zarówki halogenowe

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Re: zarówki halogenowe

Postprzez qba » 23 stycznia 2014, 14:51

DarekG napisał(a):
qba napisał(a):U mojej cioci i wujka są w kuchni na suficie dwa punkty świetlne. Jednym jest żyrandol nad stołem, a drugim była listwa na dwa reflektorki, w których po żarówkach przez długie lata były kompakty, lecz ostatnio listwa ta została zmieniona na oprawę na 2 halogeny. Mój wujek jest takim maniakiem oszczędzania, że w żadnym wypadku nie przejdzie zapalone światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, a do kuchni wchodzi się czasem tylko na chwilę, dlatego kompakty często się przepalały. Wujek w swym oszczędzaniu posunął się do powykręcania żarówek z piekarnika i lodówki, nawet nie wiem, czy mają obecnie w mieszkaniu jakąś zwykłą żarówkę. Chyba jedynie w komórce na rowery, a tak poza tym kompakty i halogeny GU 10. Obecności ledów też nie stwierdziłem.


Dziwny jest troche ten Twój wujek no ale jak zależy mu na oszczędzaniu to niech pozakłada oświetlenie diodowe jak wchodzi na chwile np. Do kuchni. Halogeny na gu10 też pobierają sporo prądu. Lepsze diody niż bez sensu wykręcanie żarówek z lodówki czy piekarnika xD.
Ja tam ogólnie nie przepadam za zwyłymi żarówkami. Halogenowe mi nie przeszkadzają tak jak i kompakty,świetlówki liniowe, kompaktowe czy diody z chęcią zakładam wszystko w zależności od pomieszczenia.

Kiedy rok temu u nich byłem, po długim czasie, to sądziłem ,że zastane ledowe źródła znając podejście wujka do spraw oszczędzania, oraz rozpowszechnienie się lamp ledowych, ale tu nic takiego, na dodatek dotychczasowe oprawy na żarówki w kuchni i w jednym pokoju zostały wymienione na podwójne listewki z halogenami GU10. Kompakty są w żyrandolu w dziennym pokoju i to jakaś taniocha o różowym zafarbie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: zarówki halogenowe

Postprzez Watt » 23 stycznia 2014, 14:59

Ten twój wujek to chyba upadł na głowę, skoro AŻ TAK "oszczędza" :roll:
Watt
 

Re: zarówki halogenowe

Postprzez amisiek » 23 stycznia 2014, 15:31

Ludzie kupują pod wpływem reklam i emocji, a decyzje zakupowe nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
Oszczędność pieniędzy przy wykorzystaniu świetlówek kompaktowych w porównaniu do żarówek jest praktycznie żadna, a skutek jest taki, że mieszkania przypominają ciemne nory oświetlone podłym trupim światłem. Nooo, aaaale oszczędzili... 5zł miesięcznie. No wielki sukces, normalnie nagroda się należy. Ałard! :twisted: A czasami nagroda Darwina!
Dam przykład:
Żyrandol z żarówkami, koszt źródła światła 2zł sztuka, ogólny pobór mocy 240W. Czas świecenia 2 tys h rocznie (gościu oszczędza na prądzie tak samo). Trwałość wyniesie zatem jeden rok - koszt zakupu źródeł 8zł, koszt energii elektrycznej rocznie 2000h x 0,24 kW x 0,48zł/kWh = 238zł ROCZNIE.
YNTELYGENT ten wymienił żarówki na świetlówki kompaktowe 15W w cenie 30zł sztuka. Często je włącza, więc trwałość wyniesie 4 tys h - dwa lata. W przypadku tanich marketowych świetlówek jest to nawet przeszacowane. Koszt zakupu źródeł to 120zł, koszt energii elektrycznej - 2000h x 0,06kW x 0,48zł/kWh = 57,60zł, a zatem koszty TCO wyniosą 177zł rocznie, oszczędność przez rok wyniesie 61zł, czyli 5zł miesięcznie. Czyli DWA TANIE PIWA. Po roku trzeba dodać do tego także koszt zakupu okularów.
O czym my w ogóle mówimy?
Przy tanich lampkach diodowych jest jeszcze gorzej.
Po drugiej stronie mamy źródło, które bezdyskusyjnie ma Ra=100, zaświeca się natychmiast i nie zawiera w ogóle szkodliwej rtęci. Utylizacja jest wręcz prymitywna, szkodliwość dla środowiska praktycznie żadna. Konkurentem jest źródło o badziewnej jakości światła, rozgrzewające się kilkadziesiąt sekund po starcie, a do tego kosztowne w utylizacji - utylizowane razem z elektroniką.
To już lepiej powiesić świetlówki liniowe. Tam można użyć dobrego osprzętu, źródło jest tanie i może mieć jakość światła od przeciętnej (840/865) do rewelacyjnej (965, 950).
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: zarówki halogenowe

Postprzez JeD » 23 stycznia 2014, 15:35

amisiek napisał(a):Ludzie kupują pod wpływem reklam i emocji, a decyzje zakupowe nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
Oszczędność pieniędzy przy wykorzystaniu świetlówek kompaktowych w porównaniu do żarówek jest praktycznie żadna, a skutek jest taki, że mieszkania przypominają ciemne nory oświetlone podłym trupim światłem. Nooo, aaaale oszczędzili... 5zł miesięcznie. No wielki sukces, normalnie nagroda się należy. Ałard! :twisted: A czasami nagroda Darwina!
Dam przykład:
Żyrandol z żarówkami, koszt źródła światła 2zł sztuka, ogólny pobór mocy 240W. Czas świecenia 2 tys h rocznie (gościu oszczędza na prądzie tak samo). Trwałość wyniesie zatem jeden rok - koszt zakupu źródeł 8zł, koszt energii elektrycznej rocznie 2000h x 0,24 kW x 0,48zł/kWh = 238zł ROCZNIE.
YNTELYGENT ten wymienił żarówki na świetlówki kompaktowe 15W w cenie 30zł sztuka. Często je włącza, więc trwałość wyniesie 4 tys h - dwa lata. W przypadku tanich marketowych świetlówek jest to nawet przeszacowane. Koszt zakupu źródeł to 120zł, koszt energii elektrycznej - 2000h x 0,06kW x 0,48zł/kWh = 57,60zł, a zatem koszty TCO wyniosą 177zł rocznie, oszczędność przez rok wyniesie 61zł, czyli 5zł miesięcznie. Czyli DWA TANIE PIWA. Po roku trzeba dodać do tego także koszt zakupu okularów.
O czym my w ogóle mówimy?
Przy tanich lampkach diodowych jest jeszcze gorzej.
Po drugiej stronie mamy źródło, które bezdyskusyjnie ma Ra=100, zaświeca się natychmiast i nie zawiera w ogóle szkodliwej rtęci. Utylizacja jest wręcz prymitywna, szkodliwość dla środowiska praktycznie żadna. Konkurentem jest źródło o badziewnej jakości światła, rozgrzewające się kilkadziesiąt sekund po starcie, a do tego kosztowne w utylizacji - utylizowane razem z elektroniką.
To już lepiej powiesić świetlówki liniowe. Tam można użyć dobrego osprzętu, źródło jest tanie i może mieć jakość światła od przeciętnej (840/865) do rewelacyjnej (965, 950).


W pełni popieram, dlatego nie bawię się w halokita, bo drożej mnie wyjdzie wymiana Topika, niż wstawienie zwykej żarówki :D :lol:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zarówki halogenowe

Postprzez Watt » 23 stycznia 2014, 15:51

To załóż eski, a paczka 10 topików 16A kosztuje 4zł, czyli jeden bezpiecznik jest dużo tańszy niż halogen.
Watt
 

Re: zarówki halogenowe

Postprzez JeD » 23 stycznia 2014, 16:01

Watt napisał(a):To załóż eski, a paczka 10 topików 16A kosztuje 4zł, czyli jeden bezpiecznik jest dużo tańszy niż halogen.


Ta, w skrzynce wspólnej na 2 domy 100m od domu :D , halokit gorzej światło rozprasza, i jest drogi :mrgreen:, w porównaniu do żarówy, takie pseudo oszczędzanie.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zarówki halogenowe

Postprzez Watt » 23 stycznia 2014, 16:04

XXXJeDXXXX napisał(a):
Watt napisał(a):To załóż eski, a paczka 10 topików 16A kosztuje 4zł, czyli jeden bezpiecznik jest dużo tańszy niż halogen.


Ta, w skrzynce wspólnej na 2 domy 100m od domu :D , halokit gorzej światło rozprasza, i jest drogi :mrgreen:, w porównaniu do żarówy, takie pseudo oszczędzanie.

To co za problem? Telefon do elektryka i ci zrobi ;) Halogen lepiej rozprasza światło, kosztuje 2 zł więcej niż żarówka i daje chłodniejsze światło, a nie takie przymulające jak żarówka ;)
Watt
 

Re: zarówki halogenowe

Postprzez JeD » 23 stycznia 2014, 16:08

Watt napisał(a):
XXXJeDXXXX napisał(a):
Watt napisał(a):To załóż eski, a paczka 10 topików 16A kosztuje 4zł, czyli jeden bezpiecznik jest dużo tańszy niż halogen.


Ta, w skrzynce wspólnej na 2 domy 100m od domu :D , halokit gorzej światło rozprasza, i jest drogi :mrgreen:, w porównaniu do żarówy, takie pseudo oszczędzanie.

To co za problem? Telefon do elektryka i ci zrobi ;) Halogen lepiej rozprasza światło, kosztuje 2 zł więcej niż żarówka i daje chłodniejsze światło, a nie takie przymulające jak żarówka ;)


0,1 K kelvina, dużo Ci da. Nie będę pakował w takie skrzynki, nie wiem ile będę jeszcze tam mieszkał, całe osiedle ma takie, i nikt w to dokładać nie dokłada. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zarówki halogenowe

Postprzez Watt » 23 stycznia 2014, 16:12

Mogę zrobić zdjęcie z halogenem i żarówką, halogen 70W z Piły daje światło ok. 3500K.
Watt
 

Re: zarówki halogenowe

Postprzez FOX » 23 stycznia 2014, 16:14

Tak tylko amisiek pisał o kompaktach i tanich ledach a nie halogenach. Dobrej jakości halogen przy oprawie umieszczonej z daleka od wstrząsów potrafi spokojnie świecić 2 lata więc można powiedzieć że koszty i tak się wyrównają a światła mamy odrobinę więcej jak przy żarówce.
Tak jeszcze nawiązując do tej dyskusji o super modernizacjach oświetlenia za pomocą najtańszego kompakta jak dla mnie jest to totalna wiocha kupowanie badziewia firmy krzak które ma moc 15w a świeci jak żarówka 40w różowawym światłem. To samo się tyczy tanich ledów "no name" które często nawet przez forumowiczów stosowane są jako "super" zamienniki żarówek. Moim zdaniem szkoda oczu i pieniędzy dla tej pseudomodernizacji, a argument typu iż kogoś może nie stać na zakup lepszego źródła można łatwo obalić. Wystarczy porównać trwałość i koszt zakupu taniej lampki do tej z wyższej półki która świeci zdecydowanie lepiej i dłużej i możemy sobie w prosty sposób obliczyć oszczędność
Tak więc jak już wymieniać to warto inwestować w lampki z wyższych półek, lub pozostać przy oświetleniu żarowym.

ps nie ma takiego źródła o nazwie halokit, kit to był kiedyś w oknach
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron