Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Postprzez andrzejlisek » 1 marca 2009, 20:12

W branży komputerowej popularne są świetlówki 3mm. Stosuje się je w skanerach, laptopach, monitorach, a także jako świetlówka oświetleniowa do jednostki centralnej komputera (dla tych, którzy robią modding, występuje w różnych barwach).

czasami taka świetlówka jest zwana lampą z zimną katodą (chyba dlatego, że w odróżnieniu od świetlówek, odpala się ja na zimno).

W jednym skanerze zauważyłem taką rzecz, że jak się nie odpala takiej świetlówki przez dłuższy czas (minimum rok), bo nie używało się skanera, to po włączeniu środek jest ciemny, a świecą tylko końce, światło tak mniej więcej 20-30% długości rurki od końca. Wtedy świetlówka musi poświecić kilka minut, żeby wróciła do normy, a potem jak się wyłączy i następnego dnia, czy po kilku dniach włączy, to świeci prawidłowo.

Czy ta sprawa dotyczy również innych świetlówek?

Co może być przyczyną?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 marca 2009, 20:36

Na logikę przyczyną jest mała średnica świetlówek
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Postprzez lampa123 » 1 marca 2009, 22:16

Ja mam taką zimną katodę. Spróbuję ją odpalić, nie wiem czy działa.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Postprzez LUMILUXDELUXE » 31 grudnia 2009, 19:11

To dotyczy wielu innych świetlówek. Mam dwie świetlówki sylvania 8W/840 i gdy się ich długo nie włącza, to przy pierwszym zapłonie świecą tylko końce a rura powoli się zaświeca
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Świetlówki o średnicy 3mm - Ciekawe zdarzenie

Postprzez OUKS340 » 10 lutego 2010, 01:15

Przyczyną tego jest przechodzenie par rtęci w stan ciekły. Po odpaleniu świetlówki elektrody jako najcieplejsze powoduja najszybsze odparowywanie rtęci wokół siebie i najmocniejsze świecenie. Po nagrzaniu wnętrza rury i równomiernym rozparowaniu rtęci, osiąga ona pełny strumień świetlny. :)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31


Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości