Etykiety energetyczne świetlówek

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez mirek » 7 lipca 2007, 08:30

Witam serdecznie :!:

Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestę klas energetycznych świetlówek. Kiedyś oglądając świetlówki T8 w markecie zastanowiła pewna kwestia. Otóż świetlówka PIŁA LF 18W posiadająca strumień 1000 lm i barwę 765 (dzienna, Ra ≈ 70) ma klasę A a świetlówka OSRAM L 18W/765 FLH1 posiadająca taką samą barwę i wskaźnik Ra z tego samego zakresu co PIŁA, mająca strumień 1050 lm ma klasę energetyczną B. Z czego to wynika :?: Czy któraś z tych świetlówek ma nieprawidłową etykietę energetyczną :?:

Pozdrawiam
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez KaszeL » 7 lipca 2007, 12:11

No niestety wygląda to na ewidentny błąd.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez CDM » 7 lipca 2007, 22:11

http://pl.wikipedia.org/wiki/Etykieta_energetyczna Na tej stronce jest o etykiecie energetycznej dla źródeł światła. Spojrzałem dziś specjalnie na etykietkę świetlówki PILA 18W barwy ciepło białej, która ma podobno 1150 lumenów i jest zaliczona do tej klasy, co dzienna z 1000 lm...ciekawe...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 stycznia 2009, 21:42

mirek napisał(a):Witam serdecznie :!:

Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestę klas energetycznych świetlówek. Kiedyś oglądając świetlówki T8 w markecie zastanowiła pewna kwestia. Otóż świetlówka PIŁA LF 18W posiadająca strumień 1000 lm i barwę 765 (dzienna, Ra ≈ 70) ma klasę A a świetlówka OSRAM L 18W/765 FLH1 posiadająca taką samą barwę i wskaźnik Ra z tego samego zakresu co PIŁA, mająca strumień 1050 lm ma klasę energetyczną B. Z czego to wynika :?: Czy któraś z tych świetlówek ma nieprawidłową etykietę energetyczną :?:

Pozdrawiam


Podobnie L 8W/840 OSRAM - klasa A choć ma mniejszy strumień świetlny niż PHILIPS TL 8W/827 (klasa B)
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2009, 01:51

Ciekawa sprawa. Zupełnie inna kwestia to fakt, że producenci często naciągają parametry źródeł na ich opakowaniu. W końcu konsument nie ma szans tego zmierzyć :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 2 stycznia 2009, 17:00

A tak na chłopski rozum, jeśli spali ci się świetlówka o klasie energetycznej B i założysz A to nie oznacza to żadnej oszczędności, bo moc jest ta sama. Oznacza to tylko że będzie więcej światła :)
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez artuled » 2 stycznia 2009, 17:11

LUMILUXDELUXE napisał(a):A tak na chłopski rozum, jeśli spali ci się świetlówka o klasie energetycznej B i założysz A to nie oznacza to żadnej oszczędności, bo moc jest ta sama. Oznacza to tylko że będzie więcej światła :)

Lumen-jakość światła np:215 lumen=25w ,a klasa energetyczna to nic innego jak jakoś zrudła światła np:A lub G.czyli jakoś produktu oraz pobór mocy. :D
artuled
 

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 2 stycznia 2009, 17:52

artuled napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):A tak na chłopski rozum, jeśli spali ci się świetlówka o klasie energetycznej B i założysz A to nie oznacza to żadnej oszczędności, bo moc jest ta sama. Oznacza to tylko że będzie więcej światła :)

Lumen-jakość światła np:215 lumen=25w ,a klasa energetyczna to nic innego jak jakoś zrudła światła np:A lub G.czyli jakoś produktu oraz pobór mocy. :D

Mam na myśli, że kierowanie się klasą energetyczną ma sens tylko na etapie projektowania oświetlenia, chyba że chodzi o świetlowki kompaktowe , bo w ich przypadku możesz w tej samej oprawie założyć taką która pobiera mniej prądu
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2009, 18:49

artuled napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):A tak na chłopski rozum, jeśli spali ci się świetlówka o klasie energetycznej B i założysz A to nie oznacza to żadnej oszczędności, bo moc jest ta sama. Oznacza to tylko że będzie więcej światła :)

Lumen-jakość światła np:215 lumen=25w ,a klasa energetyczna to nic innego jak jakoś zrudła światła np:A lub G.czyli jakoś produktu oraz pobór mocy. :D


Artur: Lumen nie jest jednostką jakości światłą, tylko jednostką strumienia świetlnego. Nie można napisać, że 25W to zawsze jest 215 lumentów, to zależy od skuteczności źródła. Podobnie klasa energetyczna, nie jest to jakość źródła światła, tylko tabela z oznaczeniem sprawności źródła. Obawiam się, że mylisz pojęcia. PS. Przyjrzyj się pisowni słowa, które podkreśliłem. Jeśli masz problemy z ortografią, to może warto zacząć używać jakiegoś słownika? Choćby tego automatycznego w firefox?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Etykiety energetyczne świetlówek

Postprzez artuled » 2 stycznia 2009, 19:46

Ale ja mam 1 opcję czyli - ą ,ó,ż,ę,ł ,ć,ale nie mam zi - żrudła światła -tak tylko piszę a innej opcji niema w mojej klawiaturze
a jeżeli cię mogłem tym zdenerwować to przepraszam .
artuled
 

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości