lata temu. ;)
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości