Świetlówki T8

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki T8

Postprzez Polamp » 9 października 2022, 16:22

trojmiejski napisał(a):W ramach dyskusji w grupie facebookowej otrzymałem takie zdjęcie Osrama:
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 07197.jpeg

Wczoraj jednostka 3002 obsługiwała pociąg S41 kurs KS40573. Oczekując na stacji Katowice Ligota miałem okazję zauważyć, że światło wewnątrz jest niejednorodne, z przewagą odcienia różowego. Nie mniej, jak na co najmniej dwuletnią eksploatację Osramów trzymają się one całkiem nieźle.
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: Świetlówki T8

Postprzez toomm40 » 26 listopada 2022, 15:08

Czechosłowackie Tesle z Czeskiej Republiki ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T8

Postprzez Oswietlenie » 8 stycznia 2023, 22:53

Gratuluje świetlówek! Niestety od 2023r. to już zabytek gdyż UE zakazała ich sprzedawać z T5 to samo.
Pozdrawiam, Kacper
Oswietlenie
 
Posty: 53
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 9 czerwca 2021, 08:12

Re: Świetlówki T8

Postprzez JeD » 16 stycznia 2023, 02:04

Oswietlenie napisał(a):Gratuluje świetlówek! Niestety od 2023r. to już zabytek gdyż UE zakazała ich sprzedawać z T5 to samo.


Od 25.08.2023 ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Świetlówki T8

Postprzez toomm40 » 16 stycznia 2023, 19:25

poważnie?! koniec z rurami T8 i T5? i co zostanie w zamian ? te wstrętne tuby LEDowe?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T8

Postprzez OUKS340 » 16 stycznia 2023, 19:40

toomm40 napisał(a):poważnie?! koniec z rurami T8 i T5? i co zostanie w zamian ? te wstrętne tuby LEDowe?

Niestety tak :cry: Wszystko co wyładowcze idzie wet. Bo ma rtęć. Słyszałem pogłoski, że już są prowadzone badania nad szkodliwością oświetlenia LED bo coraz więcej osób się na nie skarży. Nie ma co się dziwić jak montowane są najtańsze chińczyki o Ra 70.Tylko po co robić badania jak nie będzie już alternatywy :roll:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Świetlówki T8

Postprzez KaszeL » 16 stycznia 2023, 22:55

toomm40 napisał(a):poważnie?! koniec z rurami T8 i T5?

Tak szczerze, to jakoś mi nie szkoda. Ja wiem Tomek, że ty lubisz świetlówki. Tobie i tak zapasu starczy do końca życia. Problem w tym, że LED tak mocno technologicznie polecały do przodu, że na prawdę inne źródła nie mają startu. Pokazał bym wam przykład diodę, która świeci u mnie teraz za plecami - ale tutaj nikogo LEDy nie interesują. Ta nieszczęsna diodka robi 202(!)lm/W przy Ra>90 i Tc=4000k. Świeci sobie @350mA zamiast katalogowych 500mA i pasywnie chłodzony radiator jest letni. Nie nagrzewa się nawet powyżej 50 stopni. Przypominam, że to jest światło doskonale ukierunkowane w tą właściwą stronę. Tak doskonale, że porównując strumień takiego przykładowego LEDa do świetlówki, strumień przeciętniej świetlówki trzeba podzielić na pół. Tyle się traci, albo tak mało zyskuje konstrukcją oprawy. To dlatego 18W tuba LED daje podobną jasność co 36W świetlówka. No dobra, już nie przynudzam ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T8

Postprzez toomm40 » 16 stycznia 2023, 23:40

KaszeL napisał(a):Tak szczerze, to jakoś mi nie szkoda.


spoko, nie szkoda mi aż tak bardzo.moje zdziwienie wynikało raczej z faktu,że te wszystkie lampy czy świetlówki ledowe,które widziałem i "znam" są marne-zarówno pod względem trwałości jak i jakości światła.często mrugają,tętnią,zmieniają barwę ,a z deklarowanych np.30.000h przepracowują może 10%.wiele z nich robi zwarcie,lub kończy żywot z głośnym hukiem i rozerwaniem lampy. byłem świadkiem takich sytuacji.dodam,że o ile LEDy montowane w oświetleniu ulicznym spisują się raczej dość dobrze,o tyle te które można zakupić do naszych domów w marketach budowlanych są bardzo słabej jakości i trwałości,a ich awaryjność jest gorsza,niż żarówek głównego szeregu.
szczerze-nie wiem,gdzie i jakie,a może bardziej_które_z dostępnych na rynku ledów kupić,aby były po prostu dobre.

KaszeL napisał(a):Pokazał bym wam przykład diodę, która świeci u mnie teraz za plecami - ale tutaj nikogo LEDy nie interesują.

owszem,interesują mnie. pokaż w stosownym wątku,jak najbardziej.
tylko Ty pewnie sobie samodzielnie cały zestaw montujesz i dobierasz wszystkie parametry według swych upodobań.ale nie każdy ma taką wiedzę i zaplecze,aby sobie zrobić ledowe 5000K z Ra 100% schowane gdzieś na szafce i zapalane na pilota;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T8

Postprzez Oswietlenie » 17 stycznia 2023, 23:04

Mi również ich szkoda :cry: ale co zrobisz zieloni i tak zrobią to dla pieniędzy. Np. jak byłem w castoramie to świetlówek piły już nie było. Kupiłem ostatnie dwie takie świetlówki po 36 wat a 18 już nie zaświadczyłem w tym sklepie. Tą datę to chyba jakoś zmienili bo tu cytat '' W 2023 r. z rynku europejskiego zostaną wycofane świetlówki T5 i T8 oraz świetlówki kompaktowe (CFL). Jest to zgodne z dyrektywami RoHS i Ecodesign . Źródła światła T8 / T5 są nadal powszechnie spotykane w różnych typach zastosowań, takich jak przestrzenie przemysłowe (od produkcyjnych po logistyczne), kryte parkingi, infrastruktura branży edukacyjnej, a nawet budynki publiczne." kolejny cytat "Świetlówki T8 zawierają szkodliwe ilości rtęci, nie są także szczególnie energooszczędne i dlatego nie spełniają kryteriów zielonego budownictwa. Przy rosnącej inflacji oraz dążeniu firm i osób prywatnych do osiągania celów zrównoważonego rozwoju i zwiększania wydajności energetycznej wymogi wycofania T8/T5 sprawiają, że nigdy nie było lepszego momentu na rozważenie przejścia na oświetlenie LED." :lol:
Pozdrawiam, Kacper
Oswietlenie
 
Posty: 53
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 9 czerwca 2021, 08:12

Re: Świetlówki T8

Postprzez Kuba123 » 17 stycznia 2023, 23:31

No tak. Tylko, że najtańsze LEDowe kije cały czas przegrywają z dobrymi świetlówkami na elektronice, nie mówiąc już o T5 - co w tym przypadku zrobić? Nie każdą placówkę, czy instytucję stać na wymianę wszystkich opraw, montowanych niekiedy kilka lat wcześniej.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości