Świetlówki T5

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Marek140 » 7 października 2012, 18:42

Długo musiała tam stać skoro trzonki z mosiądzu zostaly częściowo zzeżarte :mrgreen:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez JeD » 7 października 2012, 18:56

No i to się chwali, to się nazywa Pasjonat, uratuje nawet, (wyglądała na spaloną) Świetlówkę z z ziemi nic tylko chwalić ! :)
P.S 700 post :mrgreen:
Ostatnio edytowano 7 października 2012, 20:49 przez JeD, łącznie edytowano 1 raz
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 7 października 2012, 19:48

Też już mnóstwo takich uratowałem - bardzo często świetlówka leżąca gdzieś porzucona, a nawet wyglądająca na zużytą, jest w pełni sprawna. Jakoś wiosną w lesie znalazłem grubą rurę 20w marki Pila - z tej pierwszej generacji (o polamowskich trzonkach). Nie miała żadnych śladów używania i okazała się zupełnie sprawna. Zapewne przeleżała tam całą zimę.
Trzonki takie, jak u tej rurki w taki sam sposób niszczeją, gdy świetlówka jest także wkręcona gdzieś na dworze.

I na pewno przez uszkodzenie metalu nie wyleci z niej rtęć :mrgreen: Nawet jakby odpadł cały trzonek, a szkło byłoby w całości, to świetlówka taka w dalszym ciągu jest szczelna i zupełnie sprawna, a więc nie nadaje się do śmieci, tylko do oświetlania ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez JeD » 7 października 2012, 20:42

Lampka napisał(a):Też już mnóstwo takich uratowałem - bardzo często świetlówka leżąca gdzieś porzucona, a nawet wyglądająca na zużytą, jest w pełni sprawna. Jakoś wiosną w lesie znalazłem grubą rurę 20w marki Pila - z tej pierwszej generacji (o polamowskich trzonkach). Nie miała żadnych śladów używania i okazała się zupełnie sprawna. Zapewne przeleżała tam całą zimę.
Trzonki takie, jak u tej rurki w taki sam sposób niszczeją, gdy świetlówka jest także wkręcona gdzieś na dworze.

I na pewno przez uszkodzenie metalu nie wyleci z niej rtęć :mrgreen: Nawet jakby odpadł cały trzonek, a szkło byłoby w całości, to świetlówka taka w dalszym ciągu jest szczelna i zupełnie sprawna, a więc nie nadaje się do śmieci, tylko do oświetlania ;)


Lasy, to ''hurtownie'' świetlówek ,niedawno zauważyłem świetlówkę marki Pila 40 w. 2500lm. lecz była po prostu za bardzo zniszczona, i zużyta, niektórzy zamiast wywozić do utylizacji lampy fluoresencyjne, czy też inne źródła światła, niekiedy wyrzucają, to co niepotrzebne co leżało w garażach nie raz z głębi PRL-u :) , ja niestety nie miałem takiego szczęścia, czy może zasczytu uratowania sprawnej świetlówki ale kolega Lampka miał :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 7 października 2012, 21:18

Niestety, najwięcej świetlówek w lasach rzeczywiście jest rozwalonych już, nawet razem z tamtą Pilą co znalazłem, leżał tam także Polamp 20w, ale był rozbity, zapewne uderzony przez coś. Raz znalazłem cały stos świetlówek z solarium, wszystkie były przełamane w pół i to raczej celowo, żeby mało miejsca zajmowały... Ale sztuki w całości, w dodatku sprawne też się niekiedy spotyka ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez robert03 » 14 października 2012, 09:20

famabud napisał(a):Ciekawe, że przez rozwalony trzonek nie uciekła jeszcze rtęć. Czy może gazy wyładowcze nie mają prawa "wyleźć" przez trzonek :?: :?

Jeśli szklana rura nie jest rozbita świetlówka nadal zachowuje szczelność i sprawność. Trzonek nie zapewnia szczelności a jedynie służy do osadzenia świetlówki w oprawie. Świetlówkę można użytkować z powodzeniem z uszkodzonym lub luźnym (odklejonym od rury) trzonkiem.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Luk » 31 grudnia 2012, 16:06

Świetlówka liniowa 13W, które była u mnie w kuchni w oprawie pod meblami. Niestety jest spalona.
Zastanawiałem się gdzie dać te zdjęcia, czy do tematu świetlówek T12, czy do tego. A że nie ma innych tematów, to zdjęcia wklejam tutaj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Lampka » 31 grudnia 2012, 17:25

FSL, klasyka chińskich rurek ;) Często robione były też dla innych marek, np. Isotronic. Zakładam, że to oryginał, z kompletu oprawki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez Luk » 31 grudnia 2012, 17:34

Obecnie w tej oprawie mam świetlówkę Kanlux z 4000K ;) Więc chyba Kanlux jest lepszą firmą.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki miniaturowe

Postprzez JeD » 31 grudnia 2012, 17:58

Luk napisał(a):Obecnie w tej oprawie mam świetlówkę Kanlux z 4000K ;) Więc chyba Kanlux jest lepszą firmą.


Jest bardzo kontrowersyjną formą drogi kolego
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości