Historia pewnej klatki schodowej 1997-2007

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Historia pewnej klatki schodowej 1997-2007

Postprzez qba » 3 stycznia 2008, 20:17

Po raz pierwszy odwiedziłem klatkę schodową tego dwupiętrowego budynku mieszkalnego we Wrocławiu, wybudowanego w latach 20 ub. w. w lipcu roku 1997. na parterze była słabo swiecąca kanałówka, na pierwszym piętrze zaś oprawa która bardzo mi się spodobała. Miała kształt płaskiego talerza, a żarówka była nieosłonięta. Zawieszona pod samym sufitem, miała starą oprawkę, z porcelanką i chyba pochodziła jeszcze z przed wojny.na dodatek była w niej żarówka 75w, polamp, matowa, z C-kształtnym żarnikiem i mosiężnym gwintem, wyprodukowana w 1992r (dokładnie przeczytałem pieczątkę) Na 2gim piętrze Była zamontowana stara plastikowa plafoniera, podobna do Leny, ale większa i chyba nie polskiej produkcji. Kolejny raz zjawiłem się tam w czerwcu 1998r. Przez cały rok zastanawiałem się, czy t5ak obejrzana prze ze mnie zarówka jeszcze świeci, czy juz się przepaliła. Miałem związane z tym sny, przeważnie że wkkręcili tam 60tke z Piły z 2skrętką i oczywiście pzrezroczystą. Jednak gdy wszedłem tam, 75tka była i świeciła. jednak juz rok póżniej byłą tam przezroczysta żarówka z 2skrętką, ale chyba nie Piła. Nie miała wyraźnej pieczątki. W lutym 2000r, w oprawie tej była już mleczna Tungrasoft lub Phillips Softone, 75 lub 100w. I tak było przez kilka moich następnych wizyt na owej klatce.W sierpniu 2001 Soft juz jednak nie świeciła i nie wiem czy spaliła się, czy to wina uszkodzonej oprawki, bo już w 2002r stara oprawkę wymieniono w tej oprawie na popularna metalową. Również była jakaś zarówka SOFT, ale 40stka, a do kanałówki na parterze wkręcono matowaną Piłę z 2skrętką. W 2001 zauważyłem jerdnak, że oprawy w kształeciue talerza są na kilku innych klatkach schodowych. W2005r na opisywanej pzre ze mnie klatce żarówki zmieniono na świetlówki kompaktowe, a w 2006r wymieniono całą instalację i założono plafoniery Lena oraz wyłączniki czasowe. W innych klatkach jednak stare oprawy pozostały i w kilku powtarzał się Patent: na parterze kanałówka, na Iszym piętrze Płaska oprawa talerz. W jednej był na żarówkę nałożony kaganiec. Nie wioem, czy wszystkie miały go kiedyś, czy to zabezpieczenie antyzłodziejskie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Historia pewnej klatki schodowej 1997-2007

Postprzez rtęciówka » 3 stycznia 2008, 20:21

Ciekawa historia :) Jak ta żarówka tak ci się podobała, to mogłeś przyjść z Piłą 60w i podmienić ;) Czemu tak nie zrobiłeś :?:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Historia pewnej klatki schodowej 1997-2007

Postprzez qba » 3 stycznia 2008, 20:28

Miałem taki zamiar, ale nie miałem akurat pod ręką żadnej żarówki, w dodatku obawiałem się , że ktoś z mieszkańców mnie nakryje, po trzecie oprawa wisiała dość wysoko i ledwo do niej sięgałem. Podmienianie żarówek jednak praktykowałem w kilku innych klatkach schodowych.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP


Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości