Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez cieszyn » 10 czerwca 2009, 08:23

podaję za: http://dom.wp.pl/artykul/czy_zarowka_laserowa_zastapi_tradycyjna,709.html?page=2&

Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Laserowa_zarowa.jpg
Laserowa_zarowa.jpg (16.17 KiB) Przeglądane 1789 razy



Kiedy zaczęliśmy przyzwyczajać się do myśli, że z naszych mieszkań znikną wkrótce zwyczajne żarówki i zastąpią je energooszczędne wymienniki naukowcy oznajmili, że wynaleźli prosty i tani sposób na ekologiczne „podrasowanie” żarówek. Użycie lasera pozwoli im rywalizować ze świetlówkami!

Czyżby za wcześnie obwieszczono koniec tradycyjnej żarówki? Ta klasyczna, która niewiele zmieniła się od jej wynalezienia w XIX wieku, zużywa tylko 5 proc. energii na światło, resztę traci na emisję ciepła. Dlatego przegrywa z nowoczesnymi źródłami światła np. oświetleniem halogenowym czy diodowym, które jest nie tylko bardziej wydajne, ale też przyjazne dla środowiska.

Z tych powodów świat powoli odchodzi od zwyczajnych, bulwiastych żarówek. Od września nie kupimy już 100 watowych, a tych także kolorowych i matowych. Wycofywanie ich z rynku powinno odbywać się stopniowo, według planów w 2016 roku na terenie Unii Europejskiej już ich nie kupimy. Czy przełomowy wynalazek zahamuje ten proces?

Laserowy „tuning” , który przeprowadzili naukowcy z University of Rochester polegał na potraktowaniu wolframowego drucika zwykłej żarówki ultrakrótkimi impulsami laserowymi liczonymi w femtosekundach. Dzięki temu stworzyły się w nim mikro- i nanostruktury, które spowodowały gwałtowny wzrost efektywności świecenia. Zmniejszyła się przy tym ilość zużywanego prądu. Naukowcy sami przyznają, że są nieco zaskoczeni tak spektakularnym efektem działania lasera.
Ogromną zaletą jest także mało skomplikowana obsługa takiego urządzenia. Laser można podłączyć do zwykłego gniazdka Światło uzyskane w ten sposób będzie miało taki sam odcień i barwę jak bez wcześniejszego ulepszenia. Na pewno to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie lubią zimnej barwy emitowanej przez świetlówki.

Poza tym świetlówka ma też jeszcze jedną wadę - jej światło jest mocno rozproszone. Dla osób niedowidzących często okazuje się za słabe. A udoskonalona wersja będzie pozbawiona tego mankamentu. Poza tym, gdyby ekologiczny model zwykłej żarówki trafił do sprzedaży powinien być atrakcyjną cenowo alternatywą dla istniejących na rynku energooszczędnych wymienników.


No no, ciekawe bardzo!
Ja jestem za.
Oby odnowione żarówy dzięki temu wynalazkowi nie odeszły tak szybko do lamusa 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez DocBrown » 10 czerwca 2009, 08:40

Ciekaw jestem, czy trwałość żarnika nie spadnie drastycznie po takim tuningu :roll:

P.S. Troche myląca nazwa "żarówka laserowa" :lol: To się powinno nazywać "laserowy tuning żarówek" albo "podnoszenie skuteczności świetlnej żarówek za pomocą lasera" :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez Gamaliel » 10 czerwca 2009, 13:29

Tradycyjnie nie wierzę w artykuły pod którymi nikt nie jest podpisany z imienia lub nazwiska, lub nie jest podane wiarygodne źródło.
Gamaliel
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 stycznia 2008, 21:06

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez cieszyn » 10 czerwca 2009, 20:17

Gamaliel napisał(a):Tradycyjnie nie wierzę w artykuły pod którymi nikt nie jest podpisany z imienia lub nazwiska, lub nie jest podane wiarygodne źródło.


I racja i nie

To, że nie ma źródła, nie znaczy, że wiadomość jest fałszywa
Obecne czasy sprzyjają kopiowaniu wiadomości i szybkiej propogacji przez np. Internet

Poczekajmy, jeśli ten wynalazek coś faktycznie znaczy, wkrótce o nim usłyszymy, jeżeli nie, to będzie cisza :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez qba » 12 czerwca 2009, 15:18

Ja byłbym za. Jakoś do żarówek mam sentyment, znacznie większy niz do świetlówek. Szczególnie do matowych, których produkcja ma sie zkończyc jako pierwszych. Na szczęście kilkanaście lat temu zaopatrzyłem sie w matowe żarówki POlamp Pabianice 100w i mam je do dziś, całkiem nowe, w oryginalnych pudełkach. Ale chętnie przyjąłbym jeszcze więcej.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez andrzejlisek » 12 czerwca 2009, 15:43

Według mnie światło żarowe wydaje się być lepsze od światła świetlówek, mimo, że światło świetlówek nie jest złe.

Ja też jestem ciekaw, co wyjdzie z tej żarówki ulepszanej laserowo.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Czy żarówka laserowa zastąpi tradycyjną?

Postprzez cieszyn » 12 czerwca 2009, 16:58

andrzejlisek napisał(a):Według mnie światło żarowe wydaje się być lepsze od światła świetlówek, mimo, że światło świetlówek nie jest złe.

Ja też jestem ciekaw, co wyjdzie z tej żarówki ulepszanej laserowo.


:arrow: andrzejlisek, quba Podpisuję się pod Waszym zdaniem CZTEREMA RĘCYMA! To jest to! :mrgreen:

Mam w pamięci ciekawą historię żarówki, z pewnej starej z 1938 r książki, są tam pasjonujące etapy fabrykowania (czyt.: produkcji) pierwszych żarówek, ona przechodziła takie etapy technologiczne, o których dziś nie mamy nawet pojęcia!
Warto zachować ulepszoną laserem żarówkę dla następnych pokoleń (o ile ten eksperyment da efekty produkcyjne na dużą skalę) !
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron