Nieznane stare oprawy

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez swietlik » 7 sierpnia 2007, 15:56

Może to jest jakaś oprawa okrętowa...? Często w filmach jak widze takie na okrętach to mają one swój wysięgnik, który jest nieodłączną częscią oprawy.
Ta oprawa nie posiada żadnych odbłyśników kierunkowych, pierścieni itp. więc wątpie, że to oprawa oświetleniowa.
Oprawa bardziej się nadaje do oświetlenia sygnalizacyjnego, przeszkodowego, ostrzegawczego itp.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez mirek » 7 sierpnia 2007, 17:41

cieszyn napisał(a):PS. - może się mylę, ale wydaje mi się, że ten szklany klosz jest podobny do tego, jaki miały stare "beretki" OŻk,

Akurat te ze skanu to OBp, OŻk to te z drugie, starsze. Klosz w sfotografowanej przez Ciebie oprawie zapewne jest podobny do tych z powyższych opraw. Ale twierdzę, że ta oprawa jest mała (wystarczy porównać na zdjęciu z i tak niewielkim OUSem).
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez KaszeL » 7 sierpnia 2007, 19:29

Niby tak, ale sam zobacz. Jeśli to jest oprawka E27, to żarówa 200W wejdzie bez problemu. Na dodatek jest ceramiczna, więc z temperaturą nie będzie żadnego problemu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez cieszyn » 8 sierpnia 2007, 14:18

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?
przez mirek 7 sierpnia 2007, 18:41


Ale twierdzę, że ta oprawa jest mała


To fakt, oprawa nie jest duża. Muszę kiedyś tam zajść i zapytać właściciela obiektu, czy nie wie skąd się to tam wzięło, może będzie chętny, żeby się pozbyć starego żelastwa? ;)

Czy ktoś może powiedzieć coś więcej o przypuszczeniach świetlika, że może to być oprawa okrętowa???

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez mirek » 8 sierpnia 2007, 20:07

cieszyn napisał(a):Czy ktoś może powiedzieć coś więcej o przypuszczeniach świetlika, że może to być oprawa okrętowa???

Osobiście wątpię, na statkach stosuje się oprawy w pełni wodoszczelne a ta jest oprawą otwartą więc moim zdaniem z okrętami nie ma nic wspólnego.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez cieszyn » 9 sierpnia 2007, 08:39

na statkach stosuje się oprawy w pełni wodoszczelne a ta jest oprawą otwartą więc moim zdaniem z okrętami nie ma nic wspólnego


Też tak sądzę, choć mam zerową wiedzę na temat oświetlenia na statkach. Ten wątek raczej odpada. Myślę, że oprawy te mogły być stosowane w przemyśle, wewnątrz zakładów pracy, w halach, a na obecny budynek oprawy trafiły przypadkiem, w ramach oszczędności, podczas ich demontażu z normalnych miejsc pracy, i dlatego przeniesiono je na ten budynek?

Moim zdaniem do tej prawy pasują zwykłe żarówki, a zatem skoro tak, to w grę wchodzą niewielkie moce oświetlenia, a zatem kwestia zastosowania na ulicach raczej odpada. Być może chodziło o oświetlenie przed wejściem do jakichś obiektów? Budynek , na którym ją znalazłem jest miarę niski, oprawy są umocowane tylko na rogach.

Mam zamiar pogadać z właścicielem budynku, może sie chce pozbyć tego zardzewiałego żelastwa, albo przynajmniej pozwoli wejść na drabinę i może uda się coś odczytać, jakieś oznaczenia czy coś?

Pozostaje nam tylko czekać, aż ktoś to z czymś skojarzy

Pzdr/
Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez neon44 » 12 sierpnia 2007, 15:49

cieszyn dzięki za foty. Poszukam w najstarszym katalogu opraw ale na dzień dzisiejszy nie wiem co to za oprawa.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez cieszyn » 13 sierpnia 2007, 07:02

A jak Ci się wydaje, neon44, co to może być za cudo? :shock:
Mnie się to kojarzy z jakimś rozwiązaniem fabrycznym, które przypadkiem wyszło na ulicę ... :geek:

Pozdr
Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez keleris » 16 sierpnia 2007, 08:59

Wydaje mi się, że jest to jakaś oprawa do oświetlania podwórek, nie wygląda to na oprawę do oświetlania ulic.

cieszyn napisał(a):Poniżej ładnej OUS


Ta oprawa to chyba OUSc zwana także LEDĄ :)
keleris
 

Re: Latarnia czy oprawa czy ... ?

Postprzez neon44 » 16 sierpnia 2007, 11:00

Prawdziwa LEDA ma jeszcze regulator kąta pozycji. Ta nie ma więc jest to OUSc
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości