świetlówki kompaktowe

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 22 sierpnia 2017, 00:09

elek napisał(a):Wpadnij do mnie, gwarantuje ci że nie odróżnisz światła z moich pasków led w lampie od światła za oknem w pochmurny dzień :) a one tylko Ra 95 mają :)


Skoro zapraszasz... czemu nie :) Są świetlówki, które też mają Ra 98, ale tutaj raczej miałem na myśli standardowo dostępne ich wersje (te dostępne dla większości "szarych" ludzi w sklepach) ;)
Aktualnie większośc LEDów ma Ra około 80 lub nieco ponad, podobnie jak lepsze kompakty (te o barwie bez różowego zafarbu), więc widać bardzo duży postęp, szczególnie w przeciągu ostatnich 2-3 lat.
Aktualnie chinole rzeczywiście zaczynają udoskonalać i szukać kolejnych rozwiązań. Lampy plazmowe, które tak naprawdę zaczynały pojawiać się już kilka lat wstecz, są rozwijane i dostepne już ponoć w Niemczech. Ich skuteczność świetlna jest bardzo wysoka, ale sprawdzają się głównie przy okazji oświetlenia przemysłowego, przynajmniej póki co.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez elek » 22 sierpnia 2017, 18:38

Lampka napisał(a):
elek napisał(a):Wpadnij do mnie, gwarantuje ci że nie odróżnisz światła z moich pasków led w lampie od światła za oknem w pochmurny dzień :) a one tylko Ra 95 mają :)


Skoro zapraszasz... czemu nie :) Są świetlówki, które też mają Ra 98, ale tutaj raczej miałem na myśli standardowo dostępne ich wersje (te dostępne dla większości "szarych" ludzi w sklepach) ;)
Aktualnie większośc LEDów ma Ra około 80 lub nieco ponad, podobnie jak lepsze kompakty (te o barwie bez różowego zafarbu), więc widać bardzo duży postęp, szczególnie w przeciągu ostatnich 2-3 lat.
Aktualnie chinole rzeczywiście zaczynają udoskonalać i szukać kolejnych rozwiązań. Lampy plazmowe, które tak naprawdę zaczynały pojawiać się już kilka lat wstecz, są rozwijane i dostepne już ponoć w Niemczech. Ich skuteczność świetlna jest bardzo wysoka, ale sprawdzają się głównie przy okazji oświetlenia przemysłowego, przynajmniej póki co.


Tyle że led z Ra 80 ma znacznie lepsze widmo od kompakta czy świetlówki z takim samym Ra i to często można zauważyć gołym okiem, aktualnie poza światłem generowanym poprzez reakcje chemiczną (luceferyny utleniane przez enzymy zwane lucyferazami w organizmach żywych) nie ma wydajniejszego sposobu generacji światła widzialnego od rekombinacji elektronów i dziur w złączu półprzewodnikowym.
Lampy plazmowe to tak naprawdę rozwinięcie rtęciówek i metalohalogenków, zasilane zwykle falami radiowymi lub mikrofalami, jedyną zaletę mają taką że poprzez brak elektrod można wykorzystać substancje zbyt agresywne dla wolframu w temp. pracy lampy np. siarka. A Chińczycy to ze swoimi pomysłami wynajdują koło na nowo bo technologicznie są kilka-kilkanaście lat za zachodnimi firmami które już takie pomysły przerabiały
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Gismot » 27 sierpnia 2017, 19:07

OSRAM DULUXSTAR Mini Twist

23W (Zapłon na zimno)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

20W (Zapłon na zimno)
Obrazek

Obrazek

Trafa w niektórych egzemplarzach pracują dosyć głośno - rdzeń luźno "lata" w korpusie. Byłem zmuszony potraktować je punktowo silikonem.
Obrazek


Trzonek wykonany z Al.
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 27 sierpnia 2017, 21:22

Aluminiowe trzonki to był standard u faktycznego Osrama. Elektronika - z tego co widzę - wydaje się być dość minimalistyczna - raptem około 10 elementów (chyba, że z drugiej strony jest drobnica SMD jeszcze).
Modele z zakładu oznaczanego literą G zawsze startują na zimno, nie spotkałem jeszcze egzemplarza z tego zakładu, który miałby ciepły start.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez latarnik » 27 sierpnia 2017, 22:18

To jest taka "marketowa" wersja, która ma za zadanie szybciej się zepsuć, żeby klient przyszedł po nowe... W przeciwieństwie do produktów Osrama dla przemysłu
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Gismot » 28 sierpnia 2017, 09:42

Lampka napisał(a): Elektronika - z tego co widzę - wydaje się być dość minimalistyczna - raptem około 10 elementów (chyba, że z drugiej strony jest drobnica SMD jeszcze).

Od drugiej strony PCB znajdują się elementy SMD (rezystory i mostek Gretza)
Lampka napisał(a):Modele z zakładu oznaczanego literą G zawsze startują na zimno, nie spotkałem jeszcze egzemplarza z tego zakładu, który miałby ciepły start.

A jak wyglądało kodowanie daty produkcji? 3c8, 568


latarnik napisał(a):To jest taka "marketowa" wersja, która ma za zadanie szybciej się zepsuć, żeby klient przyszedł po nowe... W przeciwieństwie do produktów Osrama dla przemysłu

świetlówki kompaktowe kosztowały niecałe 13zł na wysprzedaży z gwarancją 2 lata :D

Mimo startu na zimno to żywotność mają niezłą. W toalecie działa 4lata (przeważnie cały dzień świeci; najgorzej dostaje rano i wieczorem, gdyż każdy gasi światło za sobą.) Miałem w planach przerobić start na ciepło, ale tranzystory raczej tego nie przeżyją.
Skrętki są dosyć mocno osmolone, tak więc raczej długo nie poświeci. Dam znać jak padnie ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 30 sierpnia 2017, 01:06

Kodowanie produkcji standardowe jak u Osrama. 3c8 to grudzień 2013 roku, 568 to czerwiec 2015. Pierwsza cyfra to cyfra roku, druga to miesiąc (1-9 to pierwsze 9 miesięcy, a cyfry a, b, c to ostatnie 3 miesiące, które są dwucyfrowe). Cyfra 8 na końcu to symbol, który oznacza kodowanie miesięczne (gdyby było 9, to byłoby kodowanie kwartalne).

Być może, że niektóre modele z zimnym startem są do tego lepiej przygotowane i mają grubsze skretki ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez latarnik » 30 sierpnia 2017, 08:34

Ma podane 6000 włączeń, czyli żeby rzeczywiście przeświecić nią 6000h, można ją włączyć raz na godzinę świecenia (wiem że to nie naukowe tylko orientacyjne wyliczenie).

Tak że sprawdzi się raczej tylko tam, gdzie oświetlenie załączane jest na dłużej. Gwarancja 2 lata jest naprawdę odważna w tym przypadku, jeżeli ktoś ją wkręci w toalecie :P
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez KelVin » 4 września 2017, 13:54

Półtora roku temu wkręciłem na klatkę schodową świetlówkę kompaktową PILA 14W (jako nową). Wczoraj zdjąłem ją ze służby, ponieważ po zapłonie świeci bardzo słabo - tak słabo, że trudno trafić kluczem w zamek, nie mówiąc już o znalezieniu właściwego klucza.
W celu zrobienia zdjęć wkręciłem ją na chwilę do łazienki.

Tak wygląda
Obrazek

Obrazek

Tuż po zapłonie

Parametry: ISO 500; f3,4; t=1/5 s
Obrazek

Parametry: ISO 500; f3,4; t=1/5 s
Obrazek

Parametry: ISO 80; f5,0; t=1/640 s
Obrazek

Pełna moc - po ok. 1,5 minuty. Jak widać, po rozgrzaniu świeci normalnie - nie widać utraty strumienia. Jednak na klatce schodowej bardzo ważny jest odpowiedni strumień od razu po włączeniu, dlatego ją wykręciłem.

Parametry: ISO 500; f3,4; t=1/5 s
Obrazek

Parametry: ISO 500; f3,4; t=1/5 s
Obrazek

Parametry: ISO 80; f5,0; t=1/200 s
Obrazek
KelVin
 
Posty: 94
Dołączył(a): 13 stycznia 2016, 20:19

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez JeD » 4 września 2017, 16:38

Nieźle jak na klatkę schodową, zasłużyła na emeryturę :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości