Miks Wrocławski

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

miks

Postprzez swietlik » 16 września 2008, 20:27

Górna pucha wygląda tak jak w ORZ-1.
Na stronie Neona oprawy.info jest fotka z identyczną oprawą...
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez DocBrown » 16 września 2008, 21:11

Wydaje mi się, że takie puchy były robione jako osobny element po to, by w nich schować dławik i w ten sposób przerobić OBp i inne podobne na LRF

P.S. To mój 600tny post :mrgreen:
DocBrown
 

Re: [Polam Wilkasy] OBp

Postprzez cieszyn » 16 września 2008, 21:31

DocBrown napisał(a):....

P.S. To mój 600tny post :mrgreen:
- no pięknie!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Miks Wrocławski

Postprzez Marvin24 » 26 kwietnia 2012, 13:44

Miks Wrocławski to oczywiście tylko moja nazwa umowna starej oprawy, która nie jest do końca zidentyfikowana, a jednak mimo wszystko zasługuje na swój wątek. Podstawę, osprzęt ma taki, jak ORZ1, jednak zamiast charakterystycznej misy posiada talerz, czasem talerz i pierścień, dzięki czemu przypomina OBp, albo OŻk. Być może rację ma Paweł twierdząc, że jest to połączenie komory osprzętu ORZ 1 i jakichś poniemieckich opraw. Nie jest to z pewnością zwykła samoróba, ponieważ - jak pamiętam z dzieciństwa - oprawa ta była charakterystycznym elementem krajobrazu wielu wrocławskich ulic najczęściej tych, przy których stoją stare kamienice. Najczęściej wisiała obok ORZ 1 (trochę na podobnej zasadzie, jak np. SGSy 204 obok 203, lub czasem jednolampowe OURW obok dwulampowych) . Na niektórych ulicach wisiały na zmianę Miksy i ORZ1. Nie widziałem tych opraw nigdzie indziej poza Wrocławiem. Na dzień dzisiejszy wiadomo mi o trzech egzemplarzach, które jeszcze wiszą i - co ciekawe - wciąż świecą . Są to ulice: Górnicza na Pilczycach, Kniaziewicza i Pułaskiego, przy czym ta oprawa z Pułaskiego, to jedyny, chyba ostatni egzemplarz "kompletny", posiadający pierścień. Co gorsza - najprawdopodobniej on jako pierwszy poleci na złom, ponieważ trwa tam właśnie remont ulicy. Niestety - na co dzień mieszkam w Gdańsku i nie mam jak dogadać się z tymi, co remontują Pułaskiego. Może kogoś, kto jest bliżej to zainteresuje. ;)
Nazbierało się trochę fotek z kolejnych wypraw do Wrocka:
ul. Górnicza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ul. Pułaskiego
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ul. Kniaziewicza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niebawem dorzucę również nocne fotki z Kniaziewicza i Pułaskiego.
Ostatnio edytowano 26 kwietnia 2012, 13:56 przez Marvin24, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Miks Wrocławski

Postprzez Falcon » 26 kwietnia 2012, 13:54

Mnie nazwa "Miks Wrocławski" bardzo się podoba ;)
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Miks Wrocławski

Postprzez lampa123 » 26 kwietnia 2012, 14:19

Jesteś pewien że to nie ORZ-1 któremu zdjęto ten biały pierścień? np. w celu poprawy powierzchni oświetlanej.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Miks Wrocławski

Postprzez Utilizer » 26 kwietnia 2012, 14:35

Co wy opowiadacie? Przecież to na bank jest talerzyk wraz z szklanym kloszem od OBp, a nie żadne poniemieckie oprawy ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Miks Wrocławski

Postprzez qba » 26 kwietnia 2012, 14:44

Te poniemieckie oprawy wyglądały niemal identycznie, tylko komorę osprzętu miały inną. I też były na rtęciówkę 250W.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Miks Wrocławski

Postprzez Marvin24 » 26 kwietnia 2012, 14:47

lampa123 napisał(a):Jesteś pewien że to nie ORZ-1 któremu zdjęto ten biały pierścień? np. w celu poprawy powierzchni oświetlanej.

Być może to był powód, dla którego zdjęto pierścień, jednak pozostaje jeszcze talerz, zaś ORZ 1 miała misę. Nie można wykluczyć, że ściągano misy z ORZ 1 i zakładano talerze pierścienie z - no właśnie z czego? Może OBp (tak mi to wygląda)? Tyle, że musiano to robić na skalę całkiem masową, ponieważ dawniej tych opraw było naprawdę sporo. Niewykluczone, że wrocławscy monterzy coś pokombinowali - podobnie, jak wiele lat później trójmiejscy elektrycy wykombinowali sodowe OURW.
Przy okazji - czy ktoś dysponuje może starymi fotkami Mostu Grunwaldzkiego ? Na bank wisiały tam Miksy
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Miks Wrocławski

Postprzez lumix26 » 26 kwietnia 2012, 20:06

Tak patrząc na fotkę to widzę ze ulica jest modernizowana i zapewne oświetlenie też więc te oprawy wylądują na złomowisku :evil: szkoda - fajnie byłoby odrestaurować i powiesić znowu patrząc na wspaniałe klasyki ;) ale to nierealne :(więc pozostają tylko fotki ;) Dziekuję
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron