Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez andrzejlisek » 15 sierpnia 2009, 00:49

CDM napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):Pisząc o rezygnacji z T8 miałem na myśli jedynie barwy standardowe. Świetlówki trój i pięciopasmowe będą z pewnośćią jeszcze produkowane przez dziesięciolecia...
Czyli co, jednak należy się spodziewać wycofania tych wszystkich np 765??

Pewnie klienci o tym zdecydują. Jak się 865 i 965 udoskonali i obniży cenę do poziomu cen 765 to ludzie i tak przestaną kupować 765, a co za tym idzie przestanie się to produkować w jakiejkolwiek formie.

Ale jak ludzie będą kupować, to nie widzę powodu rezygnacji. Produkuje się to, na co jest popyt.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez DocBrown » 15 sierpnia 2009, 08:38

Szkoda, że zrezygnowano z T12, te rury w wielu zastosowaniach wyglądają dużo lepiej niż T8, a pozatym czy nie jest możliwe wyprodukowanie rury T12 w wersji 865 lub 965 ? Wydaje mi się, że grubość rury nie ma tu znaczenia, dlatego uważam, że nie powinno sie rezygnować z T12, tylko produkować je w tych samych wersjach co T8
DocBrown
 

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez CDM » 15 sierpnia 2009, 09:09

DocBrown napisał(a):Szkoda, że zrezygnowano z T12, te rury w wielu zastosowaniach wyglądają dużo lepiej niż T8, a pozatym czy nie jest możliwe wyprodukowanie rury T12 w wersji 865 lub 965 ? Wydaje mi się, że grubość rury nie ma tu znaczenia, dlatego uważam, że nie powinno sie rezygnować z T12, tylko produkować je w tych samych wersjach co T8
Ja trójpasmówkę T12 mam i to bardzo starą,więc ten pomysł nie jest nowy. Doc, im chodzi o te kilka watów różnicy... Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez Whites86 » 15 sierpnia 2009, 09:17

CDM napisał(a):
DocBrown napisał(a):Szkoda, że zrezygnowano z T12, te rury w wielu zastosowaniach wyglądają dużo lepiej niż T8, a pozatym czy nie jest możliwe wyprodukowanie rury T12 w wersji 865 lub 965 ? Wydaje mi się, że grubość rury nie ma tu znaczenia, dlatego uważam, że nie powinno sie rezygnować z T12, tylko produkować je w tych samych wersjach co T8
Ja trójpasmówkę T12 mam i to bardzo starą,więc ten pomysł nie jest nowy. Doc, im chodzi o te kilka watów różnicy... Obrazek

CDM a mozna jeszcze taką dostać ?? jakie ona ma oznaczenia ?? ja od dawna poszukuje takich rur bez rezultatu :(
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez CDM » 15 sierpnia 2009, 09:31

Mam taką barwy 31, to jest stare oznaczenie OSRAM, obecnie by to było 830
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez KaszeL » 15 sierpnia 2009, 14:00

CDM napisał(a):Ja trójpasmówkę T12 mam i to bardzo starą,więc ten pomysł nie jest nowy. Doc, im chodzi o te kilka watów różnicy... Obrazek


Panowie, to nie jest kilka wat różnicy. Przeciętny system z rurami 40W zużywa jakieś 50-55W/rurę. Straty w starszych statecznikach niestety są dość spore. Na dodatek taka rura 40W daje maks 2500lm. Co daje jej efektywność na poziomie 62lm/W a systemowi jakieś 45lm/W. Nie jest to zbyt zachwycająca wartość - w takim układzie świetlówki dają ledwie 2x więcej światła niż żarówki. W najlepszym wydaniu świetlówki Philipsa TL-D HF Super 80 dają 3200lm z 32W. Daje to rewelacyjną efektywność źródła na poziomie 100lm/W i systemu na poziomie 88lm/W niemal 2x większą niż w przypadku świetlówek T12! Jeśli więcej rur zasilanych jest z jednego statecznika do efektywność jeszcze rośnie.

To nie wszystko. Trzeba sobie uświadomić, że świetlówki T12 mają żywotność do 6000h a T8 zasilane na elektronice ponad 20000h. Zatem nakłady na konserwację można zmniejszyć co najmniej o 50%. Jeśli do tego dochodzi odwzorowanie kolorów lepsze w przypadku T8, to wybór jest oczywisty. Teoretycznie pewnie można produkować rury T12 z luminoforami wielopasmowymi. Tylko po co, skoro rury T8 uzyskują z nich 2x więcej światła z tej samej ilości energii? Świetlówki nie miały nigdy służyć jako oświetlenie dekoracyjne, pomimo że takie próby adaptacji cały czas czyniono. Tego typu źródła używa się głównie w biurach gdzie potrzeba dużej ilości światła dobrej jakości.

Jeśli zaczniemy rozpatrywać system T5, który w standardowym wykonaniu HE ma 104lm/W to dojdziemy do wniosku że T12 z ekonomicznego punktu widzenia po prostu nie mają racji bytu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez andrzejlisek » 15 sierpnia 2009, 16:14

Czyli im cieńsza rurka, tym większa skuteczność świetlna.

Ciekawe, czy pojawią się takie rury T5, które będą mogły być wykorzystane w miejsce T8 18W 36W bez zmiany statecznika. Końcówki pasujące do opraw na T8 to chyba nie problem zrobić, nawet, jak wymusiłoby to zgrubienie końcówek rury.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez LUMILUXDELUXE » 15 sierpnia 2009, 18:08

andrzejlisek napisał(a):Czyli im cieńsza rurka, tym większa skuteczność świetlna.

Ciekawe, czy pojawią się takie rury T5, które będą mogły być wykorzystane w miejsce T8 18W 36W bez zmiany statecznika. Końcówki pasujące do opraw na T8 to chyba nie problem zrobić, nawet, jak wymusiłoby to zgrubienie końcówek rury.


Nie, bo świetlówki T5 >=14W można zasilać jedynie specjalnie skonstruowanymi statecznikami elektronicznymi.

DocBrown napisał(a):Szkoda, że zrezygnowano z T12, te rury w wielu zastosowaniach wyglądają dużo lepiej niż T8, a pozatym czy nie jest możliwe wyprodukowanie rury T12 w wersji 865 lub 965 ? Wydaje mi się, że grubość rury nie ma tu znaczenia, dlatego uważam, że nie powinno sie rezygnować z T12, tylko produkować je w tych samych wersjach co T8


To kwestia gustu. Też czuję sentyment do świetlówek T12, ale wcale nie uważam że wyglądają lepiej. Dziwi mnie jedynie że inwestuje się w instalowanie świetlówek T8 ze statecznikiem elektronicznym. Przecież lepiej jest stosować T5 skoro już wydaje się ciężkie pieniądze na stateczniki elektroniczne.

andrzejlisek napisał(a):
CDM napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):Pisząc o rezygnacji z T8 miałem na myśli jedynie barwy standardowe. Świetlówki trój i pięciopasmowe będą z pewnośćią jeszcze produkowane przez dziesięciolecia...
Czyli co, jednak należy się spodziewać wycofania tych wszystkich np 765??

Pewnie klienci o tym zdecydują. Jak się 865 i 965 udoskonali i obniży cenę do poziomu cen 765 to ludzie i tak przestaną kupować 765, a co za tym idzie przestanie się to produkować w jakiejkolwiek formie.

Ale jak ludzie będą kupować, to nie widzę powodu rezygnacji. Produkuje się to, na co jest popyt.


Nie do końca. Jeśli wszyscy wycofają produkcję 765 to klienci chcąc nie chcąc zaczną kupować nawet droższe świetlówki trójpasmowe.

Dodam do wątku, że jeśli się dobrze zastanowić, to świetlówki trójpasmowe wcale nie są dużo droższe. Większość z nich osiąga trwałość ~~20000h ( magnetycznie 15000) a zwykła świetlówka standardowa już po 5000h pracy świeci około 60 - 70 % swojego początkowego strumienia świetlnego (czyli już należałoby ją wymienić). Można więc powiedzieć, że choć świetlówka trójpasmowa jest 3x droższa (mniej więcej) to świeci 2-3 razy dłużej ( a więc opłaca się ją zastosować) dodatkowo dając więcej światła.

Myślę, że jest już plan wycofania zwykłych świetlówek w barwach 765 czy 640, ale nie do końca to popieram, bo jednak są zastosowania gdzie wysokie Ra nie jest potrzebne ( na przykład tunele, czy reklamy podświetlane). Stosowanie tam świetlówek trójpasmowych to chyba strata pieniędzy
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez DocBrown » 15 sierpnia 2009, 19:22

Mam nadzieje, że trójpasmowce będą produkowane w barwie >=6500K, bo inaczej zaczne robić zapasy zwykłych 765 nawet T8 :evil:
DocBrown
 

Re: Philips wycofuje świetlówki standardowe TL

Postprzez CDM » 15 sierpnia 2009, 21:56

KaszeL napisał(a):Świetlówki nie miały nigdy służyć jako oświetlenie dekoracyjne, pomimo że takie próby adaptacji cały czas czyniono.
Owszem, ale są miejsca i sytuacje , gdzie świetlówki są wykorzystywane także do tych celów (na szczęście) , np w podświetleniach gzymsów i prawdę mówiąc nie widzę innych, sensownych źródeł, które mogłyby je zastąpić (listw ledowych nie biorę WCALE pod uwagę)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości