Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez rtęciówka » 18 sierpnia 2014, 22:00

Zrobiłem sobie ostatnio rowerową wycieczkę od Świnoujścia do Helu wzdłuż wybrzeża (większość szlakiem R10 ale nie wszystko, razem 550km) i zwiedziłem po drodze parę latarni morskich. O źródłach światła w nich już w zasadzie w tym wątku wszystko zostało powiedziane więc żeby urozmaicić relację zamieszczam też fotki samych latarni oraz tego co z nich widać, w końcu większość ludzi wchodzi na górę po to aby popodziwiać widoki a nie żarówki chociaż żarówki w latarniach w których można się im bliżej przyjrzeć wywołują nie mniejszy podziw :)

Latarnia morska w Świnoujściu, jedyna świecąca światłem białym i czerwonym i jednocześnie najwyższa na polskim wybrzeżu a w zasadzie tylko widok z niej, niestety do laterny która jest wyżej od tarasu wejść nie można :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Latarnia morska Niechorze, cały kompleks mieszkalny dla dwóch rodzin latarników:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest wstęp na taras to nie ma wstępu do laterny i na odwrót - to chyba norma nie licząc Rozewia. Jedna opcja lepsza dla miłośników widoków - otwarty taras, można poczuć wiatr na własnej skórze i nie ograniczają nas szyby utrudniające fotografowanie krajobrazu, druga dla nas czyli miłośników tego co w latarni świeci. Niestety Niechorze bardziej zadowoli tych pierwszych bo tego co na górze świeci nie idzie w żaden sposób podpatrzeć...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to już plaża w Kołobrzegu i widoczna świecąca latarnia, wysyła światło błyskowe - światło 1s i przerwa 2s, na zdjęciu tego oczywiście nie widać ;)
Obrazek

I z bliska, niestety na górze nie byłem, wiadomo że latarnie są udostępnione do zwiedzania jedynie w dzień kiedy nie świecą ;)
Obrazek

Gąski, na górze też nie byłem bo akurat była godzinna przerwa a wcześniej deszcz i nie było czasu czekać.
Obrazek

Jarosławiec - idealna latarnia dla miłośników i żarówek i krajobrazów - laterna i taras widokowy na jednym poziomie więc można sobie wszystko obejrzeć :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czołpino, sama latarnia niska ale za to zbudowana wysoko, trzeba do niej dojść kawałeczek pod łagodną górkę ;)
Obrazek

Tutaj już coś w laternie można dostrzec - wielką soczewkę Fresnela. Oznacza to że najprawdopodobniej źródłem światła jest tu zwykła żarówka umieszczona w jej ognisku, tak jak na Helu (o tym później):
Obrazek

Widać Wydmę Czołpińską przez którą tego samego dnia zaraz po zejściu z latarni musieliśmy przejść z rowerami i jechać plażą 24km aż do Łeby :P
Obrazek

Latarnia morska Stilo w miejscowości Osetnik:
Obrazek

Tu widać jeszcze mniej niż w Niechorzu...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok światła latarni morskiej w Rozewiu z pola namiotowego w Karwi, żółta plamka pośrodku zdjęcia (w rzeczywistości błysk 0,1s, przerwa 2,9s):
Obrazek

I sama latarnia do której dotarliśmy następnego dnia. Całość wraz z dwoma budynkami stanowi Muzeum Latarnictwa z którego zdjęcia już w tym wątku są ;)
Obrazek

Obrazek

Taras położony niżej, na szczycie murowanej części wieży:
Obrazek

I wnętrze klimatyzowanej laterny umieszczonej na samym szczycie, w części dobudowanej gdy lasy otaczające latarnię zaczęły przysłaniać jej światło:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Latarnia morska w Helu:
Obrazek

Laterna również klimatyzowana, źródło światła bardziej klasyczne. Ta latarnia wysyła światło izofazowe to znaczy równy czas świecenia i przerwy - 5s światło i 5s przerwa, odbywa się to zapewne przez ciągłe zapalanie i gaszenie żarówki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez Watt » 19 sierpnia 2014, 11:58

Fajne, ja miałem okazję być tylko na latarniach w Niechorzu, Gąskach i w Stilo ;)
Watt
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez qba » 19 sierpnia 2014, 21:17

Miałem kiedyś mały, rozkładany albumik o latarniach morskich polskiego wybrzeża. Było zdjęcie i opis historii każdej z nich. Ja byłem tylko na latarni w Kołobrzegu i Gąskach. W Kołobrzegu jest układ optyczny z kilkoma reflektorami (podobny jak w Jarosławcu, miałem gdzieś jeden przepalony), zaś w Gąskach olbrzymie żarówki. Jedyną nieczynną latarnią jest zdaje się ta w Gdańsku Nowym Porcie, którą ostatecznie zaciemniono bodajże w 1984r.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez amisiek » 31 sierpnia 2016, 20:57

Taka fajna relacja, ja byłem w tym roku tylko w Rozewiu. Tutaj jak zwykle aparat Fresnela z wielką żarówą w środku
Obrazek
plus mechanizm stołu obracającego tym apartem
Obrazek
reostat (potencjometr dużej mocy) - do żarówki? do silnika?
Obrazek

teraz coś współczesnego - zasilanie normalne i awaryjne latarni
Obrazek

mechanizm obrotowy stołu - ta elektronika i mechanika jest zrobiona na całe dziesięciolecia pracy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ten stół jest już dobrze obfotografowany, ale uwierzcie - lubię tę konstrukcję
Obrazek
Obrazek
fantastyczna precyzja
Obrazek
Obrazek

kto z was miał okazję widzieć Rozewie w nocy przy minimalnym zamgleniu lub deszczu ten od razu doceni potęgę tego światła.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez famabud » 31 sierpnia 2016, 23:36

Robi wrażenie to prawda. :)

Kilka miesięcy temu w teleexpressie mówili o jednej z polskich latarni które zmodernizowano do... Lampy MH. Nie mogłem znaleźć potem tego felietonu. :/
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez kubaxxx » 10 października 2016, 20:33

Chodzi o latarnię w Świnoujściu,stare żarówki 4,2 kW żarowe wymieniono na lampy metalohalogenowe 1kW.Tutaj jest o tym artykuł:
http://www.latarnie.com.pl/index.php?op ... 10&lang=pl
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez trojmiejski » 10 października 2016, 20:59

Zastosowanie MH jest nietypowe jak na latarnię morską.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości