Świetlówki T5

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez litak1 » 13 lipca 2013, 01:03

Elektroservice napisał(a):
litak1 napisał(a):
Elektroservice napisał(a):Ja mam jedną wskazówkę - lepiej nie próbuj tego odpalać jeśli Ci życie i zdrowie miłe :twisted:

Na pewno to dużo bezpieczniejsze i zdrowsze niż zabijanie MH :P


Czyżby ? Przy rozwalaniu MH nie ma szkodliwego promieniowania UV i jeśli to się przeprowadza z bezpiecznej odległości, na wolnym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu to nie ma żadnego zagrożenia :)

No tak, ale stosując zwykłą szybę też jest to zupełnie bezpieczne nawet w domu bez wentylacji :oops: A rtęć w pomieszczeniu pierwsze co zrobi to Ci się skondensuje i opadnie na podłoże podobnie szkodliwe sole ale one są już lżejsze więc prędzej je wywietrzysz, a potem będzie to sobie powoli parowało przez dłuższy czas
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez trojmiejski » 13 lipca 2013, 12:25

Dokładnie, zwykła szyba bardzo skutecznie nie przepuszcza dalej UV, nie raz patrzyłem jak UVki 30W świecą w laboratoriach spoglądając przez szybę w drzwiach. Oczywiście nie należy patrzeć na takie lampy bezpośrednio (bycie naświetlonym przez parę sekund oczywiście nie zaszkodzi).
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10949
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 13 lipca 2013, 13:12

Jak obrobię jakąs zdechłą rurę 20w, odcinając jej trzonki i usuwając luminofor, to będę mógł ją odpalać zupełnie bezpiecznie, chowając świetlówkę w środku tej szerszej rury :mrgreen:
Ja przez szybę też nieraz odpalałem gołe jarzniki rtęciowe i nie było żadnych problemów :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 15 lipca 2013, 22:59

Zastanawiam się, z kiedy może być ta świetlówka. Jest to anonimowy - prawdopodobnie Chińczyk - egzemplarz z blado widocznym napisem, w barwie chłodnobiałej.

Wie ktoś może, kiedy takie świetlówki sprowadzano i czy były one dostępne w latach 90-tych osobno, tzn. nie w komplecie do oprawy :?: Takie świetlówki najczęściej wykorzystuje się jako komplet w oprawie, obecnie elektronicznych wszelkiego rodzaju, ale nie pierwszy raz spotykam się z tymi właśnie świetlówkami, działającymi w polskich oprawach z dławikiem. Także w tych, wyglądających na samoróby.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wydaje mi się, że to nie jest amerykański standard opisu rur - bardziej chiński lub ogólnoświatowy, świetlówki z napisem F[moc][rozmiar]/[barwa] są wszędzie spotykane tak samo popularnie ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez CDM » 16 lipca 2013, 20:43

Wydaje mi się,że takie świetlówki, jak ta są dostępne u dealera, u którego kupuję źródła.. Zdarzało mi sie brac od nich świetlówki no name, zdaje się,że miały takie same napisy...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez trojmiejski » 16 lipca 2013, 20:53

No name'a 6400K ostatnio widziałem w wagonie PKP IC, chińszczyznę jak widać można też znaleźć w przestrzeni publicznej (w autobusach marki Jelcz gdyby poszukać to też by się znalazło).
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10949
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez slaweklampy » 16 lipca 2013, 21:03

Witam

Czy ta świetlówka 13W jest sprawna?

Gdzieś mam taką o mocy 8W.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez JeD » 16 lipca 2013, 21:12

slaweklampy napisał(a):Witam

Czy ta świetlówka 13W jest sprawna?

Gdzieś mam taką o mocy 8W.


W kolekcji u Lampki, widać że jest sprawna...
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 16 lipca 2013, 22:11

slaweklampy napisał(a):
Gdzieś mam taką o mocy 8W.


To pochwal się, skąd ją masz, kiedy ją kupiłeś, ewentualnie pod jaką firmą była sprzedawana, jaka barwa światła, wygląd... Więcej danych. I fotki zapodaj.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez toomm40 » 1 listopada 2013, 12:49

Sylvania ,Made in USA, stara generacja T5 ,barwa ciepła
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości