[A 20] ORZ-1

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: ORZ-1

Postprzez swietlik » 20 czerwca 2007, 20:09

Fotka super :D .
Wydaje mi się, że ta ORZ-1 niedługo spadnie. Jak się przypatrzycie to zobaczycie jak się wysuneła obudowa z części nośnej.
Wie ktoś dlaczego robi się skrętke z przewodu zasilającego oprawę???? Czy chodzi o coś w rodzaju zapasu przewodu??
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: ORZ-1

Postprzez Paweł » 20 czerwca 2007, 21:43

Dziękuję :) A zastanawiałem się czy ją zrobić czy nie...
No rzeczywiście odstaje no chyba że tak została zamontowana ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: ORZ-1

Postprzez CDM » 20 czerwca 2007, 22:00

swietlik napisał(a):Fotka super :D .
Wydaje mi się, że ta ORZ-1 niedługo spadnie. Jak się przypatrzycie to zobaczycie jak się wysuneła obudowa z części nośnej.
Wie ktoś dlaczego robi się skrętke z przewodu zasilającego oprawę???? Czy chodzi o coś w rodzaju zapasu przewodu??

Dokładnie, chodzi tu o zapas przewodu, jest to estetyczny sposób i dosc powszechny, ale nie jest bez wad, ponieważ bardzo długa sprężynka ma juz swoją masę i przy podmuchach wiatru, (gdy nie jest do czegos przymocowana) wskutek dużych dragań powoduje łamanie się przewodów przy zaciskach na linii, lub przy gnieździe BNU (zabezpieczeniu)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: ORZ-1

Postprzez swietlik » 21 czerwca 2007, 17:15

CDM napisał(a):
swietlik napisał(a):Fotka super :D .
Wydaje mi się, że ta ORZ-1 niedługo spadnie. Jak się przypatrzycie to zobaczycie jak się wysuneła obudowa z części nośnej.
Wie ktoś dlaczego robi się skrętke z przewodu zasilającego oprawę???? Czy chodzi o coś w rodzaju zapasu przewodu??

Dokładnie, chodzi tu o zapas przewodu, jest to estetyczny sposób i dosc powszechny, ale nie jest bez wad, ponieważ bardzo długa sprężynka ma juz swoją masę i przy podmuchach wiatru, (gdy nie jest do czegos przymocowana) wskutek dużych dragań powoduje łamanie się przewodów przy zaciskach na linii, lub przy gnieździe BNU (zabezpieczeniu)


Wydaje mi się, że na tej fotce (z ORZ-1) przesadzil troche z tym zapasem ;) .
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: ORZ-1

Postprzez mateusz » 2 lipca 2007, 13:36

A kto był producentem oprawy ORZ-1 ? czyżby MESKO a może giżyckie zakłady produkcji oświetlenia Wilkasy , tak samo jak OBs.
Ta oprawa z Wałbrzycha świeci? według mnie to gdzieś na 19 % świeci.... Takie oprawy były chyba też robione na zwykłą żarówkę. Zakłady Wilkasy jeszcze istnieją ?
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ORZ-1

Postprzez KaszeL » 2 lipca 2007, 13:56

Na 19%, jakim cudem to wyliczyłeś? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: ORZ-1

Postprzez mirek » 2 lipca 2007, 15:25

mateusz napisał(a):A kto był producentem oprawy ORZ-1 ? czyżby MESKO a może giżyckie zakłady produkcji oświetlenia Wilkasy , tak samo jak OBs.

Raczej MESKO ale pewnych informacji nie mam.
mateusz napisał(a):Ta oprawa z Wałbrzycha świeci? według mnie to gdzieś na 19 % świeci.... Takie oprawy były chyba też robione na zwykłą żarówkę. Zakłady Wilkasy jeszcze istnieją ?

O takiej oprawie na zwykłą żarówkę nie słyszałem. Zakłady w Wilkasach jeszcze istnieją, jest tam fabryka ES-SYSTEM http://www.es-system.pl/wilkasy
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: ORZ-1

Postprzez OURW » 24 lipca 2007, 17:55

Oto oprawa ORZ1 z bliska. Ma charakterystyczne cechy opraw ORZ2 i ORZ3 - odbłyśniki i tabliczkę. Ta ORZ1 pochodzi z roku 1964. Pomalowałem ją minią, bo oryginalnie to była zardzewiała, a po oczyszczeniu też nie wyglądała ciekawie. Odbłyśniki w bardzo kiepskim stanie. Starałem się jak mogłem, żeby je jakoś wyczyścić ;). Tabliczka słabo czytelna.
Oprawa z blachy stalowej, części powyżej srebrnej nakrętki z żeliwa, odbłyśniki aluminiowe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek





I coś dla fanów lamp sodowych 8-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek





A w częściach wyglądała mniej więcej tak:

Obrazek Obrazek Obrazek
Zachowały się gumowe uszczelki pewnie z lat 60.



Obrazek Obrazek Obrazek
Oprawa wisiała na takim haczyku i takiej śrubie :shock: ; statecznik niestety nieoryginalny.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: ORZ-1

Postprzez neon44 » 24 lipca 2007, 18:07

:o :shock: drogi OURW jesteś cudotwórcą ;) śliczna oprawa, jestem ciekawy jak ją zdobyłeś :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: ORZ-1

Postprzez mirek » 24 lipca 2007, 18:08

OURW napisał(a): Pomalowałem ją minią, bo oryginalnie to była zardzewiała, a po oczyszczeniu też nie wyglądała ciekawie

Ja też maluję swoje oprawy - to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób doprowadzenia ich do porządku. Tylko nie wiem, czy minia to najlepszy pomysł. Oprawy te były oryginalnie pokryte emalią piecową o efekcie młotkowania. Ja raczej wolę oprawy w kolorze szarym. Czerwony moim zdaniem pasuje jedynie do Twojej ORZ-7 (tej stalowej).
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości