Żarówka ultrafioletowa

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Żarówka ultrafioletowa

Postprzez qba » 18 kwietnia 2008, 20:26

Gdzieś widziałem w necie zdjęcie takiej żarówki. Była to zwykła żarówka, tylko że miała przezroczystą fioletową bańkę. Kiedyś pamiętam jak w dzieciństwie byłem z babcią w jednym ośrodku i w chyba jakiejś świetlicy zauważyłem zwykłą przezroczystą żarówkę co świeciła na fioletowy kolor. Wyglądało to dość paskudnie. Babcia tłumaczyła mi, że ona tak świeci, bo jest stara i niedługo się przepali, a ja teraz skojarzyłem, że mogła to być żarówka ultrafioletowa. Czy ktoś coś wie na ich temat?
Ostatnio edytowano 27 sierpnia 2018, 19:50 przez qba, łącznie edytowano 2 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez rtęciówka » 18 kwietnia 2008, 20:27

Te żarówki wcale nie wytwarzają UV. Sprawdzałem to przy użyciu banknotów (znaki wodne).
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez cieszyn » 19 kwietnia 2008, 00:36

Ale kiedyś były takie!

Pamiętam, jak byłem w przedszkolu, to pani higienistka co jakiś czas brała nas na "naświetlanie" - głównie w zimie, gdy ultrafioletu jest mało na dworze

Siadaliśmy na krzesełkach w pokoju, na oczy dawali specjalne ciemne okulary i było "opalanie"
Lampa była w takiej dużej oprawie, jak kiedyś były u dentysty, na stojaku i była wysoka na jakieś 1,8 m

Kto wie, może to już wtedy cieszyn łyknął bakcyla oświetleniowego ??? ;) :shock: :roll: :roll:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez andrzejlisek » 19 kwietnia 2008, 11:21

Ja kiedyś miałem taką żarówkę UV jak na tej aukcji, tylko, że firmy Paulman:

http://www.allegro.pl/item342671806_zar ... niej_.html

Jeśli chodzi o efekty specjalne, to ta żarówka to oszustwo (jeśli chodzi o opis na aukcji). Białe przedmioty świecą bardzo słabo, już lampa żarowo-rtęciowa w szkle Wooda jest lepsza. Według moich prób, z tej żarówki się wydobywa UV-A, ale na bardzo nikłym poziomie. W zaciemnionym pomieszczeniu da się w tej żarówce dostrzec tekst zapisany długopisem z tuszem UV.

Ja kiedyś słyszałem, że w szpitalach używało się żarówek w fioletowej bańce jako lampy bakteriobójcze (pewnie, jak nie znano świetlówek bakteriobójczych), ale nie potwierdzę, czy to prawda, chociaż wydaje mi się, że to nieprawda.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez qba » 19 kwietnia 2008, 16:19

Ta co ja ją widziałem przed laty była w zwykłą domową oprawę z kloszem wkręcona. To było w jakiejś chyba świetlicy, czy coś tego typu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez cieszyn » 19 kwietnia 2008, 17:44

andrzejlisek napisał(a):Ja kiedyś miałem taką żarówkę UV jak na tej aukcji, tylko, że firmy Paulman:

http://www.allegro.pl/item342671806_zar ... niej_.html

Jeśli chodzi o efekty specjalne, to ta żarówka to oszustwo (jeśli chodzi o opis na aukcji). Białe przedmioty świecą bardzo słabo, już lampa żarowo-rtęciowa w szkle Wooda jest lepsza. Według moich prób, z tej żarówki się wydobywa UV-A, ale na bardzo nikłym poziomie. W zaciemnionym pomieszczeniu da się w tej żarówce dostrzec tekst zapisany długopisem z tuszem UV.

Ja kiedyś słyszałem, że w szpitalach używało się żarówek w fioletowej bańce jako lampy bakteriobójcze (pewnie, jak nie znano świetlówek bakteriobójczych), ale nie potwierdzę, czy to prawda, chociaż wydaje mi się, że to nieprawda.


Ależ prawda, prawda.
W szpitalach i przychodniach używało się i używa się chyba nadal lamp bakteriobójczych - musiałby to potwierdzić ktoś z medycyny lub mający kogoś w służbie zdrowia - nie ma kto kogo z rodziny takich znajomości, żeby o to dopytać?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez andrzejlisek » 19 kwietnia 2008, 22:15

Ciekawy, czy jest możliwe otrzymanie luminoforu, który pochłania światło widzialne oddając w zamian promienie UV-C. Jeżeli tak, to możliwe, że takim luminoforem pokrywa się bańki tych żarówek. Jeżeli bańka to tylko filtr, który nie dokłada jakiegokolwiek promieniowania poza to, które wydobywa się z żarnika, to skuteczność promiennika nie będzie większa niż zwykła, silna żarówka.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez KaszeL » 20 kwietnia 2008, 15:58

cieszyn napisał(a):Ależ prawda, prawda.
W szpitalach i przychodniach używało się i używa się chyba nadal lamp bakteriobójczych - musiałby to potwierdzić ktoś z medycyny lub mający kogoś w służbie zdrowia - nie ma kto kogo z rodziny takich znajomości, żeby o to dopytać?


Oczywiście. Z tym, że są to nie pokryte luminoforem świetlówki promieniujące UV-C. Żarówek ultrafioletowych się raczej nie używa :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez andrzejlisek » 20 kwietnia 2008, 17:10

Właśnie w momencie opracowania promiennika UV-C w postaci świetlówki, która jest lepsza, od żarówki, żarówki bakteriobójcze straciły znaczenia i stosuje się tylko świetlówki.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Żarówka ultrafioletowa

Postprzez moog » 8 kwietnia 2009, 19:08

Ja dzisiaj kupiłem żarówkę UV Omnilux mocy 75W. Rzeczywiście, nie daje ona UV, nie widać w jej świetle znaków na banknotach.
Załączniki
S6300177.JPG
S6300177.JPG (97.31 KiB) Przeglądane 2282 razy
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Następna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości