Układ antystroboskopowy

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez Michal » 20 listopada 2008, 23:43

lampa123 napisał(a):Słyszałem, że taki statecznik niszczy lampę... czy to prawda?

:shock: :shock: Wydłuża trwałość świetlówek nawet do 50% i zmniejsza zużycie energii[brak strat na stateczniku],powoduje natychmiastowy bezmigotliwy zapłon,brak tętnienia światła.Same zalety ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez DocBrown » 20 listopada 2008, 23:48

Owszem to jest prawda z tymi statecznikami, że żywotność zmniejszają ale tylko takie, co odpalają lampę na zimno.
DocBrown
 

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez andrzejlisek » 21 listopada 2008, 11:33

DocBrown napisał(a):Owszem to jest prawda z tymi statecznikami, że żywotność zmniejszają ale tylko takie, co odpalają lampę na zimno.


Ale jak lampę odpala się bardzo rzadko (chodzi o ilość zapłonów), np. w miejscach, gdzie praca jest na 3 zmiany, to chyba widocznej różnicy nie będzie.

Natomiast efekt stroboskopowy dostrzegłem również przy żarówkach. Włączyłem wentylator wymontowany z mikrofali przez autotransformator i w oświetleniu żarowym i świetlówki zasilanej przez zwykły dławik. Można było ustawić takie obroty, że widziało się jakby promieniste cienie. W świetle żarówki słabo, a świetlówki wyraźniej. Ale nie było wątpliwości, że wentylator się obraca. Tych cieni nie było w świetle naturalnym.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez lampa123 » 21 listopada 2008, 14:34

Michal napisał(a):
lampa123 napisał(a):Słyszałem, że taki statecznik niszczy lampę... czy to prawda?

:shock: :shock: Wydłuża trwałość świetlówek nawet do 50% i zmniejsza zużycie energii[brak strat na stateczniku],powoduje natychmiastowy bezmigotliwy zapłon,brak tętnienia światła.Same zalety ;)

Jak odpala natychmiast, to nie rozgrzewa skrętek, czyli na zimno ;)
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez Whites86 » 21 listopada 2008, 19:33

andrzejlisek napisał(a):
DocBrown napisał(a):Owszem to jest prawda z tymi statecznikami, że żywotność zmniejszają ale tylko takie, co odpalają lampę na zimno.


Ale jak lampę odpala się bardzo rzadko (chodzi o ilość zapłonów), np. w miejscach, gdzie praca jest na 3 zmiany, to chyba widocznej różnicy nie będzie.

Natomiast efekt stroboskopowy dostrzegłem również przy żarówkach. Włączyłem wentylator wymontowany z mikrofali przez autotransformator i w oświetleniu żarowym i świetlówki zasilanej przez zwykły dławik. Można było ustawić takie obroty, że widziało się jakby promieniste cienie. W świetle żarówki słabo, a świetlówki wyraźniej. Ale nie było wątpliwości, że wentylator się obraca. Tych cieni nie było w świetle naturalnym.

zrób podobne doswiadczenie z zarowka podłaczona przez prąd stały
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez swietlik » 23 listopada 2008, 22:07

andrzejlisek napisał(a):Natomiast efekt stroboskopowy dostrzegłem również przy żarówkach. Włączyłem wentylator wymontowany z mikrofali przez autotransformator i w oświetleniu żarowym i świetlówki zasilanej przez zwykły dławik. Można było ustawić takie obroty, że widziało się jakby promieniste cienie. W świetle żarówki słabo, a świetlówki wyraźniej. Ale nie było wątpliwości, że wentylator się obraca. Tych cieni nie było w świetle naturalnym.


To jest trochę niemożliwe :roll: :roll: Przecież skrętka żarówki przy częstotliwości napięcia 50Hz nie zdąży zgasnąć...
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez andrzejlisek » 25 listopada 2008, 23:14

Wczoraj w nocy powtórzyłem eksperyment.

W świetle żarówki 60W (w lampce biurkowej) przy pewnych prędkościach obrotowych można dostrzec jakby cienie, co sugeruje, że jest zjawisko stroboskopowe. Te cienie jednak widać bardzo, ale to bardzo słabiutko. Ponieważ wentylator ma bezwładność (rozpędzanie i hamowanie trochę trwa), bardzo trudno uchwycić napięcie zasilania, w którym te "cienie" stoją w miejscu. W ścieżce dźwiękowej nagrania słychać, że kręciłem napięciem w górę i w dół.

Tutaj autentycznie gołym okiem było widać cienie.

Przy innych prędkościach zdarzało sie, że było widać cienie, ale tylko przez kamerę.

Natomiast w oświetleniu świetlówką, gołym okiem nie było żadnych, jakichkolwiek cieni, tylko wyszły one na nagraniu.

http://www.youtube.com/watch?v=It22mSArHwc
http://www.youtube.com/watch?v=xmYVxt82Oxs
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez IndustrialStalker » 5 maja 2011, 01:26

Czy możliwe jest przesunięcie fazy(w oprawie 2x18) na jednej świetlówce jeżeli obie są zasilane z jednego dławika?
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Układ antystroboskopowy

Postprzez Farel03 » 21 sierpnia 2016, 15:04

Statecznik Polam Gostynin FL 4000C całe życie (kilkadziesiąt lat) pracował odpalając jedną z rur w BNie 2x40. Oto jak teraz brzmi. Jego brat (bez kondensatora) jest bardzo cichy.

https://drive.google.com/file/d/0ByUXmA ... p=drivesdk
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Układ antystroboskopowy

Postprzez toomm40 » 21 sierpnia 2016, 19:14

a czy to ma wpływ , ile on lat odpalał rurę w BN-ie? niektóre stateczniki buczą od nowości , to zależy jak są wykonane
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości