Świetlówka to pic na wodę!

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez arw » 7 września 2010, 21:06

4szt 950 to bdb opcja.
Co do 840, to oczywiście masz rację, że światło żadna rewelacja, ale przy dwóch świecących 950, takie uzupełnienie o dodatkowe 3200lm pochodzących od 840, dobrze robi ;)
Generalnie wolę kombinację 950+950+840, niż 950+950+930 - za duża rożnica barowa.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez XboXC » 7 września 2010, 21:25

A tak z ciekawości. Jaką barwę byście dali lampie rtęciowej HPL 80W? Daylighta?
Soda jest bee, świetlówka jest bee, ale rtęć jest ... po prostu super :)
XboXC
 
Posty: 44
Zdjęcia: 11
Dołączył(a): 13 grudnia 2009, 01:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez Utilizer » 7 września 2010, 21:35

Katalogowo większość rtęciówek to barwa 542, chociaż często światło wydaje się chłodniejsze, jak jarznik naparza po oczach rozgrzany do białości. Albo zimą jak światło odbija się jeszcze w śniegu to wygląda chłodniej.
MIXY w teorii są nieco cieplejsze, ale prawda jest taka że te lampy świecą bardzo różnie. Niektóre jak żarówki koło 3000k, inne poprawnie koło 4000k, widziałem też MIX-y naprawdę chłodne koło 5000k, oraz miksy ze strasznie różowawym światłem.
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez bartek380V » 7 września 2010, 22:49

Wszystko to prawda. Ciekawe czy napiecie w MIX ach nie ma lekkego wplywu na barwe poniewaz mozliwe ze przy wyzszym zarnik wolframowy juz rozgrzany dodaje cieplejszej barwy.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez amisiek » 8 września 2010, 10:07

Napięcie zasilania wielu lamp wyładowczych zasilanych przy pomocy elektromagnetycznego układu zapłonowego wpływa na to jak lampa świeci. Jest to widoczne w przypadku MH, a także lamp rtęciowych. Nie dziwi mnie zatem, że lampa żarowo-rtęciowa może zmieniać temperaturę barwową, gdyz zmieni się temperatura włókna żarowego, a także obciążenie jarznika rtęciowego. Jedynym wyładowczym źródłem światła, które mało zmienia swoją temperaturę barwową w funkcji napięcia (i mocy) są świetlówki.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez toomm40 » 21 listopada 2011, 21:28

świetlówki są ok . a zarówki to zwykle grzalki. większość energii i tak jest zamieniana na cieplo.jedyne,co mogloby przemawiać za żarówkami (żarowymi) to fakt,ze ich swiatlo jest w zasadzie chyba najlepsze-zaraz po slonecznym :-)
natomiast z ekonomicznego punktu widzenia-biorąc po uwagę ich niewielką żywotność i pobór mocy-blado wypadają przy swietlówkach.
natomiast zdecydowanie świetlówki nie sprawdzają się w oprawach z czujnikiem ruchui wszędzie tam,gdzie zapalane są często i na krótko. widzialem kilkadziesiąt opraw rastrowych na swietlówki liniowe 18 watt zamontowane na korytarzach pewnej instytucji poznańskiej- z czujnikami ruchu wszystkie. po 3 miesiącach swiecilo ok 5-10 % nowych swietlówek !
nie wiem, kto wpadl na taki pomysl, ale chyba nie fachowiec-elektryk .....
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez cieszyn » 21 listopada 2011, 21:34

toomm40 napisał(a):świetlówki są ok . a zarówki to zwykle grzalki. większość energii i tak jest zamieniana na cieplo.jedyne,co mogloby przemawiać za żarówkami (żarowymi) to fakt,ze ich swiatlo jest w zasadzie chyba najlepsze-zaraz po slonecznym :-)
.....

w pełni się zgadzam, światło żarówki to najlepsze światło, zaraz po słonecznym, ma też swój niepowtarzalny urok, bo grzeje, a to się kojarzy z ciepłem domowego ogniska i bezpieczeństwem. Ponieważ takie mam wspomnienia z dzieciństwa, więc tak mówię. Każdy może mieć na temat żarówek inne zdanie, mam nadzieję, że mnie za moje zdanie tu nie spotka jakaś "miła" niespodzianka :lol: :D ;) ;) ;) ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez qba » 22 listopada 2011, 20:13

cieszyn napisał(a):
toomm40 napisał(a):świetlówki są ok . a zarówki to zwykle grzalki. większość energii i tak jest zamieniana na cieplo.jedyne,co mogloby przemawiać za żarówkami (żarowymi) to fakt,ze ich swiatlo jest w zasadzie chyba najlepsze-zaraz po slonecznym :-)
.....

w pełni się zgadzam, światło żarówki to najlepsze światło, zaraz po słonecznym, ma też swój niepowtarzalny urok, bo grzeje, a to się kojarzy z ciepłem domowego ogniska i bezpieczeństwem. Ponieważ takie mam wspomnienia z dzieciństwa, więc tak mówię. Każdy może mieć na temat żarówek inne zdanie, mam nadzieję, że mnie za moje zdanie tu nie spotka jakaś "miła" niespodzianka :lol: :D ;) ;) ;) ;)

Ale ja tez lubię światło żarówek i żaden kompakt nie osiągnie nigdy takiej barwy i klimatu jak żarówka. Nawet te najsłabsze żarówki, świecące na żółtawy kolor mają swój urok a ja mam z nimi miłe wspomnienia z dzieciństwa, coć nie nadają sie raczej do czytania. Jak miałem 8 -9 lat chodziłem do sklepu po matowe 25tki Pila, do oświetlania kącika, gdzie mieszkały żółwie, ale jakiś czas miałem taką żarówkę przy biurku, bo akurat innej nie było w domu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez toomm40 » 23 listopada 2011, 12:54

ależ ja również lubię zwykle zarówki , tyle,że przy osiągnięciach dzisiejszej techniki są po prostu nieekonomiczne.uważam jednak,że powinno dać się wybór-alternatywę dla konsumentów, którzy nadal chcą z nich korzystać , a nie zakazać produkcji i skazać wszystkich na sztuczne-jakby na to nie spojrzeć-świtalo wszelkiego rodzaju swietlówek.
poza tym są instytucje, urzędy o charakterze reprezentacyjnym(teatry, filharmonie, urzędy stanu cywilnego i tak dalej) gdzie w pięknych stylowych żyrandolach nie pasują mi jakoś nowoczesne swietlówki, tam jednak najlepiej wypadają tradycyjne żarówki ;)
a już w ogóle nie podobaja mi się "niesmiertelne " LED-y :? co za paskudztwo ....ale to oczywiście tylko moje zdanie...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez DarekG » 25 listopada 2011, 10:44

Tak naprawdę każdy ma rację ponieważ każda technologia ma swoje plusy i minusy. Myślę że wszystkie te technologie łącznie z żarówkami powinny zostać dostępne na rynku. Są miejsca gdzie lepiej spisują się zwykłe żarówki, i są ludzie którzy wolą je niż świetlówki tak jak i są ludzie co wolą świetlówki niż żarówki. Świetlówki też mają dużo plusów. Więc wybór powinien być wolny i każdy powinien kupować to na co ma ochote. Ja osobiście wole świetlówki zarówno kompakty jak i liniowe ponieważ bardziej mi odpowiadają jak i bardziej interesuje mnie ich technologia niż zwykłej żarówki. Tam gdzie się da umieszczam liniówki ponieważ to moje ulubione źródło świtała. Ale nie da się ukryć że np. w kibelku wolę zwykłą żarówkę lub halogena niż świetlówkę ponieważ tam ta technologia sprawdzi się lepiej. :)
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości