Żarówki GLOB

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Żarówki GLOB

Postprzez qba » 19 września 2007, 17:30

Żarówki Glob to dekoracyjne żarówki z dużą mleczną bańką, w trzech wymiarach(jak dobrze pamiętam średnice baniek to 90mm, 120mm i 150mm). W Polsce jako pierwszy zaczął produkować je Polam Piła w 1991r. Ale wcześniej były produkowane m.in przez Narvę, Osram i Privileg. W Niemczech były produkowane nie tylko z mleczną bańką, ale też z tzw. Bursztynową. Kulista bańka miała kolor i fakturę jak bursztyn, i lekko prześwitywał przez nią żarnik żarówki. W Polsce takie chyba nie były robione, ale były też z przezroczystą lu matową bańką. Jednak rzadko spotykane. Żarówki Glob wyróżniają sie spośród innych tez trwałością - świecą 3000h.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki GLOB

Postprzez Paweł » 19 września 2007, 17:56

Nie mam z tą żarówką miłego doświadczenia ;) Pewnego dnia gdy zapalałem światło w kuchni to żarówka przepaliła się z hukiem i bańka odpadła rozsypując się w drobny mak na terakocie :mrgreen: Szkło było dosłownie wszędzie... :|
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żarówki GLOB

Postprzez qba » 19 września 2007, 20:06

też słyszałem, że komuś taka bańka odpadła, a gwint został w oprawce, ale ja mimo że miałem kilka takich żarówek w domu, nic takiego sie nie zdarzyło.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki GLOB

Postprzez KaszeL » 19 września 2007, 21:17

Ta żarówy wyglądają całkiem dobrze, ale niestety nie w każdej oprawie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki GLOB

Postprzez CDM » 20 września 2007, 16:13

jeśli chodzi o walor dekoracyjny tego źródła, to ok, zreszta produkuje sie też wiele innych typów żarowek dekoracyjnych. Jednak mam wrazenie,że jeśli chodzi o skuteczność świetlną tej żarówki, to raczej tak sobie..mleczna, duża bańka wyprodukowane światło dość mocno pochłania..Jeśli komus zależy na jaśniejszym oświetleniu żarówkami, tych lamp nie polecam. A pamięta ktoś może inne rodzaje żarówek fasonowych, tzn kształty baniek?? Kiedyś produkowano ich więcej, niektóre były nawet tubularne, kształtem to było coś między rtęciówką w WLSem. Dodam,że w latach 80tych produkowane były też GLOB-y czerwone,,były używane na ulicach w podświetlanych słupkach, które oznaczają początek wysepki.W Poznaniu wówczas te oprawy przypominały takie małe latarenki morskie, te kolorowe zarówki świetnie się w nich spisywały
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki GLOB

Postprzez qba » 20 września 2007, 17:22

Pamiętam żarówki z serii fason. Było ich kilka kształtów. Takie podobne do rtęciówek, Oraz podobne do żarówek Soft, ale ze znacznie większą bańką. Były tez spłaszczone, w kształcie żarówki reflektorowej, ale całe mleczne i większe. Produkował je chyba Helios i może produkuje nadal. Często stosowano je w żyrandolach bez kloszy. Czerwonych Globów jakoś nie kojarzę. Jeśli chodzi o strumień światła tej żarówki, to rzeczywiście jest go mniej niż z tradycyjnej żarówki tej samej mocy, i są one rzeczywiście tylko dekoracyjne. Dobrze wyglądaja w otwartych oprawach kuchennych, gdzie tradycyjna żarówka mogłaby oślepiać.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki GLOB

Postprzez CDM » 20 września 2007, 21:08

Nie dodałem,że te czerwone GLOBy były przezroczyste, fajnie wyglądały w tej kuli świecące włókna
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki GLOB

Postprzez qba » 20 września 2007, 21:14

Czy był to standardowy żarnik, jak w żarówce? czy jakiś inny, nietypowy. Bo spotkałem się z żarówką - promiennikiem podczerwieni. Była nieco większa niż tradycyjna i miała fantazyjnie pozwijany żarnik. Wkręcona była do dwużarówkowej plafoniery z Wilkas razem ze zwykłą żarówką.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki GLOB

Postprzez CDM » 21 września 2007, 12:20

qba napisał(a):Czy był to standardowy żarnik, jak w żarówce? czy jakiś inny, nietypowy. Bo spotkałem się z żarówką - promiennikiem podczerwieni. Była nieco większa niż tradycyjna i miała fantazyjnie pozwijany żarnik. Wkręcona była do dwużarówkowej plafoniery z Wilkas razem ze zwykłą żarówką.

z tego co pamiętam, żarnik był typowy, ale nigdy takiej żarówki nie miałem w ręce, poza tym..to już było dawno, a ja byłem mały ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki GLOB

Postprzez swietlik » 14 października 2007, 10:38

CDM napisał(a):A pamięta ktoś może inne rodzaje żarówek fasonowych, tzn kształty baniek?? Kiedyś produkowano ich więcej, niektóre były nawet tubularne, kształtem to było coś między rtęciówką w WLSem.

Chodzi Ci mniej więcej o taki kształt??
Obrazek
Miałem raz taką żarówkę. Pokryta na biało, moc chyba 75W, gwint E27. Kupiłem ją właśnie z uwagi na kształt zbliżony do rtęciówki :) Co się z nią stało to nie mam pojecia... :roll:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości