Żarówki

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Re: Żarówki

Postprzez moog » 20 lutego 2008, 23:07

Ja mam te starsze wersje, bez wielojęzycznych napisów.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Żarówki

Postprzez moog » 20 lutego 2008, 23:08

A czy ktoś z Was widział taką żarówkę :mrgreen: :?:
http://allegro.pl/item299714879_zarowka ... wojna.html
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Żarówki

Postprzez battery » 20 lutego 2008, 23:15

To manierka nie żarówka. Co do tych pabianice - zrób foto górze opakowań to samo pila. Zrób też fotki żarówek. Toż to klasyki.
battery
 

Re: Żarówki

Postprzez qba » 21 lutego 2008, 15:58

też mam troche żarówek z Pabianic. Z tym nowszym pudełkiem z rysunkami opraw wnętrzowych. Polamp Piła kiedyś wszystkie pudełka robił z okienkiem. A Pabianice juz na początku lat 90 robili pastelowe żarówki soft. Moc widziałem tylko 40 i 60 w i odpowiednio były w zielonym i czerwonym pudle, niczym nie różniącym się od standardowego. softy Polampu miały mosiężny gwint, kształt jak Philips Softone, ale lekko przez bańkę prześwitywał C-kształtny żarnik. Sam miałem kilka takich żarówek. To były czasy, a nie jak teraz wszędzie tylko kloaczne Tungsram Mini. Stosują je u mnie w wieżowcach do oświetlania klatek schodowych. Wszystkie mają obleśnie zwisłe dwuskrętki, z czym nie spotkałem sie w 2skrętkach z Piły.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez CDM » 21 lutego 2008, 18:55

Żarówki z nowych produkcji najogólniej mówiąc są do chrzanu, nie to, co było kiedyś. Nie ma chyba ju ż teraz firmy, która by produkowała solidne żarówki. Wszystkie po krótkim okresie eksploatacji się przepalają, tak samo te droższe i te tanie. Ja żarówek wymieniam miesięcznie po 60 lub więcej, mam kilka bloków w eksploatacji. Próbowałem już chyba prawie wszystkiego, nawet tych Spectrum, wszystko to jedna wielka kicha.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki

Postprzez swietlik » 21 lutego 2008, 20:44

CDM napisał(a):Żarówki z nowych produkcji najogólniej mówiąc są do chrzanu, nie to, co było kiedyś. Nie ma chyba ju ż teraz firmy, która by produkowała solidne żarówki. Wszystkie po krótkim okresie eksploatacji się przepalają, tak samo te droższe i te tanie. Ja żarówek wymieniam miesięcznie po 60 lub więcej, mam kilka bloków w eksploatacji. Próbowałem już chyba prawie wszystkiego, nawet tych Spectrum, wszystko to jedna wielka kicha.

To musisz zamiast żarówek powkręcać kompaktowe świetlówki zintegrowane ale markowe i przed wkręceniem gwint posmarować klejem lub silikonem ;) widziałem już takie patenty. Świetlówkę idzie wykręcić ale metalowy gwint zostaje w oprawce :roll:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki

Postprzez battery » 21 lutego 2008, 21:11

Kapną się i zabiorą z oprawą a potem rozpuszczalnik i wykręcą.
battery
 

Re: Żarówki

Postprzez CDM » 22 lutego 2008, 12:42

swietlik napisał(a):
CDM napisał(a):Żarówki z nowych produkcji najogólniej mówiąc są do chrzanu, nie to, co było kiedyś. Nie ma chyba ju ż teraz firmy, która by produkowała solidne żarówki. Wszystkie po krótkim okresie eksploatacji się przepalają, tak samo te droższe i te tanie. Ja żarówek wymieniam miesięcznie po 60 lub więcej, mam kilka bloków w eksploatacji. Próbowałem już chyba prawie wszystkiego, nawet tych Spectrum, wszystko to jedna wielka kicha.

To musisz zamiast żarówek powkręcać kompaktowe świetlówki zintegrowane ale markowe i przed wkręceniem gwint posmarować klejem lub silikonem ;) widziałem już takie patenty. Świetlówkę idzie wykręcić ale metalowy gwint zostaje w oprawce :roll:
Ja już po części i tak powkręcałem kompakty, ale tylko tam, gdzie jest utrudniony dostęp, albo w mlecznych kloszach
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki

Postprzez battery » 22 lutego 2008, 21:15

Co do tych kolorowych z pabianic - pamiętam jak miałem taką czerwoną 40W. Możesz zrobić foto opisu kartonu żarówek pabianice kolorowych oraz napisów na żarówkach przy przezroczystych tejże firmy? Co do innych ciekawostek - pamiętam jak miałem pila 25w czerwone w brązowych pudełkach - pierwsza wersja ze stemplem u góry, druga z napisami w 4 językach u góry trzecia z napisami z boku w wielu językach. Co ciekawe ta ostatnia była wyprodukowana w Pabianicach mimo kartonika z Piły i napisu jak na żarówkach Pila. W tych wersjach z wielojęzycznym opisem bańki pisało na dolnej ściance obok kodu kreskowego Kossaka 150 Piła a na kolorowych inna ulica i Pabianice. Co ciekawe te z 4 języcznym opisem miały znak B w trójkącie u góry przy tym opisie a te nowsze przy kodzie od spodu. Miałem też czerwone kulki 15W również z Pabianic. Opakowanie szare było i rysunek żarówki wypełniony kolorem, jaki miała żarówka. Co ciekawe najnowsze nawet 25w miały zygzakowaty żarnik. Potem pamiętam miałem tungsramy czerwone 15-40w (kulki były mniejsze) philips partytone i philips reflektorek czerwony aż wreszcie mam świetlówki czerwone T8.
battery
 

Re: Żarówki

Postprzez cieszyn » 22 lutego 2008, 22:21

Nabyłem przedwojenną książkę o lampach i oprawach.
JEst tam tak ciekawie opisana historia zwykłej żarówki, było ich wiele odmian, w tym gazowe, sam drut świecący ewoluował od różnych materiałów, nim wynaleziono skrętkę wolframową - może kiedyś coś z niej tu zamieszczę - o ile chcecie?
Ostatnio edytowano 23 lutego 2008, 21:24 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości