Nowe świetlówki Very High Output

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez LUMILUXDELUXE » 5 maja 2010, 14:51

Na stronie Philipsa są w katalogu świetlówki T5 o mocach 95W i 120W. Skuteczność świetlna niezbyt imponująca
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez KaszeL » 5 maja 2010, 15:19

Czy ja wiem czy taka niezbyt imponująca? 78lm/W przy Ra = 85 to parametry daleko poza zasięgiem rur T12 i klasycznych rtęciówek :) Swoją drogą, to musi być jakaś absolutna nowość, wcześniej tego nie było. Z innej strony mają też świetlówki HE Eco wyciągające 114lm/W przy Ra = 85. Zasadnicze pytanie brzmi co komu potrzebne.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez andrzejlisek » 5 maja 2010, 21:38

Sprawa jest prosta. W VHO chodzi o oddanie jak najwięcej lumenów z jednej rury, a w HE chodzi o jak najwyższą skuteczność świetlną. Zalezy czy potrzeba dużej jasności, czy oszczędności energii.

78lm/W to bardzo dobry wynik.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez LUMILUXDELUXE » 6 maja 2010, 14:29

KaszeL napisał(a):Czy ja wiem czy taka niezbyt imponująca? 78lm/W przy Ra = 85 to parametry daleko poza zasięgiem rur T12 i klasycznych rtęciówek :) Swoją drogą, to musi być jakaś absolutna nowość, wcześniej tego nie było. Z innej strony mają też świetlówki HE Eco wyciągające 114lm/W przy Ra = 85. Zasadnicze pytanie brzmi co komu potrzebne.


No tak ale porównujesz świetlówki standardowe T12 z trójpasmowymi T5. A gdyby istniały trójpasmowe T12, mogłyby mieć nawet 100 lm/W.

Jak na świetlówkę trójpasmową 78lm/W to niewiele. Choć zgadza się, że w pewnych zastosowaniach takie rury mogą się przydać.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez Whites86 » 6 maja 2010, 17:35

LUMILUXDELUXE napisał(a):
KaszeL napisał(a):Czy ja wiem czy taka niezbyt imponująca? 78lm/W przy Ra = 85 to parametry daleko poza zasięgiem rur T12 i klasycznych rtęciówek :) Swoją drogą, to musi być jakaś absolutna nowość, wcześniej tego nie było. Z innej strony mają też świetlówki HE Eco wyciągające 114lm/W przy Ra = 85. Zasadnicze pytanie brzmi co komu potrzebne.


No tak ale porównujesz świetlówki standardowe T12 z trójpasmowymi T5. A gdyby istniały trójpasmowe T12, mogłyby mieć nawet 100 lm/W.

Jak na świetlówkę trójpasmową 78lm/W to niewiele. Choć zgadza się, że w pewnych zastosowaniach takie rury mogą się przydać.

takie T12 trójpasmowe istnieją ;) niestety sa niedostępne w europie, pieciopasmowe chyba tez widzialem General electric takie robi F40T12/954
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez andrzejlisek » 7 maja 2010, 17:25

LUMILUXDELUXE napisał(a):
KaszeL napisał(a):Czy ja wiem czy taka niezbyt imponująca? 78lm/W przy Ra = 85 to parametry daleko poza zasięgiem rur T12 i klasycznych rtęciówek :) Swoją drogą, to musi być jakaś absolutna nowość, wcześniej tego nie było. Z innej strony mają też świetlówki HE Eco wyciągające 114lm/W przy Ra = 85. Zasadnicze pytanie brzmi co komu potrzebne.


No tak ale porównujesz świetlówki standardowe T12 z trójpasmowymi T5. A gdyby istniały trójpasmowe T12, mogłyby mieć nawet 100 lm/W.

Jak na świetlówkę trójpasmową 78lm/W to niewiele. Choć zgadza się, że w pewnych zastosowaniach takie rury mogą się przydać.


Myślę, że porównanie T5 z T8 wydaje się być bardziej sensowne.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez LUMILUXDELUXE » 11 maja 2010, 11:22

andrzejlisek napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):
KaszeL napisał(a):Czy ja wiem czy taka niezbyt imponująca? 78lm/W przy Ra = 85 to parametry daleko poza zasięgiem rur T12 i klasycznych rtęciówek :) Swoją drogą, to musi być jakaś absolutna nowość, wcześniej tego nie było. Z innej strony mają też świetlówki HE Eco wyciągające 114lm/W przy Ra = 85. Zasadnicze pytanie brzmi co komu potrzebne.


No tak ale porównujesz świetlówki standardowe T12 z trójpasmowymi T5. A gdyby istniały trójpasmowe T12, mogłyby mieć nawet 100 lm/W.

Jak na świetlówkę trójpasmową 78lm/W to niewiele. Choć zgadza się, że w pewnych zastosowaniach takie rury mogą się przydać.


Myślę, że porównanie T5 z T8 wydaje się być bardziej sensowne.


Tak, i gdyby się tak zastanowić na powaznie, to T8 mają bardzo zbliżoną skuteczność, natomiast jest dużo większy wybór barw, długości, mocy i tak dalej. Na razie T5 wypadają "blado" w tej rywalizacji. Dużo nowych obiektów wciąż oświetla się świetlówkami T8
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez KaszeL » 11 maja 2010, 12:56

Nie do końca. Najwydajniejsze świetlówki T5 mają wydajność 114lm/W te są daleko poza zasięgiem czegokolwiek z T8.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez amisiek » 11 maja 2010, 22:32

Takie T5 HO 80W daje 7 tys lm w typowej temperaturze eksploatacji i to jest wartość zmierzona w labie.
Do tego są całkiem niezłe świetlówki T5 HO 54W 940 (86 lm/W - też nieźle), deklarowany wg PN strumień to 3550lm w temp 25 st.c, maksymalnie może osiągać 4250lm (35 stopni C). Ra > 90 ale nie w górnym zakresie tego przedziału. Do naprawdę ładnych zdjęć z idealnymi barwami trzeba pokombinować z balansem bieli, ale się da.
Świetlówka taka działa sensownie tylko na stateczniku elektronicznym ze wstępnym podgrzewem skrętek, trwałość użytkowa 16 tys h, na końcu przedziału strumień spada do 81% (dobry wynik).
A że wygląda śmiesznie? Ale za to dobrze świeci.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez LUMILUXDELUXE » 12 maja 2010, 15:19

amisiek napisał(a):Takie T5 HO 80W daje 7 tys lm w typowej temperaturze eksploatacji i to jest wartość zmierzona w labie.
Do tego są całkiem niezłe świetlówki T5 HO 54W 940 (86 lm/W - też nieźle), deklarowany wg PN strumień to 3550lm w temp 25 st.c, maksymalnie może osiągać 4250lm (35 stopni C). Ra > 90 ale nie w górnym zakresie tego przedziału. Do naprawdę ładnych zdjęć z idealnymi barwami trzeba pokombinować z balansem bieli, ale się da.
Świetlówka taka działa sensownie tylko na stateczniku elektronicznym ze wstępnym podgrzewem skrętek, trwałość użytkowa 16 tys h, na końcu przedziału strumień spada do 81% (dobry wynik).
A że wygląda śmiesznie? Ale za to dobrze świeci.


Nie chodzi mi o to czy wygląda śmiesznie czy nie, ale o to że w przypadku świetlówek T5 masz do wyboru tylko cztery długości (poza miniaturowymi) a T8 chyba z dziesięć. Poza tym T8 mają skuteczność ok. 100 lm/w zaś T5 114 lm/W. To znowu nie taka różnica ; no i brak T5 HE o RA>90, według mnie poważna luka
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości