[Polam Wilkasy] OBp

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez Paweł » 21 listopada 2007, 19:16

Patrząc na te wspaniałe fotki lubonianina przypomina mi się dzieciństwo :) Jeszcze do roku 1990-91 oświetlały żarówkami i MIXFami moją część osiedla Radość na większości ulic a ostatnie znikły z sąsiedniego osiedla Miedzeszyn z gruntowej ul.Truskolaskiej położonej w lesie (na co drugim słupie, przetrwały nawet wymianę słupów drewnianych na betonowe) kiedy to w 1998 r. zamontowano Malagi (na każdym słupie)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez lubonianin » 22 listopada 2007, 15:03

Dzisiaj fotki trzech opraw z ulicy Wołowskiej - reprezentują trzy różne stopnie kompletności, przy czym wiszą właśnie w takiej kolejności :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez Mannerheim » 22 listopada 2007, 18:22

Również mam miłe wspomnienia dotyczące tych opraw, jeszcze na początku lat 90. oświetlona była nimi większość ulic na Nowym Rembertowie (drewniane słupy!), aż do czasu ich wymiany na OUR-125. Pamiętam, jak mało światła dawały wkręcone w te oprawy żarówki, a do tego latarnie były montowane przeważnie tylko na słupach narożnych (oświetlenie skrzyżowań uliczek). Ech... stare czasy :)
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez neon44 » 22 listopada 2007, 18:56

Kolejne fajne zdjęcia :D :D :D

Swoją drogą OBp na OUR-125 to jak zamienił stryjek....
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez swietlik » 22 listopada 2007, 19:07

Neonie jak te OURy nie były dośc wysoko to było o niebo jaśniej. Pomyśl tylko... czyściutki klosz, nowa oprawa i rtęciówka :!:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez Mannerheim » 22 listopada 2007, 19:34

swietlik napisał(a):Neonie jak te OURy nie były dośc wysoko to było o niebo jaśniej. Pomyśl tylko... czyściutki klosz, nowa oprawa i rtęciówka :!:


Zgadza się, różnica była ogromna :) . OBp świeciły naprawdę słabo ze względu na żarówki małej mocy i warswy brudu na nich oraz na kloszach. Teraz, gdy niemal wszędzie wiszą OURy jest o wiele jaśniej, choć stan wielu opraw pozostawia wiele do życzenia (brudne klosze i odbłyśniki).
OUR-125 są zamontowane na dość dużej wysokości jak na wąskie osiedlowe uliczki (widać to na tym zdjęciu z ul. Dokerów :http://www.przegubowiec.com/foto/remb2005/remb09_dokerow.JPG), OBp wisiały mniej więcej na wysokości przewodów.
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez swietlik » 22 listopada 2007, 20:34

Tam są oprawy OUR 125-1, to ostatnia wersja tych opraw. Widziałem OURki 125 zainstalowane jeszcze wyżej :|
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez Paweł » 22 listopada 2007, 21:10

Ale w Poznaniu duzo tych OBp - widmo :)

Neon, różnica po zamontowaniu OUR125-1 była ogromna! :D OBp były np. w Radości rzadziej niż na co drugim słupie, wiele ulic nie było oświetlonych, na mojej ulicy 2 oprawy OBp sfinansowała moje rodzina i sąsiedzi, inaczej byłoby ciemno przed domem. Mój ojciec często sam wymieniał często przepalającą się żarówkę. Lśniące OUR125-1 pojawiły się na każdym słupie a ich wysokość zawieszenia i rozstaw słupów zapewnił brak cienia na ulicach między słupami. Jednak rację miał mój ś.p. wujek który dowiedział się od monterów że zakładają w 1991 r. najtańsze oprawy już nieprodukowane zalegające w magazynie. A w tym samym roku na osiedlu Boernerowo w dzielnicy Bemowo już w tym samym roku wymieniono OUR125 na Strady. To była też taka polityka że nawet gdy stawiano latarnie nieoświetlonej dotąd wschodniej jezdni ul. Patriotów (główna ulica dzielnicy wzdłuż torów PKP) to na jej początku na terenie osiedla Międzylesie w 1992r. powieszono Strady a dalej przez całe osiedle Radość i Miedzeszyn powiesili... trumienki! (które zresztą wiszą do dziś!) Dalej przez os. Falenica do granic miasta już wcześniej wisiały łyżki (i nadal wiszą) Zrobię w przyszłości fotorelację jak wygląda oświetlenie całej tej ulicy.
Takie to były czasy gdy ustój Warszawy był scentralizowany a peryferiami nikt się nie interesował, głownie tymi po prawej stronie Wisły... Utwardzone ulice były tylko tam gdzie mieszkali prominentni towarzysze władzy ludowej. Dzisiejsza dzielnica Wawer i Rembertów to była ówczesna Praga Południe.
Mannerheim wygląda na to że całkowitą modernizację oświetlenia z żarowego na rtęciowe Nowego Rembertowa zrobiła ta sama firma która która zamontowała OUR125-1 na południowej od ul. Izbickiej i wschodniej od Patriotów części Radości (na północnej części w 1987r. wszędzie zamontowano trumienki) oraz niemal wszystkie ulice wschodniej części Falenicy w 1982 r., charakterystycznie oznaczali słupy w formie ułamka malując na każdym nr słupa na ulicy a pod kreską rok modernizacji np. 11/91 , 12/91 itd. :)
Ale w wieloletnim programie inwestycyjnym Dzielnicy Rembertów m.st.Warszawy 2008-2012 czytamy:
Przebudowa oświetlenia ulicznego na terenie Nowego Rembertowa – wymiana energochłonnych opraw rtęciowych na sodowe z wymianą linii zasilającej.

W czerwcu rozstrzygnięto przetarg na wymianę opraw i linii na ul. Bombardierów i S.Łyszkiewicza. Czy wiesz czy i jakie oprawy pojawiły się zamiast OUR125-1 :?: (wygrała oferta najtańsza, firma Lumen z Legionowa)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez neon44 » 22 listopada 2007, 22:10

Dzięki Pawle za ten historyczny wywód
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez rtęciówka » 22 listopada 2007, 23:08

Hmm... A ja tylko raz miałem przyjemność zobaczyć tę oprawę ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości