Zasilanie swietlówki 8W

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez andrzejlisek » 31 stycznia 2009, 23:14

Miałem okazję w hostelu w Ilmenau widzieć świetlówkę Osram L 8W 640 przy łóżku.
Obrazek
Obrazek

Oprawa działa tak, że lampa zaświeca się momentalnie po załączeniu, przy probie zrobienia zdjęcia wychodzą poziome pasy, a przy wyłączeniu świeci się bardzo lekko (widać to tylko w nocy, jak jest ciemno). Jak sie dotyka świetlówki blisko końców, to też ona lekko się zaświeca (a właściwie fragment od miejsca dotyku do końcówki).

Filmik 3gp: http://www.megaupload.com/?d=3TSGRK3F

Wnioskuję, że w oprawie jest zimny zapłon i zwykły dławik.

Ale zauważyłem taką ciekawą rzecz: na jednym końcu widać ciemniejszy prążek, trochę tak, jakby było "przydymione" blisko końca, a świetlówka tak naprawdę była czysta. Na fotce się nawet nieco uwypuklił (widać przy prawym końcu). Jak się odwróci rurkę, to pierścień jest z tej samej strony oprawy, a z przeciwnej strony rurki. Skąd się to bierze?
Obrazek
Niestety, nie dało się zrobić zdjęcia na którym jednocześnie widać to zaczernienie, a nie ma pasów, mimo wielu prób.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez cieszyn » 31 stycznia 2009, 23:19

Jak sie dotyka świetlówki blisko końców, to też ona lekko się zaświeca (a właściwie fragment od miejsca dotyku do końcówki).
mówisz oczywiście o sytuacji, gdy świetlówka jest wyłączona?

To dotykanie to jakby "doziemianie" rury świetlnej, być może to jest przyczyną lekkiego zaświecania się?
W stanie zgaszenia jakiś potencjał na jej końcach musi być, skoro to dotykanie jej powoduje rozświecanie się świetlówki

PS. ucruchamiam link do filmiku, ale on nie startuje, jak mam go włączyć?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez andrzejlisek » 1 lutego 2009, 02:07

Z tym dotykaniem to świetlówka była wyłączona. Filmik obejrzysz w programie VLC Player.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez lampa123 » 1 lutego 2009, 10:21

andrzejlisek napisał(a):Z tym dotykaniem to świetlówka była wyłączona. Filmik obejrzysz w programie VLC Player.

Jak masz wyłącznik na zerze to faza idzie na świetlówkę. Ja tak miałem, że po wyciągnięciu zapłonnika i włożeniu wtyczki przy dotknięciu rury lekko świeciła.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 lutego 2009, 17:28

andrzejlisek napisał(a):Miałem okazję w hostelu w Ilmenau widzieć świetlówkę Osram L 8W 640 przy łóżku.
Obrazek
Obrazek

Oprawa działa tak, że lampa zaświeca się momentalnie po załączeniu, przy probie zrobienia zdjęcia wychodzą poziome pasy, a przy wyłączeniu świeci się bardzo lekko (widać to tylko w nocy, jak jest ciemno). Jak sie dotyka świetlówki blisko końców, to też ona lekko się zaświeca (a właściwie fragment od miejsca dotyku do końcówki).

Filmik 3gp: http://www.megaupload.com/?d=3TSGRK3F

Wnioskuję, że w oprawie jest zimny zapłon i zwykły dławik.

Ale zauważyłem taką ciekawą rzecz: na jednym końcu widać ciemniejszy prążek, trochę tak, jakby było "przydymione" blisko końca, a świetlówka tak naprawdę była czysta. Na fotce się nawet nieco uwypuklił (widać przy prawym końcu). Jak się odwróci rurkę, to pierścień jest z tej samej strony oprawy, a z przeciwnej strony rurki. Skąd się to bierze?
Obrazek
Niestety, nie dało się zrobić zdjęcia na którym jednocześnie widać to zaczernienie, a nie ma pasów, mimo wielu prób.


Jeżeli jest zimny zapłon to chyba nie zwykły dławik tylko statecznik elektroniczny
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez andrzejlisek » 1 lutego 2009, 18:42

W mojej komórce (i w większości innych) jak się robi zdjęcie lampy wyładowczej z bliska, to jeżeli lampa wykazuje efekt stroboskopowy (światło tętniące z częstotliwością 100Hz), to wychodzą poziome pasy. A jeżeli jest na stateczniku elektronicznym, to tych pasów nie ma.

Zapomniałem napisać, że jak się zbliży ucho, to słychać ciche brzęczenie charakterystyczne dla zwykłych dławików.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez lampa123 » 1 lutego 2009, 19:02

Teoretycznie dało by się zrobić zimny zapłon w świetlówce, podłączamy normalnie, tyle że zwieramy skrętki w świetlówce.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez DocBrown » 1 lutego 2009, 19:17

A po co zimny zapłon, to tylko skraca żywotnośc rury :evil:
Ta świetlówka zapala od razu, bo pewno ktoś "pożyczył" sobie zapłonnik, a takie małe rury bez problemu palą przy napięciu sieci, większe też, w zasadzie to wszystkie mniejsze lub równe 20W :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez Bartek » 2 lutego 2009, 16:49

Prosty układ zimnego zapłonu-4 diody+2 kondensatory wraz z statecznikiem zastąpionym przez kondensator również potrafi burczeć (wiem, bo przez pół roku zasilało LF8W nad akwarium).Niewątpliwe że ten układ to czyjaś radosna TFUrczość. BTW nie wie ktoś, gdzie można dostać statecznik magmetyczny do LF8W??
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2009, 22:20

Castorama, tam jest pełno stateczników.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości