świetlówki kompaktowe

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez qba » 20 sierpnia 2017, 14:36

Zawsze mnie irytował ten napis "ekożarówka " na kompaktach spectrum. Raz, że jest nieprawidłowy, bo żadna to żarówka, dwa - to zwyczajne oszustwo, bo kompakty nic z ekologią wspólnego nie mają. Widać propagandę wciskaną przez zielonych matołów.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Postprzez Farel03 » 20 sierpnia 2017, 15:06

Zielone matołki są stronnicze i nie warto ich w niektórych sprawach słuchać. Jak były żarówki to rozjeżadzli je walcami, że zużywają dużo energii i dają mało światła ergo są nieekologiczne. Promowali kompakty. Poczym teraz : jakie to kompakty są złe, bo rtęć bo luminofor bo nienaturalne światło...
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez qba » 20 sierpnia 2017, 15:17

Farel03 napisał(a):Zielone matołki są stronnicze i nie warto ich w niektórych sprawach słuchać. Jak były żarówki to rozjeżadzli je walcami, że zużywają dużo energii i dają mało światła ergo są nieekologiczne. Promowali kompakty. Poczym teraz : jakie to kompakty są złe, bo rtęć bo luminofor bo nienaturalne światło...

Mówią tak, jak im każą ci, co im płacą. Parę lat temu na Woodstocku w wiosce Greenpeace natknąłem się na Katarzynę G. Tą panią co jąkając się co każde słowo opowiadała jakie to kompakty są wspaniałe, a żarówki złe i zapytałem ile jej Osram za ten bełkot zapłacił, to... Uciekła!
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 20 sierpnia 2017, 21:42

Kiedyś kompakty były faworyzowane, a obecnie to samo dzieje się z LEDami. Generalnie wszystko zalezy od tego, co w danym czasie jest najbardziej sprzedawalne. LEDy tak samo dają sztuczne światło, podobnie jak kompakty.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez JeD » 20 sierpnia 2017, 22:13

Lampka napisał(a):Kiedyś kompakty były faworyzowane, a obecnie to samo dzieje się z LEDami. Generalnie wszystko zalezy od tego, co w danym czasie jest najbardziej sprzedawalne. LEDy tak samo dają sztuczne światło, podobnie jak kompakty.



LED daje lepiej... naprawdę. Pod względem jakości, kompakt odpada :roll:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Farel03 » 20 sierpnia 2017, 22:52

Być może spectrum ma lepsze, ale nadal da się trafić na LEDy dające od nowości wyraźny efekt stroboskopowy (podczas gdy w kompaktach można go zauważyć dopiero w przypadku wyschnięcia kondensatora filtrującego).

No i nadal twierdzę, że żaden kompakt LEDowy nie przeżyje starych kompaktów Osrama z ciepłym startem albo PLek Philipsa
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez JeD » 20 sierpnia 2017, 22:58

Farel03 napisał(a):Być może spectrum ma lepsze, ale nadal da się trafić na LEDy dające od nowości wyraźny efekt stroboskopowy (podczas gdy w kompaktach można go zauważyć dopiero w przypadku wyschnięcia kondensatora filtrującego).

No i nadal twierdzę, że żaden kompakt LEDowy nie przeżyje starych kompaktów Osrama z ciepłym startem albo PLek Philipsa


Nie neguje twojej argumentacji co do żywotności, tutaj wszyscy jak jesteśmy na forum się zgodzimy. Mi chodzi jednak o aspekt jakości tego światła, obecnie ciężko spotkać LEDa, gorszego od kompakta. Już za kilkanaście złotych mamy LEDa lepszego od kompaktów. Problemem kompaktów jest rozgrzewanie się i ten różowy zafarb. Wiadomo, że kompakty to była melodia chwilowa, jednak czy coś kiedyś zastąpi LEDy? Myślę, ze to bardzo ciekawe pytanie, czy ta ewolucja od świeczki przez kaganek lampę naftową po żarówkę i lampy napędzane gazami szlachetnymi, kończąc na ledach, pójdzie dalej :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Farel03 » 20 sierpnia 2017, 23:13

Ja nie mam w planach się kłócić. Jako osoba preferująca fluorescencję podaję tylko swoje argumenty :)

Posiadam informację od kogoś, kto zna kogoś kto wie, co u Chińczyków piszczy i wiem, że ewolucja LEDów dobiega końca. Jeszcze jeden model i koniec. Następcy to lampy plazmowe i laserowe
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez qba » 20 sierpnia 2017, 23:32

A Amerykanie udoskonalili żarówkę, ładując do bańki ogniwa fotowoltaniczne. Trudno powiedzieć, czy takie rozwiązanie się przyjmie, a z diodami to moim zdaniem coś za szybko poszło - kto 10 lat temu przypuszczałby, że ten sposób oświetlenia się tak upowszechni? Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do kompaktów pierwsze lampy LED były fatalnej jakości i paskudnie świeciły. Czy jeszcze można coś z tej technologii wycisnąć? Myślę, że już niewiele. Kompakty to już sprawa skończona. LED może jeszcze pojawi się jakaś nowość, ale też już nie oczekiwałbym wiele.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez elek » 21 sierpnia 2017, 18:20

Lampka napisał(a):... LEDy tak samo dają sztuczne światło, podobnie jak kompakty.

Wpadnij do mnie, gwarantuje ci że nie odróżnisz światła z moich pasków led w lampie od światła za oknem w pochmurny dzień :) a one tylko Ra 95 mają :)

Farel03 napisał(a):Posiadam informację od kogoś, kto zna kogoś kto wie, co u Chińczyków piszczy i wiem, że ewolucja LEDów dobiega końca. Jeszcze jeden model i koniec. Następcy to lampy plazmowe i laserowe

Diody laserowe to też diody LED, mechanizm generacji światła jest taki sam, dodatkowo i tu i tu musisz mieć luminofor, lampy plazmowe to to samo co wyładowcze i mają podobne ograniczenia, kwestia wydajności leda to doskonałość struktury krystalicznej im bardziej doskonała tym większą wydajność można uzyskać, limity fizyczne dla światła białego to około 400lm/W i diody led są w stanie się do tej granicy zbliżyć.

A co do Chińczyków to oni do tej pory nie są w stanie zrobić MH ceramicznego o porównywalnej jakości co zachodnie :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości