Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez Utilizer » 28 stycznia 2010, 18:40

Ciekawa oprawa, przypomina trochę rzadką podwójną kwadratówkę :)

Co to znaczy że Lampenraum ma IP 44, a Vorschaltgerateraum ma IP 23. Wiem że są to stopnie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi - ale co znaczą te dwa wyrazy - nie

2x18W, 2400lm i 2x24, 3600lm, no to znaczy że ta oprawa chyba nadaje się jedynie na małe osiedlowe uliczki lub jakieś parkingi - na parkowych słupach. Na zwykłych polskich betoniakach, gdyby zamontować taką oprawę nawet w wersji 2x24, to przecież świeciło by gorzej niż OUR125 z brudnym kloszem :roll:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez leon0785 » 28 stycznia 2010, 18:54

Utilizer napisał(a):Ciekawa oprawa, przypomina trochę rzadką podwójną kwadratówkę :)

Co to znaczy że Lampenraum ma IP 44, a Vorschaltgerateraum ma IP 23. Wiem że są to stopnie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi - ale co znaczą te dwa wyrazy

Lampenraum to komora lampowa a vorschaltgerateraum nie wiem ale podejrzewam że chodzi o komore osprzętu :)
leon0785
 

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez CDM » 28 stycznia 2010, 19:05

Wydaje mi się,że są obecnie już rozwiązania pozwalające na pracę świetlówek nawet w niekomfortowych warunkach. Gdy produkowano OUSF-y, nikomu się nie sniło,że będą kiedyś świetlówki AURA,że będą stateczniki elektroniczne,że będą też bezawaryjne gniazda świetlówkowe, które nawet przy silnych drganiach, nie pozwolą się świetlówce ruszyć... Wtedy wykorzystywano te źródła w oprawach , wykonanych na bazie technologii wówczas znanych i dostępnych i być może z czasem byłyby lepsze, gdyby nie wynaleziono lamp rtęciowych, a potem sodowych, na których skupiano już większą uwagę i z którymi wiązano większe nadzieje.

Z opowieści seniorów oświetlenia ulicznego wiem,że gdy wymieniano świetlówki, to od razu przy jednym podjeździe wymieniano wszystkie rury i startery, niezależnie od tego ile jeszcze z nich działało, sytuacja zmieniła się po nastaniu stanu wojennego i kryzysu gospodarczego. Ostatnie OUSFy , które wisiały na ulicach Poznania, były na tyle zdezelowane,że w niektórych świeciło już tylko po jednej rurze i ani jednej więcej bez kapitalnego remontu oprawy nie dało się uruchomić. NIetrudno sobie wyobrazić ten blask..oprawy rozmieszczone mniej więcej co 30m, na wysokości 8-9m, do tego brudny klosz, w środku jedna swietlówka 36W i mróz -20 stopni..
Mimo wszystko jestem, jak Michał za stosowaniem nowoczesnych opraw ze swietlówkami, chociazby takich, jak na w/w folderze :)

..co nie znaczy,że nie cieszę się,gdy widzę gdzieś działającego OUSF'a
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez leon0785 » 28 stycznia 2010, 19:22

No wymiana wszystkich rur na raz to miało sens i logike.
Czyli można się posunąć do stwierdzenia że oprawy świetlówkowe wykończył kryzys lat 80 nie było pieniędzy na zakup rur więc inwestowano w rtęciówki bo wychodziło taniej do tego doszły lampy sodowe. Kiedy w latach 90 w gospodarce wolnorynkowej znów można było powrócić do swietlówek to wszyscy już o nich zapomnieli i chyba było za późno. Po prostu utraciliśmy w Polsce ciągłość stosowania opraw tego typu. A oprawy sodowe mają teraz zbyt mocną pozycje na rynku i chyba świetlówką było by dziś bardzo ciężko powrócić na ulice naszych miast. Nie ma popytu na produkty tego typu.
Ja osobiści jestem jak najbardziej za powrotem świetlówek na nasze ulice. Uważam że idealnie nadają się na małe uliczki o niskim natężeniu ruchu i na tereny gdzie jest sporo zieleni :)
leon0785
 

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez CDM » 28 stycznia 2010, 20:58

leon0785 napisał(a):Ja osobiści jestem jak najbardziej za powrotem świetlówek na nasze ulice. Uważam że idealnie nadają się na małe uliczki o niskim natężeniu ruchu i na tereny gdzie jest sporo zieleni :)
Zgadzam się. W czasach wszechobecnej sody takie klimaty świetlówkowe mogłyby być efektowne ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez Michal » 28 stycznia 2010, 21:08

Utilizer napisał(a):Ciekawa oprawa, przypomina trochę rzadką podwójną kwadratówkę :)

Co to znaczy że Lampenraum ma IP 44, a Vorschaltgerateraum ma IP 23. Wiem że są to stopnie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi - ale co znaczą te dwa wyrazy - nie

2x18W, 2400lm i 2x24, 3600lm, no to znaczy że ta oprawa chyba nadaje się jedynie na małe osiedlowe uliczki lub jakieś parkingi - na parkowych słupach. Na zwykłych polskich betoniakach, gdyby zamontować taką oprawę nawet w wersji 2x24, to przecież świeciło by gorzej niż OUR125 z brudnym kloszem :roll:

To jest niemiecki klasyk.Ta karta katalogowa jest z 1989 roku. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez andrzejlisek » 28 stycznia 2010, 23:08

leon0785 napisał(a):
Utilizer napisał(a):Ciekawa oprawa, przypomina trochę rzadką podwójną kwadratówkę :)

Co to znaczy że Lampenraum ma IP 44, a Vorschaltgerateraum ma IP 23. Wiem że są to stopnie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi - ale co znaczą te dwa wyrazy

Lampenraum to komora lampowa a vorschaltgerateraum nie wiem ale podejrzewam że chodzi o komore osprzętu :)


Według translatora Google, dosłownie tłumacząc, vorschaltgerateraum to komora do urządzenia balastowego.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Dlaczego wycofano świetlówki z oświetlenia ulic

Postprzez Paweł » 1 lutego 2010, 00:13

Oprawy OUSF były przestarzałe, wielkie, niestety nie doczekały się nowoczesnych następców jak kraje zachodnie. Aleja J.Waszyngtona jeszcze w 1993 roku tonęła prawie w ciemnościach, te oprawy prawie nie dawały światła mimo że były w dwóch rzędach na przewieszkach. To była ostatnia ulica jaką pamiętam z OUSF, wymiana na sprowadzone z Niemiec Siemens Large Classic z sodówkami 250W w jednym środkowym rzędzie spowodowała że zrobiło się znacznie widniej, te oprawy są cały czas w świetnym stanie.

Gdyby dziś producenci krajowi nadal produkowali nowoczesne oprawy uliczne na ulepszone przecież świetlówki i układy zapłonowe to może wiele mniejszych ulic chętnie by tak oświetlano. Właściwie mając przez wiele lat do wyboru były tylko wysokoprężne sodówki i rtęciówki, dziś przed wizją procesu wypierania większości źródeł przed diody LED znowu nikt nie będzie ulepszał opraw na niskoprężne lampy rtęciowe...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości