[Polam Wilkasy] OBp

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

[Polam Wilkasy] OBp

Postprzez CDM » 28 czerwca 2007, 08:24

W zamian były oprawy, których typu nie pamiętam (ale jest to do sprawdzenia), które pierwotnie miały mleczny szklany klosz, otwarty od dołu, później jednak wskutek różnych warunków on pękał i zostawała tylko sterczaca żarówka z płaskim talerzykiem, do tego jeszcze te oprawy przeciekały, no i nietrudno się domyśleć jak długo świeciły po uzupełnieniu..poza tym MIX był bardzo wrażliwy na spadki napięć, a stare sieci niestety miały to do siebie, więc na ulicach była po prostu dyskoteka, jedne zapalały, inne gasły..
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez mirek » 28 czerwca 2007, 09:52

CDM napisał(a):ze najsensowniejsze, w zamian były oprawy, których typu nie pamiętam (ale jest to do sprawdzenia), które pierwotnie miały mleczny szklany klosz, otwarty od dołu, później jednak wskutek różnych warunków on pękał i zostawała tylko sterczaca żarówka z płaskim talerzykiem, do tego jeszcze te oprawy przeciekały, no i nietrudno się domyśleć jak długo świeciły po uzupełnieniu.

Czy chodzi Ci o oprawy OŻk z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych
Obrazek Obrazek

czy o późniejsze OBp :?:
Obrazek
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez CDM » 29 czerwca 2007, 13:38

mirek napisał(a):
CDM napisał(a):ze najsensowniejsze, w zamian były oprawy, których typu nie pamiętam (ale jest to do sprawdzenia), które pierwotnie miały mleczny szklany klosz, otwarty od dołu, później jednak wskutek różnych warunków on pękał i zostawała tylko sterczaca żarówka z płaskim talerzykiem, do tego jeszcze te oprawy przeciekały, no i nietrudno się domyśleć jak długo świeciły po uzupełnieniu.

Czy chodzi Ci o oprawy OŻk z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych
Obrazek Obrazek

czy o późniejsze OBp :?:
Obrazek

U nas było dużo tych OBp, bardzo dobrze to odszukałeś :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez CDM » 30 czerwca 2007, 15:59

Te klosze były szklane, ale to szkło było bardzo cienkie, więc pewnie dlatego pękało łatwo. Ostatnio taką oprawę CAŁĄ o dziwo jeszcze wynalazłem! Już od dawna nieczynna, ale zawsze ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez lubonianin » 11 lipca 2007, 23:00

Jeżeli chodzi o oprawy z mlecznym kloszem (zdaje się, że to typ OBp), to jeszcze się tego parę sztuk uchowało w całkiem dobrym stanie. Na szybko przychodzą mi do głowy ulice: Za Cytadelą (dwie sztuki + OBs), Zgoda i Wołowska oraz Kościuszki w Luboniu. Przy czym mam tu na myśli takie, które posiadają klosz, bo tych bez klosza to jest jeszcze stosunkowo dużo. A jeżeli chodzi o OBs, to pięć czy sześć sztuk wisi przy Poznańskiej w Czapurach.

:arrow: CDM, można wiedzieć, gdzie znalazłeś tę swoją :?:
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez CDM » 12 lipca 2007, 14:04

lubonianin napisał(a):
CDM, można wiedzieć, gdzie znalazłeś tę swoją :?:

:arrow: lubonianin, w sumie to na tę chwilę przypominam sobie takie dwie, jedna wisi na skrzyżowaniu abp. Augusta Hlonda i Głównej, a druga na ul Włościańskiej. A jeśli chodzi o OBs, to fajny okaz jest w okolicy skrzyżowania ulic Hercena i Rylejewa na os. Przyjażni, na słupie umieszczona jest skrzyneczka, w której chyba jest umieszczony dławik. To teren po byłej budowlance, kiedyś takich fajnych kwiatków w tej okolicy było więcej :mrgreen:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez lubonianin » 12 lipca 2007, 19:10

CDM napisał(a):w sumie to na tę chwilę przypominam sobie takie dwie, jedna wisi na skrzyżowaniu abp. Augusta Hlonda i Głównej,

Aha, to wiem, o którą Ci chodzi. Tę już mam uwiecznioną :mrgreen:
W tej okolicy całkiem niedawno była jeszcze co najmniej jedna taka z uszkodzonym kloszem - na działkach przy skrzyżowaniu Lechickiej i Wilczak. Myślę, że do tej pory nikt się nią raczej nie zaopiekował, więc pewnie wisi nadal.

a druga na ul Włościańskiej.

Jesteś pewien, że coś tam jeszcze jest? Bo jeżeli chodzi Ci o tę:

Obrazek

to zdemontowali ją już ładny kawał czasu temu (fota jest z końca grudnia 2003).

A jeśli chodzi o OBs, to fajny okaz jest w okolicy skrzyżowania ulic Hercena i Rylejewa na os. Przyjażni

O tym nie wiedziałem, trzeba to będzie obadać :)
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez lubonianin » 12 lipca 2007, 19:36

neon44 napisał(a):Nowy temat będzie dotyczył jeden z najstarszych opraw oświetleniowych w Polsce - oprawie OBp. Gdzie koło was można spotkać jeszcze te oprawy :?:

Jak już napisałem w wątku dotyczącym OBs, w Poznaniu najlepsze okazy są przy ulicach: Za Cytadelą, Wołowska, Zgoda, Kościuszki (Luboń), trochę gorsze przy Główna/Hlonda i Lechicka/Wilczak. Niestety, żadna z nich nie świeci :(

Małopolska - Zakliczyn przy stacji benzynowej na skrzyżowaniu tras 975 i 980

Nie wiesz może, czy to jeszcze świeci :?: A może ktoś ma fotkę takiej oprawy świecącej :?:
No i przy okazji: poszukuję możliwie najbardziej szczegółowych danych technicznych tych opraw. Najbardziej interesowałyby mnie szczegółowe rysunki konstrukcyjne z podanymi wszystkimi wymiarami. Gdyby ktoś czymś takim dysponował, to dozgonna wdzięczność za udostępnienie :mrgreen:
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez mirek » 12 lipca 2007, 21:39

Tu są fotki z katalogu WEMA z 1971 roku:
Obrazek Obrazek

A tutaj z katalogu z 1977:
Obrazek Obrazek

:arrow: lubonianin skąd tak szczególne zainteresowanie tą oprawą :?: Czyżbyś taką posiadał :?:
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez mirek » 12 lipca 2007, 21:42

lubonianin napisał(a):Aha, to wiem, o którą Ci chodzi. Tę już mam uwiecznioną

Zapodaj więcej fotek tych opraw. W sumie mało takich widziałem, nie znam nigdzie w mojej okolicy miejsca z oprawami OBp.

A teraz mały Off-Topic: Czemu tylu z Was jest z Poznania a nie ma nikogo z innych miast :?: Niedługo na Forum będą zdjęcia każdej oprawy z tego miasta a o reszcie kraju nie będziemy wiedzieli nic ;)
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości