Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Lampka » 2 lutego 2014, 19:05

W Tornadach z tej generacji nie było PTC. Startowały na zimno i często dochodziło w nich do zwarcia kondensatora zapłonowego, albo wyschnięcia kondensatora filtrującego, ze względu na braki dziur w obudowie. Twój model pochodzi z grudnia 2009 roku, w sumie szkoda było go rozbebeszać, skoro w pojemnikach leżą miliony zdechłych kompaktów, z których wiele ma nadal sprawną elektronikę.
Taka spiralna rurka odpala bez problemu na magnetykach, sam przerabiałem SLki, wstawiając właśnie tą spiralną rurkę pod klosz (idealnie się mieści). Natomiast, co ciekawe, spiralne rurki z kompaktów dużych mocy, czyli np. 55w, już nie startują przy napięciu sieciowym 230V - w ich elektronice zastosowany jest dodatkowo transformator, stale podnoszący napięcie (takie duże spirale, na dławikach, też testowałem ;) ).
Na elektronice z 23w, świeci rurka wyładowcza o mocy około 20w.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez IndustrialStalker » 3 lutego 2014, 18:01

Kilka aktualności z mojej strony.
Znalazłem w casto oprawę 1x18 elektroniczną za 15zł, więc cała idea kupowania magnetyków za 25 i ładowania do nich bebechów z kompaktów legła w gruzach :)
Na bielanach wrocławskich kwestia koszy wgląda tak: Castorama - naklejka, miejsce przy pracownikach, często opróżniane - słabo. Obi - też przy pracownikach, wysoka, nieprzezroczysta beczka - słabo. Leroy - przezroczyste pojemniki, rzadko opróżniane, stoją w "holu" i nikt się nimi nie interesuje - luksus ;) tylko trochę bajzel a kopać mi się nie chciało. Przywiozłem dużą kule 20W philips ecotone ambience. Jak teraz patrze na ceny, to podejrzewam że srogi szajs.
Zdjęcia bebechów kompakta chyba wrzucę tu, a bebechów liniówki to nie wiem. Do modyfikacji opraw? Bo swoją drogą, odpuścił bym sobie dodawanie termistorów do prostych rur, ale właśnie kupiłem zieloną i droga była więc chętnie jej życie wydłużę.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Lampka » 3 lutego 2014, 18:34

Widzę, że macie w Obi pojemniki, ja pojemniki widziałem tylko w placówce Obi, w Krakowie (takie zbiorcze z podnoszoną klapą). Natomiast widzę, że w Leoryu na Bielanach wiele się nie zmieniło - jak kiedyś tam byłem, to też te kosze stały w tym holu. Jeszcze polecam zajrzeć do Ikei - tam też są pojemniki. Są też w Kauflandzie (ale zbiorcze z bateriami naraz), w Leclerc, w Media Markt (nie w każdym), w Saturnach (też nie zawsze), a w Tesco są zbiorcze na różne elektrośmieci, chociaż nie na świetlówki, to ludzie czasem wrzucają do nich także świetlówki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez IndustrialStalker » 5 lutego 2014, 19:36

Wkręciłem tego globa do oprawki i zaświecił, ale słabiutko. Rozjaśniał się powolutku aż zgasł. Rozebrałem. Elektronika działa. Prawie udało mi się odzyskać klosz. Już rurke oswobodziłem(był zaczerniony odcinek na rurce), zostało tylko trochę plastiku u nasady klosza, na dość twardym ale elastycznym kleju. No ale jednak strzeliło. Za delikatny. Więc raczej w przyszłości, nie podejmę drugi raz tego trudu.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Lampka » 5 lutego 2014, 20:25

Czyli już rozebrałeś tego Philipsa :P Możesz spróbować wykorzystać do czegoś rurkę wyładowczą, jeśli jest w całości. Jest tam rurka w wersji 3U?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez IndustrialStalker » 5 lutego 2014, 20:37

Tak, 3U.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Elektroservice » 6 lutego 2014, 23:32

IndustrialStalker napisał(a):Znalazłem w casto oprawę 1x18 elektroniczną za 15zł, więc cała idea kupowania magnetyków za 25 i ładowania do nich bebechów z kompaktów legła w gruzach :)
...


No nie mów, że kupiłeś ten marketowy chłam :o
Długiego życia temu nie wróżę, oprawa na rurę 18W jeszcze w dodatku z elektroniką kosztująca 15PLN to nie może być nic dobrego, tylko zwyczajny marketowy chłam do niczego się nie nadający.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez IndustrialStalker » 7 lutego 2014, 21:51

Masz trochę racji a trochę nie masz. Elektronika rzeczywiście nie wygląda imponująco, wygląda jak by było o 1-3 elementów mniej. Może któreś są gorszej jakości albo dopasowane parametrami bardziej na styk, z mniejszym zapasem. Ale cena o niczym nie świadczy. Za 15zł są kompakty z przyzwoitą elektroniką a mają jeszcze metalowy gwint i ŚWIETLÓWKĘ:D Ta oprawa za 15zł to oprócz elektroniki trochę zwykłego plastiku. Za 40 zł są oprawy EVG gdzie plastiku jest 10xwięcej + klosz + blacha + przpust kablowy + metalowa obudowa elektroniki + kostki(zwykłe i te przy stateczniku).
ObrazekObrazek

edit:
Żeby nie zakładać wątku w modyfikacjach z taką pierdołą
ObrazekObrazek
Chce dać przepust na plecy, gumowej zaślepki nie było a otwór z boku był. Włącznik planowałem tak czy inaczej. Myślałem jeszcze o jakiejś osobne żarówce do grzania w zimie, bo to na dwór ale zobaczę jak podziała bez, nie wiem czy jak bym wcisnął halogenik między świetlówki, to czy by było dosyć odstępu żeby ich nie popękał.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Elektroservice » 7 lutego 2014, 23:24

Jak zamienisz ten szajsiasty statecznik na coś porządnego to nie będzie potrzebny żaden dogrzewacz do rur :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez IndustrialStalker » 7 lutego 2014, 23:38

Nie chciałem blachy zdzierać żeby zajrzeć ale nie zdziwił bym się gdyby oprawy przemysłowe z kloszem po 40zł miały taki sam statecznik jaki można kupić osobno za 40zł.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości