Oprawy z Fabryki Żyrandoli Elektrycznych A.Marciniak SA

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Oprawy z Fabryki Żyrandoli Elektrycznych A.Marciniak SA

Postprzez swietlik » 8 listopada 2014, 19:45

Na początek parę poglądowych zdjęć
Obrazek
Obrazek

Ta właśnie oprawa była instalowana jako pierwsza na warszawskich pastorałach. Razem z mechanizmem do opuszczania- windką korbową :!: W latach powojennych została zastąpiona głównie przez OŻk-2.
Oprawa ta w swojej budowie była całkiem inna niż OŻk. Wykonana w całości z blachy, pokryta była z zewnątrz czarną emalią, odbłyśnik od wewnątrz był emaliowany na biało. Oprawka na żarówkę miała możliwość przesuwania na prowadnicach i blokowana była śrubką (tak samo jak w OŻk). Dolna część oprawy -odbłyśnik był mocowany zamkami do korpusu oprawy. Do korpusu też przymocowany był szklany mleczny klosz. Kształt klosza przypominał pierścień, który w dalszej części zmieniał się w odwrócony stożek z otworem na spodzie.
Posiadam taką w kolekcji, w miarę dobrym stanie niestety bez klosza. Niebawem wrzucę parę zdjęć ;)

Może macie jakieś stare zdjęcia gdzie widać tą oprawę :?: Może uda nam się ustalić typ, producenta albo kartę katalogową :mrgreen:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez qba » 8 listopada 2014, 21:12

W przedwojennym Wrocławiu też wystepowały podobne oprawy, tyle że na rtęciówki średnioprężne.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez oskard » 9 listopada 2014, 01:09

Na pewno w "Latarniach Warszawskich" J. Zielińskiego coś jest o tej oprawie - są tam nawet ryciny z wieloma starymi oprawami, ale to raczej reklamówki wyrobów danego producenta sprzed wojny, a nie karty katalogowe, chociaż... muszę sprawdzić - jutro poszukam i dam znać, co znalazłem :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez swietlik » 9 listopada 2014, 18:01

oskard napisał(a):Na pewno w "Latarniach Warszawskich" J. Zielińskiego coś jest o tej oprawie - są tam nawet ryciny z wieloma starymi oprawami, ale to raczej reklamówki wyrobów danego producenta sprzed wojny, a nie karty katalogowe, chociaż... muszę sprawdzić - jutro poszukam i dam znać, co znalazłem :)

Jak coś ciekawego znajdziesz to wrzuć proszę jakies skany ;)

qba napisał(a):W przedwojennym Wrocławiu też wystepowały podobne oprawy, tyle że na rtęciówki średnioprężne.

Całkiem możliwe, w Poznaniu też występowała ta oprawa...produkcja chyba szła na cały kraj

Jeszcze dwa zdjęcia nieznanych opraw, pierwsze było już na forum ;)
Obrazek
Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez amisiek » 11 listopada 2014, 00:44

Identyczna oprawa jest na wielu zdjęciach z Warszawy. Podobnie wyglądała latarnia wykorzystująca lampy łukowe. Jedna taka znajdowała się na pl. Zbawiciela, tak przynajmniej wynikało ze zdjęć, które oglądałem w ośrodku Karta. To musiała być bardzo popularna oprawa w Polsce, znajdowała się na wielu zdjęciach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez swietlik » 12 listopada 2014, 20:18

Kolejne zdjęcia nieznanej oprawy, znalezione w necie ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A to zdjęcie z wnętrza kotłowni w elektrowni na Garbarach:
Obrazek

Na niektórych zdjęciach widać ten charakterystyczny kształt klosza, z pierścienia zmienia się w lejek z otworem na spodzie. Może w końcu ktoś znajdzie jakieś informacje na temat oprawy... bo bezskutecznie szukam i nic :roll:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez qba » 12 listopada 2014, 20:59

Nawet nie wiedziałem, że ten klosz miał od spodu dziurę. Sądziłem, że był zamknięty. Ciekawe, czy te oprawy były żarowe, czy na rtęć?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez latarnik » 12 listopada 2014, 22:06

Jeżeli byłyby na rtęć to obsadzone byłyby lampy średnioprężne, które wraz z osprzętem sprowadzano by np. z Niemiec (już istniała ona tam w tamtych czasach, ale była rzadka). Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest że siedziały tam żarówki...
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez qba » 12 listopada 2014, 23:17

latarnik napisał(a):Jeżeli byłyby na rtęć to obsadzone byłyby lampy średnioprężne, które wraz z osprzętem sprowadzano by np. z Niemiec (już istniała ona tam w tamtych czasach, ale była rzadka). Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest że siedziały tam żarówki...

No właśnie we Wrocławiu w podobnych oprawach przed wojną była rtęć średnioprężna, a Poznań też należał do Niemiec.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenna oprawa z mlecznym kloszem ( prawie jak OŻk)

Postprzez swietlik » 13 listopada 2014, 18:22

Kiedyś udało mi się zdobyć tą oprawę. Jak na swoje lata jest w super stanie :mrgreen: W całości zachowała się oryginalna czarna i biała emalia, jedynie zabezpieczyłem czarnym hammerite ogniska korozji. Miedziane, skorodowane śruby zamieniłem na złote-mosiężne i myślę, że takie pasują.
Jeśli oprawka jest oryginalna z tamtego okresu (a na taką wygląda) to oprawa była raczej na zwykłe żarówki z gwintem E40, w kadłubie oprawy brak miejsca na statecznik. Oprawa była otwarta od spodu (otwór w kloszu) oraz od górnej części. Przy rozgrzanej żarówce powietrze swobodnie przepływało przez wnętrze oprawy, schładzając ją tym samym. Ponad to w kloszu z otworem na dole nie gromadziło się robactwo. Wychodzi na to, że konstrukcja oprawy była przemyślana jak na swoje czasy. Brakuje mi jeszcze łańcuszka, który łączył odbłyśnik z kadłubem oprawy. Po odpięciu dwóch zamków talerzyk sobie dyndał na nim...
Na ostatnim zdjęciu oprawa jest z kloszem :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości